حقوق بشردیدگاه‌ها

نامه سرگشاده وکلای دادگستری و تاکید در برخورداری بازداشت شدگان اعتراضات اخیر از حق دادرسی عادلانه

با التفات به اینکه کانون های وکلای دادگستری مفتخر به دفاع از حقوق حقه ی ملت و تلاش برای حاکمیت قانون هستند درخواست داریم در برابر این همه تجاوز به حقوق ملت ساکت ننشینید و کانون های وکلای دادگستری را ملزم به ورود به عرصه ی دفاع از تک تک شهروندان دستگیرشده و حتی حمایت حقوقی از خانواده های کشته شده داریم و…

متن نامه سرگشاده وکلای دادگستری و فعالان حقوق بشر:

ریاست محترم اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران “اسکودا”
با سلام
احتراماً با استناد به اصول سوم، هشتم، نوزدهم، سی و چهارم، سی و پنجم و یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی و مفاد ۵، ۶، ۷, ۱۹۰و ۳۴۶ قانون آیین دادرسی کیفری و اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین بین المللی حقوق مدنی، سیاسی و فرهنگی, اقتصادی و اجتماعی که با استناد به اصل ٧٧ قانون اساسی و ماده ٩ قانون مدنی در حکم قانون داخلی ایران قابل استناد و لازم‌الاتّباع است به استحضار می رساند:
در جریان اعتراضات اخیر پاییز ۱۳۹۸ ایران، هزاران نفر از شهروندان ایرانی بدون رعایت بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین تشریفات قانون آیین دادرسی کیفری و فرآیند قانونی بازداشت شده اند و علیرغم تصریح قانون آئین دادرسی کیفری بر الزام حکومت در رعایت حقوق بدیهی متهم از جمله حق داشتن وکیل دادگستری، حق دسترسی به وکیل دادگستری، حق تفهیم اتهام، حق اطلاع بازداشت به خانواده و حق سکوت و حق برخورداری از بهداشت و سلامت و دهها حقوق دیگر هیچ کدام از این حقوق بنیادین برای هزاران شهروند دستگیر شده لحاظ و رعایت نشده است.
رعایت قواعد دادرسی کیفری جزو الزامات و از قواعد آمره محسوب و تخلف از آن موجب بی اعتباری رسیدگی و تعقیب انتظامی و کیفری مقام قضایی خواهد شد؛ اما شوربختانه گزارش‌های واصله حاکی از پایمال شدن تمام حقوق حقه ی شهروندان ایرانی دستگیرشده دارد.
اصولاً رعایت قانون نباید مشروط به شرط باشد و هیچ مقام قضایی حق ندارد به بهانه‌ی امنیت و حفظ حکومت، قانون را نادیده بگیرد. در حال حاضر تمامی دستگیرشدگان باید از حق دسترسی و انتخاب وکیل دادگستری و حق دفاع برخوردار باشند. ولی متاسفانه نه تنها این حق بنیادین نادیده گرفته شده است بلکه این امکان را به همکاران وکلای دادگستری در مراجعه و پذیرش وکالت دستگیرشدگان نیز داده نشده است.
لذا اینجانبان به عنوان جمعی از وکلای دادگستری از حضرتعالی به عنوان رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران با جمعیت تقریب هفتاد هزار وکیل دادگستری خواستار الزام و درخواست اکید از قوه قضاییه ایران نسبت به رعایت حقوق بازدداشت شدگان در برخورداری و دسترسی به وکیل دادگستری هستیم همچنانکه قانون تصریحا اعلام می دارد که تمامی اقدامات قضایی علیه شهروندان بازدداشت شده بدون حضور وکیل دادگستری از درجه ی اعتبار ساقط است و موجب مسئولیت انتظامی و کیفری برای تمامی مقامات قضایی و حتی دولت ایران در مجامع بین المللی خواهد شد.
وظیفه و شان وجود دستگاه قضایی مبتنی بر سه عنصر دادرسی منصفانه، دادرسی عادلانه و رعایت اصل استقلال قضایی است که دادرسی منصفانه و عادلانه با رعایت حق حضور و دسترس به وکیل دادگستری و احترام به آن محقّق خواهد شد که عملکرد نظام قضایی ایران وفق دلایل و مدارک موجود حاکی از نقض این سه عنصر بنیادین قضایی است که موجب بی اعتباری و بی اعتمادی نسبت به نظام قضایی ایران شده است. بنابراین با التفات به اینکه کانون های وکلای دادگستری مفتخر به دفاع از حقوق حقه ی ملت و تلاش برای حاکمیت قانون هستند درخواست داریم در برابر این همه تجاوز به حقوق ملت ساکت ننشینید و کانون های وکلای دادگستری را ملزم به ورود به عرصه ی دفاع از تک تک شهروندان دستگیرشده و حتی حمایت حقوقی از خانواده های کشته شده داریم و قوه قضاییه را ملزم به رعایت حقوق تمامی دستگیرشدگان در برخورداری از یک دادرسی منصفانه و عادلانه با حضور وکیل دادگستری نمایید. اقدام شما در این عرصه در تاریخ ماندگار خواهد شد.
١– حسین احمدی نیاز
٢- محمد مقیمی
٣-هوشمند رحیمی
۴–مزدک اعتمادزاده
۵-دانیال استخر
۶-منصور انصاری
٧- قهرمان کریمی
٨-مجتبی حسینی
٩-جبار مبارکی
١٠-حسین حق مه
١١-دانیال راستین
١٢-احسن حسن پور
١٣-شیلان بیگ زاد
١۴-مسعود اخترانی تهرانی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا