زحمتکشان

گرانیِ بنزین؛ معیشت ماهیگیران در مرز فروپاشی!

افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش چشمگیر هزینه‌های ماهیگیری گردیده و امنیت شغلی هزاران تن از زحمتکشان این صنعت در شمال و جنوب کشور مورد تهدید قرار گرفته است. همچنین سه برابر شدن قیمت بنزین شدیدا معیشت آنها را به خطر انداخته است.

کار طاقت فرسا و درآمد ناچیز؛ سفره خالی ماهیگیران زحمتکش!

به گزارش خبرنگار ایلنا، ساعت صفر ۲۴ آبان وقتی تصمیمِ سخت اجرا شد، خیلی‌ها فکر می‌کردند تمامی پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته و هیچ صنفی جا نمانده که از گرانی قیمت بنزین متضرر بشود. برنامه‌ریزان افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌ای کردن آن تمهیداتی برای صنوف مختلف شامل رانندگان تاکسی، وانت‌بار‌ها و … اندیشیده بودند. هر چند در مواردی سهمیه اختصاص یافته برای این اقشار مورد اعتراض و انتقاد بود، اما به هر حال وضعیت آنها بهتر از آن اقشاری بود که با بنزین سر و کار دارند، اما هیچ سهمیه‌ای برای آنها در نظر گرفته نشده بود. در روز‌هایی که از اعلام گرانی قیمت بنزین می‌گذرد اقشار مختلف اعلام کردند وضعیت جدید، هزینه‌های آنها را به شدت بالا می‌برد. از جمله اقشار متضرر در این زمینه صیادان هستند که با وجود تعداد بالا و تاثیر مهم‌شان در اشتغال حدود سه هفته بعد گرانی بنزین؛ هنوز تکلیف‌شان روشن نیست…چندی پیش نیز اعلام شده بود ؛۹۵ درصد تعاونی‌های صیادی گیلان در آستانه ورشکستگی هستند…

بلاتکلیفی جمعیت ۱۵۰ هزار نفری

آمار مربوط به سال ۹۴ نشان می‌دهد در هفت استانی که در آن صیادی صورت می‌گیرد، ۱۴۱ هزار و ۱۳۶ نفر به شغل صیادی مشغول هستند. چهار سال بعد از ارائه این آمار به نظر می‌رسد به این جمعیت حداقل ۱۰ درصد اضافه شده باشد. بر این اساس می‌توان گفت حدود ۱۵۰ هزار نفر در ایران از طریق صیادی امرار معاش می‌کنند، حال آنکه این آمار مربوط به صیادان مجاز است و بررسی‌ها و همچنین اظهارات اتحادیه‌های صیادی نشان می‌دهد در استان‌های مختلف تعداد قابل توجهی هم به صورت غیرمجاز صیادی می‌کنند. صیادی و مشاغل مرتبط با آن یکی از اصلی‌ترین راه‌های درآمد در استان‌های ساحلی ایران است. انتظار می‌رفت در طرح گرانی بنزین تمهیداتی برای این جمعیت بزرگ اندیشیده شود، اما بلافاصله بعد از اعلام خبر گرانی بنزین اتحادیه‌های صیادی اعلام کردند این قشر اصلا مورد توجه قرار نگرفته و با بنزین آزاد هزینه‌های تولید آنها ممکن است تا سه برابر افزایش یابد.

۲۵ آبان امسال یعنی یک روز بعد اعلام خبر گرانی بنزین، سلیمان آراییش (رئیس اتحادیه صیادی استان سیستان و بلوچستان) به ایلنا گفت: سهمیه‌ای برای صیادان در نظر گرفته نشده، حال آنکه افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش چشمگیر هزینه‌های صید و به تبع آن قیمت تمام شده ماهی می‌شود.یک هفته بعد یعقوب دوجی (رئیس اتحادیه صیادی کل کشور) نیز از نگرانی صیادان متعاقب گرانی بنزین خبر داد.

او با بیان اینکه ۱۲ هزار فروند شناور کار صید را در مناطق مختلف کشور انجام می‌دهند، به ایلنا گفت: از این ۱۲ هزار فروند حدود چهار هزار فروند لنج‌هایی هستند که با گازوئیل کار می‌کنند و از گرانی بنزین متاثر نمی‌شوند و هشت هزار فروند دیگر قایق‌های بنزینی هستند که افزایش قیمت بنزین شدیدا بر کار آنها تاثیر می‌گذارد.دوجی حدود سه هفته بعد از اعلام خبر گرانی بنزین نیز عنوان می‌کند: هنوز بلاتکلیف هستیم…یعقوب دوجی (رئیس اتحادیه صیادی کل کشور) در گفتگو با ایلنا عنوان کرد: ابتدا باید تکلیف تامین سوخت شناور‌های مجاز مشخص شود و بعد به سراغ غیر‌مجاز‌ها برویم و برای تامین سوخت آنها فرآیند تعریف کنیم.او ادامه داد: قایق‌های صیادان در سواحل لنگر انداخته و به دریا نمی‌روند، چراکه صیادان بنزین ندارند. ابتدا باید فکری به حال شناور‌های مجاز که تعدادشان کم نیست، کرد…

بیش از ۵۰ درصد صیادان از بنزین به عنوان سوخت شناور‌های خود استفاده می‌کنند. مشخص است وقتی قیمت بنزین سه برابر می‌شود هزینه این افراد بالا می‌رود…مشخص است که افزایش مصرف آبزیان در ایران ارتباط روشنی با قیمت آنها دارد. سال گذشته و متعاقب گرانی قیمت گوشت، قیمت ماهی هم افزایش داشت. حالا با اتفاقات جدید به نظر می‌رسد باز هم قیمت ماهی و سایر آبزیان افزایش یابد. ماجرا البته به همین جا هم ختم نمی‌شود. گرانی قیمت آبزیان منجر می‌شود افراد بیشتری توانایی خرید ماهی و سایر آبزیان را از دست بدهند. در چنین شرایطی شاهد این خواهیم بود که صیادان برای محصول خود مشتری کمتری پیدا کرده و ممکن است این شغل برای آنها دیگر به صرفه نباشد.

سه برابر شدن قیمت بنزین و معیشت خانوارهای ماهیگیران

همانطور که عنوان شد صیادی شغل جمعیت قابل توجهی از افراد در استان‌های ساحلی است. گذشته از آن صنایع و مشاغل مرتبط با صیادی نیز در این استان‌ها بسیار زیاد است از این رو گرانی بنزین فقط شغل و معیشت حدود ۱۵۰ هزار صیادی را که رسما به این کار مشغولند تهدید نمی‌کند، بلکه بسیاری دیگر را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. اینکه عنوان شود بررسی و ارزیابی دقیقی از نیاز صیادان به بنزین سهمیه صورت نگرفته نوعی فرافکنی و خریدن وقت است. باید قبلا پیش‌بینی‌های لازم صورت می‌گرفت و حالا که این اتفاق نیفتاده باید بدون فوت وقت چاره‌ای برای حل مشکلات صیادان اندیشید و از ادامه زیان آنها جلوگیری کرد. صیادان به ویژه آنها که با شناور‌های کوچک اقدام به صید می‌کنند عموما افراد بی‌بضاعتی هستند که با بنزین ۱۰۰۰ تومانی هم با مشکل رو به رو بودند و اینک سه برابر شدن قیمت بنزین شدیدا معیشت آنها را به خطر انداخته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا