گوناگون

علی مطهری: اگر رهبری با استیضاح وزیر کشور مخالف باشند، طرح را متوقف می‌کنیم

علی مطهری نماینده تهران که از امضاکنندگان طرح استیضاح وزیر کشور است مصاحبه ای با روزنامه اعتماد انجام داده است. بخشی از مصاحبه را می خوانید:

مستقل؛ – آقای مطهری! روز گذشته اخباری مبنی بر تهیه طرح استیضاح وزیر کشور منتشر شد. تعداد امضاهای این طرح باتوجه به آنکه شما طراح آن بوده‌اید، چقدر بوده است؟

طرح استیضاح وزیر کشور در مجلس شورای اسلامی تهیه و تقدیم هیات‌رییسه مجلس شد تا روال قانونی خود را طی کند. براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، هیات‌رییسه موظف است طرح استیضاح وزیر کشور را به کمیسیون تخصصی مربوط (کمیسیون امور داخلی و شوراها) ارجاع دهد تا جلسه بررسی آن برگزار شود. طرح استیضاح وزیر کشور تا آخرین لحظه توسط ۱۹ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی امضا شده بود ولی همچنان امکان افزایش تعداد امضاها وجود دارد.

– محورهای استیضاح وزیر کشور شامل چه مواردی است؟

اصلی‌ترین محور استیضاح وزیر کشور به حوادث اخیر کشور برمی‌گردد. وزیر کشور مسوول اصلی اجرای تصمیم شورای هماهنگی سران قوا بوده ولی مقدمات و تمهیدات لازم برای آن را فراهم نکرد و در نتیجه آسیب جدی به نظام جمهوری اسلامی و همچنین خسارات جانی و مالی به مردم وارد شد.

– یعنی نمایندگان خواستار استیضاح وزیر کشور معتقدند که او مدیریت خوبی در ماجرای اتفاقات اخیر رخ داده در کشور به‌ویژه اعتراضات مردمی نداشت؟

بله، علاوه بر اینکه ایشان قبل از اجرای طرح تمهیدات لازم را فراهم نکرد، برای آغاز اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین هم برنامه درستی نداشت. ایشان هم مردم را غافلگیر کرد و هم بسیاری از مسوولان را و به نوعی همگان را مقابل عمل انجام شده قرار داد.

– نکته دیگری که همواره و هنگام استیضاح برخی وزرا به‌ویژه وزیر کشور مطرح می‌شود، توصیه برخی افراد برای پرهیز نمایندگان از انجام چنین عملی است، تا این لحظهچنین پیامی دریافت کرده‌اید؟

استیضاح‌ها همواره ممکن است مخالفانی داشته باشد، بنابراین این احتمال وجود دارد که برخی مقامات یا نهادها مخالف طرح استیضاح وزیر کشور باشند ولی مجلس و نمایندگان به وظیفه خودشان عمل خواهند کرد.

– این مخالفت‌ها ممکن است باعث لغو طرح استیضاح وزیر کشور شود؟

افرادی که طرح استیضاح را امضا کرده‌اند افراد استواری هستند که امضای خود را پس نخواهند گرفت، بنابراین امیدوارم که این استیضاح انجام شود مگر اینکه مقام رهبری مخالفت کنند که در این صورت با اعلام مخالفت ایشان، ما (نمایندگان خواستار استیضاح عبدالرضا رحمانی‌فضلی) هم موضوع استیضاح وزیر کشور را ادامه نخواهیم داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا