گوناگون

طلا رکورد زد

 طلا در معاملات نخستین روز هفته (نهم آذرماه)، به بالاترین سطح قیمتی شش ماه اخیر خود دست یافته است.

آرمان‌ملی- سوسن یحیی‌پور:در ارتباط با چرایی این موضوع، برخی علت آن را جو روانی ناشی از گرانی بنزین دانسته‌اند اما عده‌ای دیگر از جمله برخی مقامات صنفی، این موضوع را بی‌ارتباط اعلام کرده و افزایش قیمت جهانی طلا و نرخ دلار را که بهای طلا بر اساس ضریب خاصی از قیمت این دو عامل محاسبه می‌شود، علت اصلی این اتفاق عنوان کرده‌اند. بر اساس اخبار منتشر شده، قیمت دلار در معاملات دیروز با افزایشی محسوس به ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان رسیده و بهای سکه نیز متاثر از این جریان، به نیمه کانال چهار میلیون تومان نزدیک شده است. عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی چندی پیش به ترسیم وضعیت بازار ارز و واکاوی علت افزایش نرخ دلار پرداخته است و در این باره اظهار کرده بود که «آنچه این روزها در بازار ارز می‌بینیم بیشتر ناشی از نحوه عملکرد برخی از صادرکنندگانی است که به سبب جو روانی ناشی از افزایش نرخ بنزین و حوادث بعد از آن و شروع تسویه‌حساب‌های تجار با خارجیان در پایان سال میلادی، تلاش می‌کنند با تعلل، ارزهای صادراتی خود را با نرخ هایی بالاتر عرضه کنند.» او افزوده بود: «‌بارها تاکید کرده‌ام که بانک مرکزی برای تداوم ثبات نسبی بازار ارز اهمیت ویژه‌ای قائل است و رمز تداوم ثبات در این بازار و به‌تبع آن در سایر بازارها، توجه به بنیان‌های بازار در کنار حضور پرقدرت بازار‌ساز برای جلوگیری از سفته‌بازی و نوسان‌گیری در این بازار است و این بار نیز با اقداماتی، همانند گذشته بازار را مدیریت خواهد کرد.»

قیمت دلار دیروز با افزایشی محسوس به ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان رسید.ه است بر اساس این گزارش، هر دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی ۱۲هزار و ۵۵۰ تومان به فروش رسید که در قیاس با قیمت آخرین روز هفته گذشته افزایشی نزدیک به ۱۵۰ تومان را نشان می‌داد. به این ترتیب، دلار سد مقاومتی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان را شکست. قیمت خرید دلار نیز برابر با ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان گزارش شده است. همچنین، قیمت هر یورو نیز به ۱۳هزار و ۷۵۰ تومان رسید که افزایشی ۱۵۰ تومانی را به ثبت رساند و نرخ خرید یورو نیز برابر با ۱۳هزار و ۶۰۰ تومان در صرافی‌های بانکی بود.

سکه هم‌جهت با دلار

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز با افزایش ۳۳ هزار تومانی قیمت مواجه شده است‌؛ به‌طوری‌که در نهایت (تا زمان نگارش این گزارش) با قیمت چهار میلیون و ۳۹۸ هزار تومان فروخته شده است. به گزارش خبرآنلاین، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هم در بازار با افزایش ۴۲ هزار تومانی، چهار میلیون و ۳۰۱ هزار تومان قیمت داشته است. قیمت نیم‌سکه ۱۷ هزار تومان و ربع سکه ۱۲ هزار تومان بالا رفته است؛ به‌گونه‌ای که نیم‌سکه با قیمت دو میلیون و ۲۹۵ هزار تومان و ربع‌سکه با قیمت یک میلیون و ۴۹۱ هزار تومان فروخته شد. سکه گرمی اما در بازار با کاهش پنج هزار تومانی قیمت مواجه شده و در نهایت ۸۶۹ هزار تومان قیمت پیدا کرده است. قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار تهران چهار هزار و ۶۰۰ تومان افزایش یافته و با نرخ ۴۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رفته است.

دلیل گرانی طلا

با توجه به اینکه هر گرم طلا در دو هفته اخیر حدود ۱۵ هزار تومان افزایش قیمت داشته است، رئیس اتحادیه طلا و جواهر کرمانشاه معتقد است، گرانی طلا ارتباطی با افزایش قیمت بنزین و جو روانی ناشی از آن ندارد و عمدتا متاثر از افزایش قیمت جهانی طلا و نرخ دلار است. محمدسعید جعفری در گفت‌و‌گو با ایسنا، اشاره‌ای هم به وضعیت رونق خرید و فروش در بازار طلا داشته و خاطرنشان کرده است: بعد از ماه‌های محرم و صفر و با از سرگیری عروسی‌ها، خرید و فروش در بازار بیشتر شده است. او همچنین ادامه داد: در شرایطی که ما رکورد طلای گرمی ۶۰۰ هزار تومان را هم داشته‌ایم، چنین افزایش قیمتی خیلی باعث رکود بازار نخواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا