یادمان و رویدادها

رفیق صیاد داسی، یار وفادار فرقه دمکرات آذربایجان درگذشت

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان فقدان رفیق صیاد داسی، عضو کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان را به همه اعضا و هواداران، نیروهای مترقی و بازماندگان وی تسلیت می گوید!…

رفیق صیاد داسی فرزند مبارز و انقلابی آغامی درسال ۱۳۱۲ در شهر زیبای لنکران در یک خانواده ۶ نفری به دنیا آمد. پس از مدتی این خانواده لنکران را ترک و جهت معیشت به باکو نقل و مکان کردند. اما در پی حوادث سالهای ۱۳۱۷ به درخواست خودشان راهی وطن شدند و در شهر نمین که محل زندگی پدر بزرگش بود، ساکن شدند. دیکتاتوری رضاشاهی و شرایط بد اقتصادی سبب شد تا آغامی به صف مبارزان و انقلابیون بر علیه نظام حاکم به پیوندد. وی مسئولیت تشکیلات مخفی سازمان جوانان اردبیل را به عهده داشت و پس از برکناری رضاه شاه به صفوف حزب توده ایران پیوست.

در سال ۱۳۲۴ با تشکیل فرقه دمکرات آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری و حکومت ملی آرزوی دیرینه این خانواده مبارز تحقق یافت. اما با کمال تاسف یک سال بیشتر از دولت ملی آذربایجان نگذشته بود که با خیانت دولت مرکزی به مردم آذربایجان و با همکاری آمریکا و انگلیس دولت خلقی آذربایجان به خاک و خون کشیده شد.

پس از سرکوب جنبش ۲۱ آذر خانواده داسی مجبور شدند، خانواده آبا و اجدادی خود را رها کرده و پس از گذشت از مرز در شهر شکی آذربایجان شوروی ساکن شوند. مسئولیت سازمان جوانان فرقه دمکرات آذربایجان در شهر شکی به رفیق صیاد واگذار شد.

رفیق داسی همزمان با فعالیت سیاسی به تحصیلات خود ادامه داد و در سال ۱۳۴۱ از دانشگاه دولتی پلی تکنیک در رشته صنایع فارغ التحصیل شد. وی در پست های مهم دولتی در رشته صنایع فعالیت داشت. اختراعات، ابداعات و ابتکارات وی در سالهای متمادی مورد تشویق قرار می گرفت و چندین مدال افتخار به او اهدا شد.

او همزمان با فعالیت شغلی، فعالیت سیاسی خود را ادامه می داد و در رده های تشکیلاتی فعالیت خستگی ناپذیری داشت و تا آخرین لحظه عمرش در راه اهداف فرقه دمکرات آذربایجان از هیچ کوششی دریغ نمی کرد. او در تمام این سالها با مخالفان خط و مشی فرقه دمکرات آذربایجان که توسط پیشه وری و یارانش به یادگار مانده است، سرسختانه مبارزه می کرد و از هر فرصتی در جهت افشای افکار شوم آنان می کوشید.

از رفیق صیاد سه جلد کتاب که شامل خاطرات، دیده ها و شنیده های او است به یادگار مانده است. همچنین دهها مقاله تحلیلی و تاریخی که در روزنامه آذربایجان ارگان کمیته مرکزی فرقه و دیگر روزنامه های محلی نشر شده است.

رفیق صیاد صبح روز ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸ در شهر باکو با دنیایی از آرزوی برآورده نشده دیده از جهان فرو بست. او تا آخرین لحظه مرگش امید داشت، که آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی را در ایران، بویژه در زادگاهش به چشم خود ببیند.

ما خاطره این رفیق گرانقدر را گرامی می داریم و برای بازماندگان و یارانش آرزوی سلامتی و موفقیت داریم!

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

۱۱ آذرماه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا