حقوق بشر

بی‌خبری دانشگاه تهران از دانشجویان بازداشتی

رئیس حراست دانشگاه تهران تلویحاً اعلام کرد که از تعداد دانشجویان بازداشتی در اعتراضات شامگاه دوشنبه ۲۷ آبان در محوطه دانشگاه تهران اطلاعی در دست نیست. به گفته این مقام مسئول روشن نیست کدام نهاد مسئول بازداشت دانشجویان است. بسیاری از بازداشتی‌ها همچنان بلاتکلیف‌اند و پرونده آن‌ها هنوز به مرحله بازپرسی نرسیده است…

اسماعیل سلیمانی رئیس حراست دانشگاه تهران جمعه یکم آذر در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) درباره تعداد دانشجویان دستگیر شده و وضعیت فعلی آنها گفت:

«هنوز آمار کاملی [از دانشجویان بازداشتی] وجود ندارد. بعضا افرادی مراجعه می‌کنند و اعلام می‌کنند که آشنایانشان دستگیر شده، بعد از بررسی متوجه می‌شویم این اسامی که می‌گویند جزو بازداشتی‌ها نیستند و در خوابگاه بوده‌اند.»

سلیمانی در این مصاحبه روشن نکرد که چگونه ممکن است تنها منبع شناسایی تعداد دانشجویان بازداشتی در جریان اعتراضات آبان ۹۸ فقط خانواده‌‌های دانشجویانی باشند که از فرزندانشان بی‌خبرند.  مجید سرسنگی، معاون دانشگاه تهران جمعه یکم آذر در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ادعای دیگری مطرح کرد که در تناقض با سخنان رئیس حراست دانشگاه تهران است:

« حراست دانشگاه لیست کاملی از دانشجویان بازداشتی را تهیه کرده است و با نهادهای مختلف در ارتباطیم و با قوه قضائیه رایزنی می‌شود تا دوستان در اسرع وقت به زندگی عادی خود بازگردند و به درس و تحصیل خود هم ادامه دهند.»

به گزارش سایت زمانه، غروب دوشنبه ۲۷ آبان دانشجویان معترض دانشگاه تهران در همبستگی با معترضان به بی‌عدالتی اجتماعی و تبعیض در خیابان ۱۶ آذر راهپیمایی کردند. نیروهای بسیج و لباس شخصی‌ها وارد عمل شدند و معترضان را به محوطه دانشگاه هدایت کردند و سپس در را به روی آن‌ها بستند. شورای صنفی دانشجویان کشور پنجشنبه ۳۰ آذر با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد با تاریک شدن هوا در شامگاه آن روز، چندین آمبولانس حامل نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شدند و شماری از دانشجویان را دستگیر و داخل آمبولانس کردند. درها را هم سپس باز کردند که باقی دانشجویان از محوطه دانشگاه خارج شوند. بر اساس این اطلاعیه تعدادی از دانشجویان هم در خارج از دانشگاه بازداشت شده‌اند. شورای صنفی دانشجویان کشور تعداد دانشجویان بازداشتی در دانشگاه تهران را ۴۰ تا ۵۰ نفر برآورد کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا