بین‌المللی

اعتصابات گسترده فرانسوی‌ها ادامه دارد

اعتصابات گسترده در فرانسه در اعتراض به اصلاح نظام بازنشستگی وارد سومین روز خود شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، اعتصابات بخش های مختلف فرانسه در اعتراض به لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح نظام بازنشستگی تاکنون باعث بسته شدن هشت پالایشگاه، کمبود بنزین، اخلال در سیستم حمل و نقل عمومی، اخلال در راه‌آهن و بسته شدن مراکز آموزشی شده است.

از سوی دیگر شرکت راه‌آهن فرانسه فروش بلیت را تعلیق کرده و دست کم نیمی از قطارهای پاریس به لندن و یک سوم قطارها به مقصد بروکسل و آمستردام از مدار شبکه ریلی خارج شده اند.

اعتصابات جدید، مشکل دیگری برای دولت امانوئل ماکرون تلقی می‌شود که پیش از این به مدت یکسال با جنبش اعراضی موسوم به جلیقه‌زرد ها دست به گریبان بوده است. به گفته اتحادیه های فرانسوی، سیستم بازنشستگی پیشنهادی دولت باعث نابودی برنامه های بازنشستگی خصوصی و دولتی زیادی می‌شود که امکان بازنشستگی زودتر از ۶۲ سال را می دهند.

قرار است جزئیات طرح دولت فرانسه این هفته رونمایی شود اما قرار است سن بازنشستگی افزایش یابد تا کسری بودجه دولت به میزان ۱۷ میلیارد یورو تا پایان سال ۲۰۲۵ پوشش داده شود. پیش تر بانک مرکزی فرانسه اعراضات یک سال اخیر را یکی از دو عامل اصلی رشد اقتصادی پایین این کشور خوانده بود.

در فراخوان اتحادیه های کارگری فرانسه، روز پنج شنبه حدود ۸۰۰ هزار فرانسوی در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها آمدند. کاترین پرت، عضو ارشد بزرگ‌ترین اتحادیه دولتی فرانسه موسوم به ” س. ژ.ت” در این رابطه گفت: همه به خیابان ها آمدند تا اعتصاب کنند، نارضایتی خود را نشان دهند و اعتراض کنند.

به نظر نمی رسد که معترضین فرانسوی قصد توقف اعتصابات خود را داشته باشند. بسیاری از اتحادیه ها با وجود به خضونت کشیده شدن اعتراضات و درگیری با پلیس خواهان تداوم اعتراضات خیابانی و اعتصابات شده اند.

با کشیده شدن اعتصابات فرانسه به فرودگاه ها، پروازهای زیادی لغو شده است به گونه ای که شرکت ایرفرانس اعلام کرد ۳۰ درصد پروازهای داخلی و ۱۰ درصد پروازهای خارجی این شرکت در نتیجه اعتصابات از کار افتاده است.

در پاریس نیز ۹ خط از ۱۶ خط مترو از کار افتاده و بقیه خط‌ها نیز در ساعات محدودی فعال هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا