گوناگون

گوش ‌ناشنوای مجلس

اگر صحن علنی مجلس را از رادیو گوش کنید شاید شنیده باشید که در جلسات به طور مکرر رئیس جلسه از نمایندگان می‌خواهد که در صندلی‌های خود بنشینند یا در رای‌گیری مشارکت کنند.

همدلی| آسو محمدی: این بی‌توجهی نمایندگان به نظم جلسه وقتی دردسرساز می‌شود که یک وزیر یا مهمان دیگری از خارج از خانه ملت از تریبون در حال نطق کردن است. حالا هم عکسی از بی‌اعتنایی نمایندگان به نطق یکی از وزرا که برای پاسخگویی به سوال نمایندگان به مجلس آمده منتشر شده که در فضای مجازی واکنش برانگیز شده است.

ماجرا از این قرار بود که رضا اردکانیان وزیر نیرو هفته گذشته برای پاسخ به سوالات نمایندگان راهی بهارستان شده بود تا به سوالات آنها پاسخ بگوید، اما عکسی که از آن جلسه منتشر شده حکایت از این دارد که بسیاری از نمایندگان به سخنان وزیر نیرو توجه ندارند و هر کدام سرگرم کار خود هستند یا با تلفن همراه‌شان مشغول صحبت کردن هستند. مثلا وزیر، احضار شده تا پاسخگوی سوال نمایندگان باشد و آنها زمان حرف زدن اردکانیان هر کاری می‌کنند غیر از گوش دادن به پاسخ‌های او. در این عکس ۱۴ نفر از نمایندگان دیده می‌شوند و هیچ‌کدام از آنها توجهی به صحبت‌های وزیر ندارند. این تصویر را که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، فرج صمدی، عکاس خبرگزاری ایرنا از جلسه نطق وزیر در مجلس ثبت کرده است.

درحالی که اردکانیان پشت تریبون قرار دارد و در حال پاسخ‌گویی به سوالات است. تنها چند نماینده بر روی صندلی‌های خود قرار دارند. از ۲۷ صندلی‌ که در عکس به چشم می‌خورد، ۶ نفر روی صندلی خود نشسته‌اند؛ حالا بماند که از همین تعداد تقریبا هیچ کدام گوش شنوایی برای سوالات وزیر ندارند. ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون که اتفاقا ار نمایندگان منتقد دولت محسوب می‌شود، در ردیف‌های آخر مشغول صحبت کردن با تلفن همراه است؛ نکته جالب اینجاست که از ۱۴ نماینده‌ای که در این تصویر قرار دارند شش نفر از آنها مشغول صحبت‌های تلفنی خود هستند که محسن بیگلری، نماینده سقز و بانه در اولین ردیف به چشم می‌خورد.

در سوی دیگر شهاب‌الدین بیمقدار، نماینده مردم تبریز و باسط دورازهی، نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی هم با اینکه روی صندلی خود نشسته‌اند، دل و دماغی برای گوش دادن به حرف وزیر ندارند و گعده محمد محمودی‌شاه‌نشین، نماینده مردم شهریار، شهرقدس و ملارد و دیگر نمایندگان هم آنقدر داغ به نظر می‌رسد که گویا هیچ صحبتی مهم‌تر از آن وجود ندارد.

این اولین بار نیست که چنین عکس‌های حاشیه‌داری منتشر می‌شود. مرداد ماه ۹۶ هم در مراسم تحلیف ریاست جمهوری حسن روحانی، عکس سلفی نمایندگان مجلس با فدریکا موگرینی خبرساز شده بود. پس از پایان مراسم تحلیف رئیس جمهور، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که از مهمانان ویژه مراسم تحلیف حسن روحانی بود، عکس یادگاری گرفتند. رفتار عجیب برخی نمایندگان برای گرفتن عکس یادگاری با موگرینی واکنش‌های گسترده‌ای در فضای مجازی در پی داشت تا جایی که عذرخواهی فرج‌الله رجبی، نماینده شیراز به دلیل گرفتن این سلفی عذرخواهی کرد.

نماینده مردم شیراز در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام در یادداشتی با عنوان «توضیح و اعتذار» نوشت: ابوعلی سینا می‌گوید: «اگر برای یک کار غلط هزار دلیل بیاوری، می‌شود هزار و یک غلط.» پس از انتشار عکس اینجانب که البته در جوی غیررسمی و پس از پایان مراسم تحلیف در فضای عمومی منتشر شد، اگرچه نمایندگان حاضر در محل از سر مطایبه مشغول گرفتن عکس بودند، ولی به هر حال اینجانب وظیفه خود می‌دانم از آنچه که خاطر مردم عزیز را مکدر می‌کند و ناقض‌ شان نمایندگی مردم می‌باشد، عمیقا ابراز تاسف و عذرخواهی کنم. امیدوارم مردم عزیز و به خصوص همشهریان گرانقدرم اعتذار اینجانب از این غفلت را بپذیرند و عفو نمایند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا