حقوق بشر

سازمان عفو بین‌الملل: دست‌کم ۱۴۳ نفر در اعتراض‌های ایران کشته شده‌اند

سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود شمار کشته‌شدگان در اعتراض‌های اخیر ایران را دست‌کم ۱۴۳ نفر اعلام کرد. این نهاد حقوق بشری استفاده از قوه قهریه علیه شرکت‌کنندگان در تظاهرات را به شدت محکوم کرده است…

سازمان عفو بین‌الملل در تازه ترین گزارش خود در روز دوشنبه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) اعلام کرد در اعتراضات هفته گذشته ایران که در شهرهای مختلف برگزار شده است دست‌کم ۱۴۳ نفر از معترضان کشته شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از عفو بین الملل نوشت: «براساس گزارش‌منابع قابل اعتماد، تعداد کشته‌های این اعتراضات سراسری دست‌کم ۱۴۳ نفر است.»

این نهاد حقوق بشری که مقر آن در لندن است می‌گوید “شواهد متقنی” در دست دارد که نشان می‌دهند نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران علیه معترضان بی‌سلاح از سلاح‌های گرم استفاده کرده‌اند.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین الملل، روز دوشنبه گفت :«آمار رو به افزایش کشته‌شدگان در این اعتراض‌ها در مورد قساوت مقامات ایران در مقابله با معترضان یک پیام هشدارآمیز است. این آمار نشان می‌دهد هجمه مقامات ایران به حیات انسانی چقدر رقت‌انگیز است.»

مقامات ایران تا کنون آمار دقیقی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری منتشر نکرده‌اند و علاوه‌براین با قطع چند روزه اینترنت در کشور مانع اطلاع‌رسانی در این مورد شده‌اند.

اعتراضات سراسری در ایران از جمعه ۲۴ آبان در اعتراض به سه برابرشدن بهای بنزین و اوضاع معیشتی شروع شد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دو روز پس از سه برابر شدن قیمت بنزین و اجرای سهمیه‌بندی شدن آن که اعتراضات وسیعی را در سراسر ایران به همراه داشت، از این اقدام حمایت کرد و اعتراضات را به “اشرار” و “ضدانقلاب و دشمنان ایران” نسبت داد که به گفته او با “تشویق” خانواده پهلوی و سازمان مجاهدین خلق صورت گرفته است. این سخنان خامنه‌ای به عنوان فرمان سرکوب اعتراضات تعبیر شد.

در این ارتباط، روزنامه های فرانسوسه، امروز دوشنبه ۴ آذرماه ۱۳۹۸، با عناوین مختلف به موضوع کشتار در ایران اشاره کرده نوشتند: «حفظ قدرت در ایران به بهای براه انداختن حمام خون است!» لوموند در پی آنچه آمد می‌پندارد که برخلاف سیاست کنونی دونالد ترامپ، باید راه یک گفتگوی هوشمندانه با ایران را یافت و «بجای در انزوا نهادن ایران، برای کاهش فشار بر مردم این کشور تلاش کرد، دلایل و انگیزه‌های عمیقی که آنان را به شورش واداشته فاش ساخت و [اقدامی کرد که» از براه افتادن یک حمام خون تازه [در این کشور] جلوگیری شود».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا