گوناگون

همه به‌دنبال منشأ بوی مرموز تهران

یکی از دوستان به طنز گفت گندی زدیم که بویش درآمده است. محسن هاشمی همچنین با خنده اظهار کرد: مثل اینکه قضیه امنیتی است!

آرمان ملی- وحید استرون: در روزهای گذشته انتشار بوی نامطبوع در تهران دوباره خبرساز شد و با توجه اینکه این بو در دی‌ماه سال گذشته نیز در شهر پیچید و هیچ‌ شخص یا سازمانی علت اصلی آن را پیدا نکرد، حالا انتشار این بو دوباره خبرساز شده است. ساکنان مناطق ۲، ۴، ۶، ۹، ۱۰، ۱۱ و ۱۳ و به خصوص در محدوده‌های ونک، پل مدیریت، پیروزی، یافت آباد، آزادی، انقلاب و میدان امام حسین از شدت این بو شکایت داشتند. استانداری تهران که مسئول بررسی منشأ این بو است اعلام کرده که بوی امسال مشابه بوی دی‌ماه سال ۹۷ نیست، اما آنچه که در روز دوشنبه به مشام مردم ‌رسید شباهت زیادی به بوی سال گذشته داشت و هر دو مانند بوی تند زباله‌های فاسد شده بود. پارسال فرضیه‌های مختلفی از جمله شیرابه‌های آرادکوه، فاضلاب، ماده شیمیایی مرکاپتان که به گاز شهری‌ تزریق می‌شود و حتی گوگرد قله دماوند به‌عنوان منشأ بوی نامطبوع پایتخت مطرح شد اما هیچگاه منشأ دقیق این بو اعلام نشد، با این حال یکی از گمانه‌زنی‌ها درباره منشأ بوی مرموز پایتخت، فاضلاب شهر است، اما محمدرضا کرمی‌نژاد، معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرد که هیچ‌یک از سازه‌ها و تاسیسات این شرکت منبع انتشار این بو نیستند. با وجود اینکه در دو روز گذشته مانند پارسال تیم‌های کارشناسی برای بررسی انتشار این بو تشکیل شدند، اما ظاهرا باید مردم تهران به موازات آلودگی هوا، ترافیک، فرونشست زمین و… به انتشار این بوی نامطبوع در حوالی ماه‌های آذر و دی عادت کنند.

از شب گذشته مسئولان تهران تلاش برای یافتن منشأ را آغاز کردند، انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران گفته است: در حال حاضر دستگاه‌های سنجش سازمان حفاظت محیط زیست در مناطقی که بو استشمام شده، مشغول ارزیابی هستند، اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌اند. محمد رستگاری، معاون نظارت محیط زیست اعلام می‌کند که کارشناسان در حال بررسی برای یافتن منشأ بو هستند و جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی شهرداری نیز گفته است: پس از تماس‌های مردمی، دو ایستگاه به محدوده مرکزی و جنوب غربی تهران اعزام شده است و آتش‌نشان‌ها اعلام کرده‌اند که در برخی از مناطق بویی کم حجم و نامتعارف استشمام می‌شود اما منشأ آن معلوم نیست. فرمانده پدافند غیرعامل کشور نیز گفته دفعه قبل مشکوک به بوی گاز مرکاپتان بودیم اما شرکت نفت و گاز این موضوع را تکذیب کرد: سازمان بحران هم گفته که منشأ بو به چهار گازی که بررسی کردیم، از جمله سولفور گوگرد ربطی ندارد.

شوخی رئیس شورای شهر

در این بین رئیس شورای شهر تهران نیز از منشأ این بو ابراز بی‌اطلاعی کرد و در جمع خبرنگاران به شوخی گفت: یکی از دوستان به طنز گفت گندی زدیم که بویش درآمده است. محسن هاشمی همچنین با خنده اظهار کرد: مثل اینکه قضیه امنیتی است! محمدرضا بادامچی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس اما به انتقاد از شرایط محیط زیستی تهران پرداخت و گفت: غیر از این بویی که منتشر شده مدتی است که در برخی از مناطق تهران بوی نامطبوعی به استشمام می‌رسد. معتقدم وضعیت مدیریت شهری پایتخت بسیار اسفناک است و اقدامات خدمات شهری، فاضلاب و غیره نیز به کندی پیش می‌رود.

آرادکوه، متهم اول

طبق آمار استانداری، در جنوب تهران ۲۷ کانون انتشار بو وجود دارد که یکی از اصلی ترین آنها مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه در کهریزک است با این حال سال‌هاست که مردم اسلامشهر و کهریزک این بو را استشمام می‌کنند و برای مردم محروم این مناطق گاز زباله‌ و شیرابه‌ها یک موضوع عادی در عین حال سخت شده است. یک فعال محیط زیست احتمال می‌دهد که منشأ این بو آرادکوه است. محمد درویش به «آرمان ملی» می‌گوید: متاسفانه هیچ‌کسی تحلیل شفافی در رابطه با منشأ این بو ندارد، اما موضوعی که حقیقت دارد این است که جنوب تهران در محاصره زباله‌هاست، مخصوصا محل دپوی زباله در آرادکود، من فکر می‌کنم سازمان حفاظت محیط زیست باید پاسخگو باشد، شیوه‌های دفن زباله در جنوب تهران و گازی که از انباشت محل زباله در آرادکوه هر سال تصفیه می‌شود و در جهت باد غالب به سمت تهران حرکت می‌کند. اسماعیل کهرم، دیگر کارشناس محیط زیستی نیز معتقد است که نمی‌توان منشأ این بو را از روی فرض و گمان متوجه شد. او به «آرمان ملی» می‌گوید: بوی بد سال گذشته تهران مربوط به چاه‌های فاضلاب کارخانه‌های لبنیات جنوب تهران و در حوالی فرودگاه امام بود که با باد به تهران آمد، اما ظاهرا شدت بوی چند روز پیش در مناطق شمال شهر تهران بیشتر بوده، پس به چاه‌های کارخانه‌ها ارتباطی ندارد و با بوی سال گذشته متفاوت است. تنها مشابهت بوی امسال با سال گذشته این بود که در هر دو موقعیت باد از سمت جنوب و جنوب شرق به سمت تهران وزیده بود و این در حالی است که بادهای تهران عموما از سمت غرب و جنوب غرب می‌وزند و منشأ بوی نامطبوع تهران از خارج این شهر است.

بوی بد تهران به راحتی قابل کنترل نیست

طیبه سیاوشی، نماینده تهران در مجلس یکی از افرادی بود که سال گذشته پیگیری‌های بسیاری را برای شناخت منشأ بوی نامطلوب تهران انجام داد، او درباره انتشار بوی چند روز پیش در تهران به «آرمان ملی» می‌گوید: متاسفانه امسال اینقدر درگیر موضوعات مختلف شدیم که هنوز پیگیر انتشار دوباره بو در مجلس نشده‌ایم، هر چند که پاسخ‌های مسئولان در سال گذشته برای منشأ بوی بد تهران شفاف و قابل استناد نبود و همه در حد حدس و گمانه‌زنی صحبت می‌کردند. ظاهرا این موضوع به راحتی قابل کنترل نیست و گرنه امسال نباید دوباره این بوی بد در تهران می‌پیچید. وی درباره انتشار بوی همیشگی زباله در مناطق جنوب تهران و اسلامشهر می‌افزاید: متاسفانه این موضوع وجود دارد، ولی پراکندگی بوی نامطلوب چند روز گذشته در مناطق مرکزی و شمالی تهران تا حدی این فرضیه را رد می‌کند که منشأ زباله‌ها باشد. یکسری از کارخانه‌ها و فاضلاب و دپوی زباله در مناطق جنوبی تهران وجود دارد و اطراف فرودگاه امام این بوی بد همیشگی است، حتی بودجه‌ای نیز برای کاهش این بو در اطراف فرودگاه بین‌المللی در نظر گرفته شد، اما مسکنی بیش نبود و رفع این معضل نیازمند بودجه کلانی از سوی دولت است. سیاوشی با اشاره به اینکه اراده قوی برای رفع مشکلات زیست محیطی تهران وجود ندارد، خاطرنشان می‌کند: رسیدگی به مسائل پسماند در کلانشهرها جزو اولویت‌های کشور نبوده و با افزایش روزافزون جمعیت‌ها مردم با چالش جدی روبه‌رو شده‌اند. وقتی از مناطق جنوب شرق تهران تا جنوب تهران عبور می‌کنیم ما محل دپوی زباله در گودها و زمین‌های کشاورزی می‌بینیم و بوی بد این زباله‌ها در این مناطق پراکنده است، اما اراده‌ای برای رفع آن وجود ندارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا