حقوق بشر

سرکوب خشن اعتراضات عراق؛ بیش از ۴۰ کشته ظرف کمتر از ۲۴ ساعت

 

سرکوب اعتراضات مردم در عراق ادامه دارد. تنها پنج نفر در جریان حمله به کنسولگری ایران در نجف کشته‌ شده‌اند. خبرگزاری‌ها از کشته شدن شماری از معترضان در بغداد و ناصریه خبر می‌دهند. ناآرامی در جنوب عراق رو به گسترش است….

به گزارش دویچه وله، از غروب چهارشنبه ششم آذر (۲۷ نوامبر) تا غروب پنجشنبه هفتم آذر، شهرهای استان‌های جنوبی کشور عراق شاهد رویارویی قهرآمیز نیروهای انتظامی با معترضان بودند. اعتراضات روز چهارشنبه مردم عراق در شهر مذهبی نجف و حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در این شهر، دست‌کم پنج کشته و ۳۲ مجروح بر جای گذاشت.

خبرگزاری‌ها از حمله معترضان به کنسولگری ایران در نجف و به آتش کشیدن ساختمان نمایندگی سیاسی ایران به عنوان نقطه عطفی در اعتراضات مردم عراق یاد کرده‌اند. این در حالی است که اعتراضات در شهرهای دیگر عراق و به‌ویژه در دو شهر بغداد و ناصریه نیز ادامه داشته است.

در گزارش دیگری که خبرگزاری آسوشیتدپرس غروب پنجشنبه ۲۸ نوامبر منتشر کرده، خبر از کشته شدن ده‌ها نفر در بغداد و جنوب عراق داده است.

ناآرامی‌ در استان‌های جنوبی عراق

در بسیاری از نقاط عراق، اعتراضات ادامه دارد. گفته می‌شود که اوج اعتراضات در شهرهای جنوبی این کشور و در مناطق شیعه‌نشین عراق واقع است. دامنه اعتراضات به‌ویژه در استا‌ن‌های کربلا، نجف و ذی‌قار گسترده گزارش شده است.

روزنامه انگلیسی “گاردین” روز جمعه ۲۹ نوامبر با انتشار گزارشی تعداد کشته شدگان ناآرامی‌های عراق در ۲۴ ساعت گذشته را بیش از ۴۵ نفر اعلام کرده است.

تنها در اثر تیراندازی نیروهای انتظامی به مردمی که در ناصریه اقدام به تحصن کرده بودند، دست‌کم ۲۳ نفر کشته شده‌اند.

خبر کشته شدن این تعداد از مردم ناصریه توسط نیروهای امدادی و پزشکان رسانه‌ای شده است. گفته می‌شود که نیروهای انتظامی با تیراندازی به معترضان اقدام به گشودن خیابانی کرده‌اند که توسط معترضان مسدود شده بود.

چهار نفر دیگر نیز در ناآرامی‌های روز پنجشنبه ۲۸ نوامبر در بغداد کشته شده‌اند. معترضان بر آن بودند که با عبور از پل احرار خود را به “منطقه سبز” بغداد برسانند.

بسیاری از مراکز دولتی عراق در این منطقه قرار دارد. این در حالی است که دو پل دیگر منتهی به منطقه سبز، پل جمهوری و سیناک همچنان در تصرف معترضان است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا