اجتماعی

طغیان آنفلوآنزا همچنان قربانی می‌گیرد

روز گذشته بر اثر بیماری آنفلوآنزا دو زن‌باردار در استان هرمزگان جان خود را از دست دادند و شمار قربانیان این بیماری در ده روز گذشته به ۲۱ نفر رسید.

آرمان ملی- منیره چگینی: همان‌طورکه مسئولان وزارت بهداشت اعلام می‌کنند امسال با توجه به آغاز سرمای پیش از موعد در کشور، آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ویروس آنفلوآنزانوع A افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. اکثر متوفیان آنفلوآنزادر کشور ما در گروه سنی بزرگسالان (بالای ۶۰ سال) و کودکان (زیر ۵ سال) هستند، همچنین افراد در معرض خطر همچون بیماران قلبی، دیابتی، بیماران تنفسی، مادران باردار، بیمارانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، بیماران دارای نارسایی کبد و کلیه، بیماران تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن ضمن مراقبت ویژه از خودشان حتما واکسن آنفلوآنزا فصلی را تزریق کنند زیرا بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری هستند.

آمار فوت شدگان

به گفته مسئولان وزارت بهداشت تا کنون ۹ هزار بیمار تنفسی در بیمارستان‌های کشور بستری شده‌اند که از این تعداد ۳۴۲ نفر مبتلا به آنفلوانزا بودند که تحت درمان قرار گرفتند و استان‌های گلستان، مازندران، گیلان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، آذربایجان شرقی و غربی و اهواز بیشترین بروز و شیوع بیماری آنفلوآنزا در آنها گزارش شده است. معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه از آغاز شیوع موج آنفلوآنزا در کشور تاکنون ۵۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند گفت: ابتلا به هر نوع بیماری تنفسی به معنای ابتلا به آنفلوآنزا نیست. علیرضا رئیسی درخصوص اخبار متناقض منتشر شده درباره آمار افراد فوت شده به دلیل ابتلا به بیماری آنفلوآنزا توضیح داد: از ابتدای آغاز موج شیوع آنفلوآنزا یعنی از اول مهر تاکنون ۵۶ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. رئیسی افزود: طی یک هفته اخیر یعنی از دوم تا هشتم آذر ماه ۲۷۳ نفر به دلیل آنفلوآنزا در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند و متاسفانه ۱۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۳۷ نفر نیز پیش از این تاریخ فوت شده بودند.

آنفولانزای نوع A چقدر خطرناک است

آنفلوانزای نوع A با ویروس N1H1 نوعی عفونت است و این آنفلوآنزا، مشابه آنفلوآنزای فصلی نیست. قدرت بیماری‌زایی این ویروس، سه برابر ویروس آنفلوانزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصول سرد سال است. انتقال آن از انسان به انسان است (نه حیوان به انسان) که معمولاً قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می‌نماید و تنها در ۱ تا ۲ درصد می‌تواند منجر به مرگ شود. در این رابطه رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به «آرمان ملی» می‌گوید: از یک ماه گذشته همه استان‌های ایران مانند دیگر کشورهای نیم کره شمالی با شیوع و همه‌گیری بیماری آنفلوآنزانوع A درگیر هستند و آنچه که در این رابطه اهمیت دارد شناسایی به موقع افراد بیمار و راه‌های پیشگیری از بیماری است. دکتر حسین عرفانی در ادامه خاطر نشان می‌کند: ما در سال‌های گذشته موج آنفلوآنزارا در کشور داشتیم که متاسفانه با مرگ چندین نفر از هموطنانمان همراه بود، ولی تفاوتی که آنفلوآنزا سال ۹۸ با سال‌های قبل دارد، این است روند امسال کاهش دما و نزولات آسمانی در کشور ما زودتر آغاز شده و در نتیجه موج بیماری نیز حدود چهار هفته به جلو افتاد و همین امر باعث افزایش بیماران و قربانیان طغیان آنفلوآنزا انسانی N1H1 شده است. وی در ادامه با اشاره به اینکه ۹۸ درصد مبتلایان به آنفلوآنزا نوع A با اعلائمی همچون تب و سرفه، بدن درد، سردرد و آبریزش بینی همراه هستند و با استراحت چند روزه در منزل و مصرف مایعات گرم بهبود پیدا می‌کنند، از مردم درخواست کرد که اگر به بیمار مبتلا شدند، حتما چند روزی را در منزل سپری کنند، او همچنین خاطرنشان کرد: متاسفانه دو درصد دیگر برای بیماران خطرناک و بعضا منجر به مرگ می‌شود. این افراد شامل بچه‌های با سن زیر پنج سال، افراد سالمند بالای ۶۰ سال، زنان باردار، افراد چاق، افراد دارای بیماری‌های مزمن، قلبی، ریوی و تنفسی، افرادی که HIV مثبت دارند و بیماران سرطانی که شیمی درمانی می‌کنند، را شامل می‌شود. این بیماران باید واکنس سالیانه آنفلوآنزا را حتما بزنند و در صورت ابتلا به پزشک متخصص مراجعه نمایند. گروه بعدی که در معرض آنفلوآنزا قرار دارند و باید واکنس سالانه را بزنند، افرادی هستند که به دلیل شغل‌شان در معرض این بیمار قرار دارند مثل پزشکان، پرستاران، پرسنل ادارات بهداشت و… حسین عرفانی راه‌های پیشگیری از آنفلوآنزا را بهترین راه مدیریت این بیماری عنوان کرد و گفت: افراد بیمار اگر به داخل جامعه می‌روند از روبوسی با دیگران خودداری نمایند و فاصله‌شان را با افراد رعایت کنند. شست‌وشوی مرتب ۳۰ ثانیه‌ای دست‌ها با آب و صابون از انتشار بیماری جلوگیری می‌کند. افراد بیمار در فضاهایی مانند تاکسی، اتوبوس و مترو از ماسک استفاده کنند تا تنفس‌شان باعث انتقال بیماری نشود یا در هنگام سرفه حتما دستمال به همراه داشته باشند تا از انتشار ویروس در فضا جلوگیری نمایند؛ چون این ویروس به مدت نیم ساعت روی اجسام باقی خواهد ماند، مصرف سبزیجات، میوه‌ و مرکبات مانند پرتغال و انار در بهبود آنفلوآنزا بسیار موثر است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا