از هر دری سخنی

هراس نهادهای انگلی از مراسم روز ۱۶ آذر

با فرارسیدن ۱۶ آذر ۱۳۹۸، شصت‌و شش سال از تولد حماسهٔ رزم مشترک دانشجویان مترقی و آزادی‌خواه کشور بر ضد استبداد می‌گذرد. ۱۶ آذر ۱۳۳۲، نماد پرشور رزمجویی دانشجویان کشور بر ضد ظلم و دخالت خارجی و تبلور همبستگی دانشجویان توده‌ای، ملی و آزادی‌خواه کشور و اعتراض مشترک آنان به کودتای ۲۸ مرداد و سفر نمایندهٔ سازمان‌ دهندهٔ اصلی این کودتای ننگین، یعنی ریچارد نیکسون، معاون ریاست‌ جمهوری آمریکا، به ایران بود….

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از انهدام یک “شبکه ضد انقلاب” سخن می‌گوید که گویا تحت “برنامه ۱۶ آذر” فعالیت می‌کرده است. جانشین فرمانده سپاه پاسداران نیز از رصد کردن برنامه‌‌‌ های “برخی‌ها” برای روز دانشجو خبر داده است.

به گزارش دویچه وله، ، سه روز پیش از برگزاری روز ۱۶ آذر، روز دانشجو، مقامات امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران نسبت به اعتراضات احتمالی دانشجویان ابراز نگرانی کرده‌اند. این در حالی است که نماینده خامنه‌ای در دانشگاه تهران مدعی شده که تمهیدات لازم برای “برگزاری آرام” روز دانشجو صورت گرفته و با همه تشکل‌ها هماهنگ شده است.

علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران در سخنرانی خود که عمدتا متوجه اعتراضات اخیر مردم ایران نسبت به گرانی بهای بنزین بود، به موضوع ۱۶ آذر سال جاری نیز اشاره کرد.

فدوی درباره روز ۱۶ آذر گفت: «روزی است که نیکسون به ایران آمد و دانشجویان به این دلیل تظاهرات کردند و بعد دانشجویان را به شهادت رساندند. اما اکنون برخی می‌خواهند کامل تاریخ را عوض کنند. کسانی که دلداده‌ی غرب و آمریکا هستند می‌خواهند خباثت خود را در این روز نشان دهند.» او  خود تاریخ را تحریف کرده و نامی از دانشجویان جانباخته که دو دانشجوی توده‌ای (رفیق مصطفی بزرگ‌نیا و رفیق مهدی شریعت‌رضوی) و یک دانشجوی عضو جبهه ملی ایران (احمد قندچی) که شانه به شانه همدیگر بر ضد دیکتاتوری و رژیم کودتا شعار مبارزه‌‌ای متحد را سرداده بودند،خود داری کرد.

جانشین فرمانده سپاه در ادامه مدعی شد که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی از این “خباثت‌ها” مطلع هستند و فعالیت این دسته از دانشجویان را رصد می‌کنند .

از سوی دیگر حجت الاسلام مجتبی کرمی، نماینده خامنه‌ای در دانشگاه تهران در گفت‌‌وگو با خبرنگار “خبرگزاری دانشجو” پیرامون برنامه‌های این دانشگاه برای ۱۶ آذر گفته است: «امسال ۱۶ آذر آرامی در دانشگاه تهران خواهیم داشت.»

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه تهران همچنین گفته است: «تقریبا تمام تشکل‌ها برای این روز برنامه ویژه‌ای دارند.» او اطلاعات بیشتری درباره این تشکل‌ها و نقش آن‌ها در “برگزاری آرام روز دانشجو” در دانشگاه تهران در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا