اجتماعی

شهر من حراج

سیاست‌های شهرداری تهران در سال‌های گذشته از نگاه «کاسبکارانه» این نهاد به امور شهری حکایت می‌کند.

«جهان‌صنعت»؛ در این مدت شهرداری تهران سیاست‌هایی را روی میز شورای شهر گذاشته است که روز‌به‌روز زندگی را برای اقشار ضعیف جامعه سخت‌تر کرده و برعکس به افزایش کیفیت زندگی اقشار مرفه منجر شده است. پس از «شهرفروشی» گسترده در دوران مدیریت قالیباف و درآمدزایی از راه فروش تراکم تهران، پیشنهاد پولی شدن تردد از اتوبان‌ها و تونل‌ها به میان آمد و از ابتدای امسال نیز طرح ترافیک به شیوه کاملا متفاوت و البته «درآمدزا» در شهر به اجرا درآمد. نحوه خدمات‌دهی شهرداری تهران در سال‌های گذشته باعث شده بخش‌های بیشتری از خدمات عمومی شهر تهران به صورت VIP عرضه شود و هرچه از منابع درآمدی شهرداری کاسته می‌شود میزان خدمات اختصاصی یا به اصطلاح VIP هم گسترده‌تر می‌شود. در آخرین نمونه از این اقدامات اعلام شده صندلی اتوبوس‌های شهری به فروش خواهد رسید؛ اقدامی که به وضوح باعث کاهش ضریب بهره‌مندی اقشار ضعیف اقتصادی از خدمات عمومی شهر خواهد شد.

در حال حاضر مخاطبان خطوط اتوبوسرانی شهری در شهر تهران را به‌طور عمده اقشار متوسط تشکیل می‌دهند که با این تصمیم بخشی از دسترسی این نوع اقشار به سرویس‌ها محدود خواهد شد. خطوط اتوبوسرانی تهران در نازل‌ترین سطح ممکن به شهروندان خدمات می‌دهند و بخش عمده‌ای از ناوگان اتوبوس شهری نیازمند نوسازی است. بسیاری از شهروندانی که احتمال می‌رود در صورت بهبود خدمات اتوبوسرانی برای رفت‌وآمد از حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنند با اوضاع فعلی خدمات اتوبوسرانی تهران حاضر به استفاده از این سرویس‌ها نیستند و تاکسی‌های اینترنتی یا سواری شخصی را ترجیح می‌دهند. در این شرایط که سیستم حمل‌و‌نقل عمومی تهران نیازمند مشوق‌های عمومی برای ترغیب این نوع افراد برای استفاده از اتوبوس است سازمان اتوبوسرانی تهران از راه‌اندازی سرویس فروش صندلی در تهران خبر داده است.

صندلی‌فروشی و گرانی بنزین

با افزایش تعداد مسافران اتوبوس در پی سهمیه‌بندی بنزین، سطح خدمات‌رسانی اتوبوسرانی تهران از قبل هم بدتر شده است. در چنین شرایطی سازمان اتوبوسرانی به جای افزایش سطح خدمات برای مدیریت تقاضا، به فکر ایجاد صندلی‌های اختصاصی در اتوبوس‌ها افتاده است! پیش از این محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران گفته بود افزایش نرخ سوخت تاثیر مستقیمی بر حمل‌و‌نقل عمومی تهران دارد و برآورد می‌شود با سهمیه‌بندی بنزین بیش از ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش مسافر داشته‌ایم که این موضوع مشهود است. وی گفته بود: با اینکه تمام ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی را برای سرویس‌دهی بهتر و سریع فعال کردیم اما دقت داشته باشید که با توجه به سهمیه‌بندی بنزین، استقبال مردم از مترو و اتوبوس بیشتر است. این در حالی است که شهرداری تهران توان افزایش ناوگان را ندارد.

محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز پیش از این با تایید افزایش تعداد مسافران وسایل حمل‌و‌نقل عمومی بعد از سهمیه‌بندی بنزین گفته بود: در هفته اول در مترو شاهد افزایش ۱۱ درصدی مسافران که حدود ۲۰۰ هزار نفر می‌شود، بودیم و در شبکه اتوبوسرانی نیز به خصوص در خطوط BRT تعداد مسافران افزایش یافته بود که در حال آمارگیری هستیم اما حالا که استقبال مردم از حمل‌و‌نقل عمومی بهتر شده باید از این فرصت استفاده کنیم چراکه تجربه نشان داده معمولا در پی افزایش هزینه‌ها یک تا دو ماه مردم از حمل‌و‌نقل عمومی استفاده می‌کنند اما اگر امکانات کافی نباشد، بعد از مدتی دوباره به حمل‌و‌نقل شخصی خود روی می‌آورند.

فروش ساعتی صندلی اتوبوس

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران به تازگی از فروش ساعتی صندلی اتوبوس‌های پایتخت و راه‌اندازی سامانه‌ای ویژه در این زمینه خبر داد. پیمان سنندجی درباره تاثیر گرانی بنزین بر تعداد مسافران اتوبوس می‌گوید: «در حال حاضر آمار دقیقی در این زمینه مشخص نشده و در حال بررسی این موضوع هستیم ولی با توجه به شرایط موجود، راهکارهای زیادی پیش‌بینی شده است. یکی از این راهکارها امکان خرید صندلی برای مسیرهای خاص توسط مسافر است که این سیستم DRT نام دارد.» سنندجی ادامه داد: «به طور مثال مسیر میدان ونک به آزادی در ساعات پیک ترافیک مسافران زیادی دارد ولی در ساعات غیرپیک تعداد مسافران به شدت کاهش می‌یابد. بر همین اساس می‌توانیم برای دو ساعتی که اوج ترافیک است، فروش ساعتی صندلی‌های اتوبوس را انجام دهیم. به طور مثال مسافران می‌توانند از ساعات ۷ تا ۷:۱۰ را یک صندلی برای خود خریداری کنند.»

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران می‌گوید: «سیستمی نیز در این زمینه تهیه شده و امیدواریم در آذرماه راه‌اندازی شود. البته نرخ بلیت این صندلی‌ها کمی بیشتر از اتوبوس‌های معمولی است ولی راهکار مناسبی با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود. خرید صندلی و رزرو آن سبب می‌شود تا متوجه شویم میزان تقاضا در یک مسیر چه تعداد است و بر همان اساس اتوبوس به تعداد مناسب در زمان خاص پیش‌بینی کنیم. همچنین این موضوع سبب می‌شود که رانندگان اتوبوس‌ مجبور نباشند با سرفاصله کوتاه یا مسافران اندک تردد کنند.»

سنندجی ادامه می‌دهد: «برای مسیر نیایش- جنت‌آباد و ونک-‌ آزادی در ساعات خاص که مسافران زیادی دارند، فروش صندلی‌های اتوبوس به صورت پایلوت آغاز خواهد شد و مسافران می‌توانند به صورت اینترنتی مشابه اتوبوس‌های بین‌شهری صندلی رزرو کنند.»

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران می‌گوید: «همچنین جهت افزایش ظرفیت اتوبوس‌ها در پایتخت ساماندهی اتوبوس‌های دربستی که مربوط به سرویس ادارات است را در دستور کار قرار دادیم و براساس بررسی‌ها مسیرهایی مشابه که اتوبوس‌های آن مسافران اندکی دارند، ادغام شده و درواقع همه مسافران با یک اتوبوس جابه‌جا خواهند شد.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا