حقوق بشر

بیانیه مشترک ۴۶ سازمان حقوق بشری در محکومیت سرکوب اعتراضات اخیر ایران

۴۶ سازمان جامعه مدنی و حقوق بشر ایرانی و بین المللی در دفاع از آزادی تجمعات مسالمت آمیز و محکومیت خشونت بیرحمانه حکومت علیه شرکت کنندگان در اعتراضات اخیر بیانیه ای مشترک منتشر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، در بخشی از این بیانیه آمده است، با آغاز اعتراضات اجتماعی،  هر روز سطح و گستره خشونت ، بازداشت و کشتار شهروندان افزایش چشمگیریافته است و بویژه  زمانی که رهبری ایران  آیت الله خامنه‌ای، برای سرکوب گسترده معترضان چراغ سبز داده است.

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

“مقام‌های ایرانی باید به خشونت علیه تظاهرکنندگان صلح‌آمیز در سراسر کشور پایان دهند

اعتراضات گسترده‌ از روز پانزدهم نوامبر در ایران در واکنش به افزایش سه برابری بهای بنزین آغاز شد. معترضان خواهان بهبود وضعیت زندگی در شرایطی بودند که فساد گسترده، بیکاری ، فقر و تبعیض سراسر کشور را فرا گرفته است. طبق گزارش‌ها ،  اعتراضات در بیش از ۵۰۰ مکان ، در ۱۲۰ شهرو در ۲۸ استان  از جمله در اصفهان، تهران، شیراز و تبریز برگزارشده است  که در تاریخ سی سال اخیر بزرگترین و گسترده ترین  اعتراضات عمومی بوده است.

نیروهای انتظامی  – امنیتی با این اعتراضات ، با خشونت بیرحمانه برخورد کرده اند. براساس گزارشها تا روز ۲ دسامبر سال ۲۰۱۹ دستکم ۲۰۸ تن از معترضیین کشته شده‌اند،  برخی دیگر  از منابع احتمال می‌دهند که آمار کشتار از این رقم بالاتر باشد.

این اعتراضات جدید در حالی صورت گرفته که موجی گسترده از محدودیت‌ها  درفضاهای مدنی توسط مقامات  ایرانی اعمال شده است. و جامعه مدنی  ایران سرکوب شده است.در سال گذشته مقامات امنیتی، تعدادی از  کنشگران  زیست محیطی،  حقوق زنان ،فعالان جامعه مدنی،  بویژه اتحادیه‌های کارگری و معلمان ، و همچنین مدافعان حقوق بشر را، به صورت غیر قانونی وغیر منصفانه، برای شرکت در تجمعات، تاسیس و فعالیت در انجمن‌های مدنی و حقوق بشری- که از حقوق بنیادین آنان بوده است – بازداشت وتحت تعقیب قانونی قرار دادند. این امر در حالی است که تاکنون  مقامات جمهوری اسلامی همیشه در زمینه نقض حقوق بشر از تعقیب مصون بوده‌اند ؛ آنها از شیوه‌های متعددی برای ساکت کردن معترضیین استفاده کرده‌اند: بر اساس گزارش‌های شهروندان ، نظامیان  و نیروهای انتظامی- امنیتی به سوی معترضان تیراندازی کرده و صدها تن از آن‌ها را زخمی کرده‌اند.

مقام‌های ایرانی از بازداشت بیش از ۷۰۰۰ نفر از معترضیین خبر داده‌اند. دولت از طریق پیامک به شهروندان  نسبت به عواقب شرکت در اعتراض‌ها هشدار داده است  و از جمله تعدادی از معترضیین را به مراکز امنیتی – اطلاعاتی احضار کرده تا در مورد جزییات دخالت‌شان در اعتراضات از آنها بازجویی کنند.

شورای امنیت کشور(شاک)  همچنین با مسدود کردن اینترنت در دوران اعتراضات اجتماعی از تاریخ ۱۶ تا ۲۱ نوامبر  مانع دسترسی ۹۵ درصد ایرانیان به اینترنت شده است و با شدیدتر شدن  موج اعتراضات، ایرانیان تنها می توانستند به اینترنت ملی و تارنماهای مورد تایید داخلی دسترسی داشته باشند.

در چنین شرایطی دنبال کردن اخبار و پیگیری  اعتراض ‌ها برای جامعه بین المللی نا ممکن شده بود  و فراتر از آن نیروهای امنیتی – انتظامی از پاسخگویی مصون می ماندند.

با آغاز اعتراضات اجتماعی،  هر روز سطح و گستره خشونت ، بازداشت و کشتار شهروندان   افزایش چشمگیریافته است و بویژه  زمانی که رهبری ایران  آیت الله خامنه‌ای، برای سرکوب گسترده معترضان چراغ سبز داده است.

در چنین شرایط و وضعیت پر مخاطره ،  ما ، انجمن ها و سازمان‌های جامعه مدنی و حقوق بشر  امضاکننده این بیانیه ،  از دولت ایران  خواستار آن هستیم که:

– فورا و بدون قید و شرط تمامی معترضیین و فعالان جامعه مدنی که در جریان این اعتراضات بازداشت شده‌اند آزاد شوند، حق برگزاری تجمات مسالمت آمیز، تاسیس و فعالیت  آزادانه در انجمن‌ها  براساس  حقوق مندرج در اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل متحد، و میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی (ICCPR) ، اعلامیه مدافعان حقوق بشر سازمان ملل و قطعنامه ٢٢/۶، ٢٧/۵ و ٢٧/٣١ شورای حقوق بشر  این سازمان به رسمیت بشناسد و به آن احترام بگذارد.

– فورا سرکوب خشونت‌بار  و بیرحمانه معترضان متوقف نموده و اطمینان دهد که نیروهای امنیتی – انتظامی بر اساس موازین و معیارهای بین المللی حقوق بشری سازمان ملل در زمینه عملکرد نیروهای انتظامی مندرج در اصول اساسی در توسل به زور و استفاده از اسلحه گرم توسط ماموران حفظ نظم و اجرای قانون، پایبند هستند و به آن عمل می نمایند.

– ما خواهان آن هستیم که مسئولان و عاملان مرگ معترضیین به صورت عادلانه و شفاف محاکمه  و مجازات شوند.

-دسترسی همه شهروندان به اینترنت را برقرار نموده و نسبت به دسترسی آزاد و مبادله  اطلاعات میان ایرانیان  و جهان خارج اقدام فوری نموده و هرچه سریعتر موانع  موجود برای دسترسی و گردش ازاد اطلاعات بین شهروندان را برطرف نمایند.

 

از امضاء‌کنندگان این بیانیه می‌توان به نهادهای ذیل اشاره کرد:

کنشگران داوطلب (VA)

اتحاد جهانی سازمان‌های مختلف جامعه مدنی (CIVICUS)

دیده‌بان حقوق‌ بشر

بنیاد عبدالرحمن برومند

جنبش جهانی برای دموکراسی

بنیاد فرهنگ دمکراسی (آرژانتین)

مرکز حقوق بشر در ایران (CHRI)

جنبش جوانان جهان برای دموکراسی

حقوق بشر کردستان-ژنو (KMMK-G)

دفتر بین‌المللی قزاقستان برای حقوق بشر حاکمیت قانون

بنیاد سیامک پورزند

کانون مدافعان حقوق بشر (بنیانگذار دارنده نوبل صلح شیرین عبادی)

شبکه آرتیکل ۲۰

فوروم ۲۰۰۰ (از جمهوری چک)

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا