حقوق بشر

جوانان اسیر در چنگال دژخیمان

دادستان کل جمهوری اسلامی روز شنبه پس از بازدید از زندان فشافویه که یکی از مخوف ترین زندان های رژیم ولایی است، ادعا کرده که همه دستگیرشدگان اعتراضات اخیر از وضعیت خود راضی هستند….

محمد جعفر منتظری، از افرادی که بازداشت شده‌اند خواست که در بازجویی‌ها “صداقت” داشته باشند و “واقعیت‌ها” را بیان کنند.

این در حالی است که خانواده های بازداشت شدگان از تکرار فجایعی که در جریان اعتراضات سال ۸۸ در زندانها بویژه در شکنجه گاه کهریزک روی داد، ابراز نگرانی می کنند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، تاکنون دستکم ۴۸۰۰ نفر در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده‌اند. اما برخی منایع اپوزیسیون می گویند شمار بازداشتی ها در ۱۶۵ شهر از ده هزار تن گذشته است.

در این ارتباط، مقام‌های سیاسی و نظامی در ایران اعتراضات مردمی به افزایش نرخ بنزین را «اغتشاش» می‌خوانند و می‌گویند که به آن پایان داده‌، معترضان را شناسایی ودستگیر کرده‌اند. هیچ یک اما شمار دقیق بازداشت شدگان و کشته شدگان را بیان نمی‌کند و مسئولیت سرکوب را به تنهایی نمی‌پذیرد. جانشین فرمانده سپاه اما دستگیرشدگان و همسایگان ایران را به اشد مجازات و اقدام مناسب تهدید کرده است. رئیس سازمان زندان‌ها هم مسئولان انتظامی و امنیتی را پاسخگوی وضعیت بازداشت‌شدگان می‌داند.

خبرگزاری امنیتی فارس در نخستین روزهای اعتراضات از شناسایی و دستگیری حداقل هزار تن در سراسر ایران خبر داد. منابع خبری غیرمستقل اما از دستگیری‌های گسترده‌تر در شهرها و روستاها خبر می‌دهند.

محمدجواد منتظری، دادستان کل ایران یک روز قبل (شنبه ۲ آذر) در یک برنامه نمایشی به بازداشتگاه رفت تا با بازداشت‌شدگان روزهای گذشته دیدار کند. او پس از آنکه از بازداشتی‌ها خواست با بازجوها «همکاری کنند» و «اغتشاشگران را لو بدهند»، قول داد که تا پایان هفته «غربالگری بازداشت شدگان انجام شود».

در همین حال برخی گزارشها حاکی است که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از مدارس به‌ عنوان محلی برای بازداشتگاه استفاده می‌کنند (فیلم زیر)

شهری که مدارسش تبدیل به زندان شد

https://www.youtube.com/watch?time_continue=18&v=aAtU-zYZWNY&feature=emb_logo

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا