بین‌المللی

وزیر دفاع آمریکا: خروج نظامیان آمریکایی از شمال‌شرق سوریه تکمیل شد

وزیر دفاع آمریکا اظهار داشت، ایالات متحده عقب‌نشینی نظامی خود از شمال شرقی سوریه را تکمیل کرده و پس از استقرار دوباره و کاهش نیروها، در یک وضعیت پایدار حدود ۶۰۰ سرباز را در مناطق دیگر این کشور مستقر کرده است.

به گزارش ایسنا، سخنان مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری رویترز می‌تواند نشانه‌ای از خاتمه یک دوره تردید و تلاطم درباره حضور نظامی آمریکا در سوریه باشد چرا که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در ابتدا ماه اکتبر دستور خروج داده بود. از آن زمان، سطح نیروها در سوریه از حدود ۱۰۰۰ تن با حدود ۴۰ درصد کاهش مواجه شده است.

اسپر تأکید کرد که او در صورت نیاز قدرت تغییر مکان شمار اندکی از نیروها به درون سوریه را حفظ کرده است. اما او گفت که تعداد نیروها برای آینده قابل پیش‌بینی در حدود ۶۰۰ تن در نوسان خواهد بود.

رئیس پنتاگون اواخر چهارشنبه هنگام برگشت از اجلاس ناتو در حومه لندن گفت: “این تعداد تقریباً ایستا خواهد بود اما اگر ببینیم اتفاقاتی رخ می‌دهد… می‌توانیم تغییراتی ایجاد کنیم.” اگر هم‌پیمانان اروپایی در ماموریت سوریه مشارکت داشته باشند، اسپر کاهش سطح نیروهای آمریکایی در سوریه را منتفی ندانست.

اگرچه تاکنون حرفی از مشارکت قریب‌الوقوع شرکای ائتلاف در سوریه مطرح نشده اما اسپر گفت: “این ائتلاف دوباره رایزنی‌های زیادی دارد. باید ببینیم برخی از متحدین می‌خواهند نیروهای داوطلب داشته باشند، اگر یک کشور متحد، یک کشور عضو ناتو، تصمیم بگیرد ۵۰ نیرو به ما بدهد، ما می‌توانیم ۵۰ نیرو بازگردانیم.”

او همچنین پس از مذاکرات دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه در لندن، گفت: موضع آنکارا در قبال مساله اس-۴۰۰ تغییری نکرده است. وزیر دفاع آمریکا گفت: “در این مرحله تحرکی صورت نگرفته است. برداشته شدن مخالفت ترکیه با برنامه دفاعی ناتو برای کشورهای بالتیک و لهستان یک گام مثبت رو به جلو بود. آن‌ها چندین دهه است که یک بخش ارزشمند برای ناتو هستند، از همان روزهای نخستین. بنابراین ما باید آن‌ها را داشته باشیم.”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا