گوناگون

تاکتیک فرار

حسن روحانی روز گذشته در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی گفته است که من هم مثل شما روز جمعه متوجه شدم که بنزین گران شده است؛ اظهاراتی که نشان می دهد ویروس شانه خالی کردن از سیاست تازه اقتصادی به رئیس جمهور هم سرایت کرده است.

جهان صنعت؛ روحانی در حالی از تصمیم شبانه دولت برای افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین سلب مسئولیت می کند که پیش از این همکاران و وابستگان او نیز این سیاست را تصمیمی جمعی عنوان کرده بودند. قبل از اینکه روحانی نسبت به دفع تبعات تصمیم گیری برای گرانی بنزین اقدام کند، عده ای از اعضای هسته اصلی کابینه نیز سعی کردند تقصیرها را گردن نوبخت و نهاوندیان انداخته و از بار مسئولیت این تصمیم شانه خالی کنند؛ روندی که توسط توسط ناظران نوعی «تاکتیک فرار» دسته جمعی اعضای کابینه از تبعات این تصمیم ارزیابی می شود.

روحانی درباره سهمیه‌بندی بنزین اظهار داشت: من این طرح را از حدود یک ماه تا ۴۰ روز پیش به طور کامل به وزیر کشور و شورای امنیت کشور واگذار کردم.

روحانی خاطرنشان کرد: به آنها مصوبه شورای هماهنگی سران قوا را نشان دادم و اعلام کردم این مصوبه امضا شده و تصویب شده است.

رئیس‌جمهور گفت: به وزیر کشور و شورای امنیت کشور اعلام کردم که اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین را با صداوسیما، تبلیغات و برنامه‌ریزی هماهنگ کنید و به من هم زمان آن را نگویید و هر زمانی که شورای امنیت کشور وقت و زمان مناسب را برای اجرای آن دید آن را اجرایی کند.

وی تصریح کرد: شبی که سهمیه‌بندی بنزین اجرا شد من خودم هم اطلاع نداشتم و نمی‌دانستم که اجرای این طرح این هفته است یا هفته آینده؛ چرا که به شورای امنیت کشور گفته بودم که زمان آن را به من هم حتی نگویید، به آنها گفته بودم در صداوسیما کارهای تبلیغاتی اجرای این طرح را انجام دهد و هر شبی که مناسب بود آن را اجرایی کند.

روحانی گفت: من هم مثل همه مردم ایران مطلع شدم که صبح جمعه قیمت بنزین تغییر کرده است چرا که من هم این طرح را به شورای امنیت واگذار کرده بودم و به آنها گفته بودم که زمانش را به من نگویید چرا که این مصوبه در جلسه سران قوا مصوب شده است.

وی خاطرنشان کرد: مردم از ما سوال می‌کنند که چرا به یکباره دولت به دنبال اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین افتاد، در حالی که من مصمم به اجرای این طرح از سال ۹۵ بودم و بر همین اساس هم به دنبال ایجاد تغییر کوچک در نرخ بنزین بودم.

رئیس‌جمهور افزود: وقتی این موضوع در هیأت دولت مطرح شد، اعضای کابینه با آن مخالفت کردند و من هم گفتم که وقتی همه وزرا مخالف این موضوع هستند از اجرای این طرح هم عقب‌نشینی کردم.

رئیس‌جمهور افزود: دولت در سال ۹۶ طرح اصلاح قیمت بنزین را به مجلس ارائه کرد تا هر دو در این باره تصمیم‌گیری کنیم و در مجلس تقریبا توافق لازم درباره قیمت بنزین صورت گرفته بود ولی رئیس کمیسیون تلفیق و اعضای آن نزد من آمده و حدود سه ساعت با یکدیگر جلسه داشتیم و به من گفتند در شرایط سال ۹۶ دولت اجرای این طرح را به عقب انداخته و در سال ۹۷ اجرایی کند.

وی گفت: وقتی من دیدم همه اعضای کمیسیون تلفیق که نمایندگان همه کمیسیون‌های مجلس در آن حضور دارند این موضوع را می‌گویند پذیرفتم که اجرای طرح اصلاح قیمت‌های بنزین و اجرای سهمیه‌بندی را به سال ۹۷ موکول کنم.

روحانی افزود: وقتی در سال ۹۷ هم به دنبال اصلاح قیمت بنزین بودم با تحریم‌های شدید خارجی مواجه شدیم و گفتند که در این شرایط اجرای این طرح به مصلحت نیست و بهتر است آن را به تأخیر بیندازید.

وی افزود: ماه مشابه سال گذشته به دنبال اجرای این طرح بودیم اما اعضای دولت به من اعلام کردند که اجرای طرح اصلاح قیمت‌ بنزین را به بعد از ۲۲ بهمن موکول کنید اما من چون پیش از آن به مقام معظم رهبری قول داده بودم قیمت بنزین را اصلاح خواهم کرد خدمت معظم‌له رسیده و اعلام کردم که دولت می‌گوید اجرای این طرح را به بعد از ۲۲ بهمن موکول کنید این در حالی است که رهبر معظم انقلاب از اینکه ما این طرح را اجرا نکرده‌ایم سوال و پرس و جو کردند.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ رهبر معظم انقلاب بعد از اظهارات من اعلام کردند که اگر دولت اصرار دارد که اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و اصلاح قیمت آن به بعد از ۲۲ بهمن موکول شود این پیشنهاد دولت را می‌پذیرم. اما وقتی ۲۲ بهمن هم گذشت به ما گفتند که شب عید است و بهتر است دولت اجرای این طرح را به بعد از عید موکول کنید و ما هم آن را پذیرفتیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد:‌ بعد از عید سال۹۸ که به دنبال اجرای اصلاح قیمت بنزین بودیم به دنبال اجرای این طرح در اردیبهشت ماه بودیم اما یک خبرگزاری در روز سه‌شنبه به نقل از یک فرد در یک اداره خبری را منتشر کرد که بر اساس تصمیم دولت قرار است بنزین از شب جمعه سهمیه‌بندی شده و قیمت آن تغییر کند این در حالی است که ما هم بنای اجرای این طرح را از روز جمعه داشتیم.

وی افزود: من در سفر کرمانشاه بودم که وزیر نفت به من اعلام کرد پمپ‌بنزین‌ها شلوغ شده و راه‌بندان عظیمی از خودروها برای بنزین زدن ایجاد شده است.

روحانی گفت: عکس‌هایی از ترافیک پمپ‌بنزین‌ها در فضای مجازی به من نشان دادند که صف کیلومتری در همان روز سه‌شنبه تشکیل شده است.

وی گفت: وزیر نفت به من در این گفت‌وگوی تلفنی گفت که بنزین‌ در جایگاه‌ها تمام شده و تانکرهای حامل سوخت هم نمی‌توانند به پمپ‌های بنزین برسند چرا که راه‌بندان‌های عجیبی ایجاد شده است.

رئیس‌جمهور گفت:‌ مسئولین به من گفتند که اگر دولت بلافاصله اجرای سهمیه بندی بنزین و یا اصلاح قیمت آن را لغو نکند فاجعه‌ای در همان شب رخ خواهد داد. چرا که راه‌ها بسته شده و راه‌بندان ایجاد شده و تانکرها نمی‌توانند خود را به پمپ‌های بنزین برسانند و بنزین هم پایان یافته و کیلومترها صف هم به وجود آمده است.

وی گفت:‌ بعد از شنیدن گزارشات مختلف از همان کرمانشاه اعلام کردم که اجرای سهمیه‌بندی بنزین را لغو کنید و به فرصت دیگری موکول شود.

در ادامه سفر رییس جمهور، راه‌آهن تبریز – میانه به بهره‌برداری رسید. راه‌آهن دوخطه میانه- بستان‌آباد- تبریز از ایستگاه میانه واقع در مسیر راه‌آهن تهران- تبریز شروع‌ شده و با گذر از مسیری کوهستانی و شهرهای ترکمنچای، بستان‌آباد و باسمنج واقع در مسیر خود به ایستگاه موجود تبریز متصل می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا