زنان

توقف خشونت علیه زنان

ده‌ها هزار نفر از مردم فرانسه و ایتالیا در اعتراض به اعمال خشونت‌ها علیه زنان، با برپایی راهپیمایی گسترده، پایان دادن به این برخوردها را خواستار شدند. …
به گزارش ایرنا، از سال ۱۹۸۱، روز ۲۵ نوامبر (۴ آذر) به‌عنوان «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» انتخاب شده ‌است. بااین‌حال، در برخی از شهرهای اروپا، راهپیمایی اعتراضی از دو روز پیش آغاز شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اعتراض‌ها روز یکشنبه در پاریس و دیگر شهرهای این کشور با حضور گسترده زنان از سر گرفته شده است.

راهپیمایی پاریس، یکی از  ۳۰ برنامه سازمان‌دهی شده در سراسر فرانسه از سوی نزدیک به ۷۰ سازمان، احزاب سیاسی، اتحادیه و انجمن بود. روز شنبه نیز ۴۹ هزار نفر در پاریس در اعتراض به خشونت علیه زنان راهپیمایی کردند؛ برخی از معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند حاوی تصاویر یکی از خویشاوندان و دوستان‌شان که قربانی خشونت خانگی و جنسی شده‌اند. در همین حال جمعیت فمینیستی «همه ما» که متولی برگزاری این راهپیمایی در فرانسه بود اعلام کرده، ۱۰۰ هزار نفر در پاریس و ۱۵۰ هزار نفر دیگر در سایر شهرهای این کشور راهپیمایی کردند. این تشکل، این راهپیمایی را بزرگ‌ترین نوع خود علیه خشونت مبتنی بر جنسیت در تاریخ فرانسه قلمداد کرده است.

خبرگزاری فرانسه همچنین افزود: در رم پایتخت ایتالیا نیز ده‌ها هزار نفر که بیشتر آن‌ها زن بودند اقدام به راهپیمایی کردند؛ به گفته متولیان برگزاری این راهپیمایی، امسال در ایتالیا ۹۴ زن به دست شریک زندگی کنونی یا پیشین خود کشته‌شده‌اند. به درخواست برگزارکنندگان، بنرهای احزاب و اتحادیه‌های سیاسی در میان بنرهای معترضان نبود؛ همچنین بسیاری از شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی لباس‌هایی صورتی‌رنگ را بر تن داشتند. روی یکی از بنرها نوشته شده بود: ما صدای قدرتمند همه زن‌هایی هستیم که دیگر صدایی ندارند. به نوشته خبرگزاری فرانسه، روبرتو گوالتیری، وزیر اقتصاد ایتالیا دیروز گفت، ۱۲ میلیون یورو برای کمک به فرزندان زنانی پرداخت می‌شود که توسط شریک زندگی خود کشته شده‌اند. او در توییتی نوشت: این مبلغ برای کمک‌هزینه‌های تحصیلی، پزشکی و آموزش‌های حرفه‌ای این افراد هزینه خواهد شد. براساس آمار منتشر شده، از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۱۳۷ زن در فرانسه به دست شریک کنونی یا پیشین خود کشته شده‌اند. این میزان در سال گذشته ۱۲۱ نفر بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا