از هر دری سخنی

بن‌بست اعتراض قانونی

البته گروه‌ها و جناح‌هایی هم در کشور هستند که نیاز به هیچ مجوزی ندارند و به خود اجازه می‌دهند که از دیوار سفارت‌ها بالا بروند. اکنون‌که اعتراض‌ها به قیمت بنزین بالاگرفته، مسئولان می‌گویند اعتراض خود را از راه قانونی بروز دهید؛ اما نمی‌گویند که راه قانونی کدام است.

پس از بروز اعتراض‌ها در پی افزایش نرخ بنزین، همه مسئولان کشور از رئیس‌جمهور تا سایرین می‌گویند که اعتراض حق مسلم مردم است اما نمی‌گویند که این اعتراض چگونه باید انجام شود. در چهل سال گذشته امکان اجرای اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی فراهم نبوده است.
مطابق اصل ۲۶ همه انجمن‌ها و احزاب در فعالیت خود آزادند و هیچ‌کس را نمی‌توان از حضور و مشارکت در احزاب منع کرد، اما با نگاهی به گذشته این پرسش مطرح می‌شود که تاکنون چند حزب تعطیل‌شده‌اند بدون آن‌که تخلفی کرده باشند؟ همین موضوع موجب شده که امروز در کشور حزب به معنای واقعی آن نداشته باشیم. اصل ۲۷ نیز بر آزاد بودن تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها به‌شرط نداشتن اسلحه و مخل مبانی اسلام نبودن تأکید می‌کند. اما این دو اصل قانون اساسی مطابق برخی مقررات داخلی محدودشده‌اند و همه اجتماعات به کسب مجوز از کمیسیون احزاب وزارت کشور نیاز دارند.
اما ظرف تمام این سال‌ها یک مجوز هم از سوی این کمیسیون برای اجتماعات منتقد دولت‌ها، حتی دولت اصلاحات صادر نشده است. البته گروه‌ها و جناح‌هایی هم در کشور هستند که نیاز به هیچ مجوزی ندارند و به خود اجازه می‌دهند که از دیوار سفارت‌ها بالا بروند. اکنون‌که اعتراض‌ها به قیمت بنزین بالاگرفته، مسئولان می‌گویند اعتراض خود را از راه قانونی بروز دهید؛ اما نمی‌گویند که راه قانونی کدام است.
زمانی که شورای شهر تهران و دولت درصدد برآمدند تا محلی برای اجتماعات آزاد مردم تعیین کنند، عده‌ای دادوفریاد راه انداختند و سفسطه کردند که این امر مغایر قانون است. وقتی هیئت دولت در مصوبه‌ای مکان‌هایی را برای اعتراض مردم تعیین کرد، دیوان عدالت اداری با این استدلال که مطابق قانون اساسی می‌توان همه‌جا اعتراض کرد، این مصوبه را مغایر قانون دانست و آن را لغو کرد.
مسئله اینجاست که مسئولان در برخی موارد بن‌بست ایجاد می‌کنند، سپس می‌گویند چرا مسیر قانونی را طی نمی‌کنید؟! کدام مسیر قانونی را می‌توان طی کرد وقتی مسیر قانونی مقابل پای مردم گذاشته نمی‌شود. به‌ عقیده نویسنده بسیاری از مسائل را می‌توان با گفت‌وگو و عمل به قانون حل کرد، اما وقتی مسیر گفت‌وگو و اجرای برخی اصول قانون اساسی راه به جایی نمی‌برد، راه‌هایی که مطلوب نیستند و برای مردم و کشور پرهزینه‌اند، گشوده می‌شود.

دکتر نعمت احمدی – ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا