گوناگون

نخستین واکنش محمد خاتمی نسبت به اعتراضات اخیر مردم

محمد خاتمی٬ روز گذشته (سه‌شنبه)  از «جان باختن عده‌ای از هموطنان» ابراز تاسف کرد.

زیتون؛ رییس جمهوری اصلاحات در جمع فعالان سیاسی و اجتماعی گفت: «عمیقاً از جان‌باختن عده‌ای از هموطنانم متأسف و دردمندم و به مردم ایران تسلیت می‌گویم.»

او همچنین تاکید کرد که باید سهم عوامل مختلف در حوادث اخیر از جمله ریشه‌های نارضایتی مشخص شود. خاتمی در این رابطه افزود: «اعتراض‌ها ریشه‌دار است و برای کاهش آن نیازمند بهبود شیوه‌های حکمرانی هستیم.»

به گفته محمد خاتمی هیچ حکومتی حق ندارد در مواجهه با معترضان به خشونت و سرکوب متوسل شود.

رییس جمهوری اسبق ایران در بخش دیگری از سخنانش افزود که در مورد افزایش قیمت بنزین، می‌شد مسؤولین تدبیر مناسب‌تری اتخاذ کنند. او ادامه داد که دولت باید برای کاهش فشار به اقشار محروم بیش از پیش بکوشد.

او در ادامه با تاکید بر اینکه باید «صف معترضان مسالمت‌جو را باید از کسانی که طالب آشوب‌اند جدا نمود»٬ افزود: «برای ترمیم پیوند آسیب دیده میان جامعه و حاکمیت لازم است فضای گفت‌و‌گو باز شود.»

محمد خاتمی در ادامه خواست که باید با انصاف و عدالت و رحمت، سریعاً به وضع بازداشت‌شدگان رسیدگی کرد.

پس از اعلام افزایش قیمت بنزین در روز جمعه ۲۴ آبان، ده‌ها شهر ایران شاهد اعتراضات گسترده بود.

اعتراض‌های اخیر به گفته مقام‌های دولتی، در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور، در ۲۷ استان، رخ داد و تنها شهر تهران شاهد بروز اعتراضات در ۱۰۰ نقطه از شهر بود.

«زیتون» پیشتر اعلام کرده بود که بر اساس اخباری که از یک مقام امنیتی دریافت کرده تعداد کشته شدگان پنج روز اول اعتراضات اخیر ایران افزون بر ۲۷۰ تن است. از این تعداد کشته شدن ۱۴۳ نفر روز گذشته به تایید سازمان عفو بین الملل نیز رسیده است. اما  تنها نام و نشان تعداد اندکی مشخص شده است.

روز گذشته حسین نقوی حسینی٬ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس٬ اعلام کرد که در اعتراضات اخیر بیش از «هفت هزار نفر» بازداشت شده اند.

این نخستین بار بود که آماری رسمی در زمینه تعداد بازداشت‌های یک هفته اعتراضات گسترده در ۲۷ استان ایران اعلام شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا