گوناگون

خلیج فارس و خطر همیشگی آلودگی‌ نفتی

بالاخره پس از چند روز که از هجوم لکه‌های سیاه نفتی در خلیج فارس می‌گذشت، این آلودگی‌ها با مشارکت ۱۳ شناور پاکسازی شد.

 آرمان ملی؛ موضوع آلودگی‌های نفتی در خلیج فارس، اتفاق جدیدی نیست، ولی اول آذرماه امسال بود که فرهاد قلی نژاد، مدیرکل محیط زیست استان بوشهر به ایسنا خبر داد: از طریق تصاویری که توسط سازمان منطقه‌ای حفاظت محیط زیست دریایی (راپمی) در اختیار ما قرار داده شده است متوجه این آلودگی شدیم و همچنین از سوی اداره بندر و فلات قاره به ما اعلام شد. این آلودگی به علت شکستگی یکی از خطوط انتقال نفت سکوی نفتی ابوذر ایجاد و باعث آلودگی وسیع با حجم ۱۵ مایل در عرض ۱۰۰ متر (اعلام شده توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر) شده بود. از همان روز اول بحث نشت یابی و مهار آغاز شده بود و تقریبا ۳ روز پیش اعلام کردند که نشت‌یابی آلودگی تمام شده و محل شکستگی نیز ترمیم شده است و ما نیز در پایش هوایی که با همکاری و به همراه اداره بندر داشتیم دریافتیم که موضوع صحت دارد و نشت‌یابی پایان پذیرفته است.

عملیات پاکسازی جزیره خارگ

وی با اشاره به رخ دادن آلودگی‌های نفتی مکرر در خلیج فارس بیان کرد: در موارد قبلی نیز هم پیگیری حقوقی در حال انجام است و هم اینکه خسارت برآورد شده و پیگیری مطالبه خسارت های وارده به دریا و آبزیان هستیم. در عین حال و در این راستا به شرکت نفت – فلات قاره- اعلام کردیم که باید برنامه تعویض خطوط و نوسازی خطوط انتقال را ارائه دهند و همچنین اعلام شد که باید نوسازی خطوط انجام گرفته و پیشگیری لازم انجام شود. مدیرکل محیط زیست استان بوشهر یادآور شد: علاوه بر این مطابق مشاهدات ما در منطقه امکانات برای مقابله با این حوادث کافی نیست، به همین خاطر تشخیص آلودگی چند روزی طول می‌کشد و یا انجام نشت‌یابی ها مدت زمان زیادی طول می کشد؛ به همین خاطر ما شاهد هستیم معمولا آلودگی که می‌تواند با امکانات بهتر و یا مناسب تری در روزهای اولیه مهار بشود ادامه پیدا می کند تا اینکه به سواحل می‌رسد. در بسیاری از موارد ارگان‌های دولتی و نهادهای مختلف متولی احداث آب‌شیرین کن‌ها، معادن و یا سایر مواردی که می تواند خطراتی برای محیط زیست و دریا داشته باشد از ما استعلام نمی‌کنند و بعضا به لحاظ پیگیری های حقوقی از طریق نفت و یا نهادهای دیگر دچار مشکل هستیم. محیط زیست به تنهایی نمی‌تواند در این مسائل ورود کند و یا مسئولیت این موارد را بر عهده بگیرد و سایر متولیان نیز پاسخگوی وضع موجود نیستند.

احتمال توسعه دامنه آلودگی

این اتفاق در حالی رخ داد که رئیس شورای اسلامی جزیره هنگام گفت: لکه‌های نفتی در آب‌ها و ساحل خلیج فارس، محیط زیست و گردشگری این جزیره را تهدید می‌کند. با این حال سیاوش ارجمندزاده، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفته بود: بنا بر گزارش های دریافتی مبنی بر آلودگی نفتی در دریا از محل خط لوله انتقال نفت (مربوط به سکوی نفتی ابوذر تحت نظارت شرکت نفت فلات قاره منطقه خارگ) در ۸ مایلی غرب جزیره خارگ بلافاصله شناورهای قیام و ناجی ۹ اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر به محل وقوع آلودگی اعزام و عملیات پاکسازی آلودگی نفتی سواحل جزیره خارگ (آب‌های خلیج فارس) آغاز شد، اما شدت آلودگی به‌گونه‌ای است که مهار آن توسط اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر و شرکت نفت فلات قاره امکانپذیر نبوده و احتمال توسعه دامنه آلودگی ایجاد شده وجود دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا