گوناگون

خونین‌ترین شب اعتراضات در بغداد با ۲۳ کشته

در حمله مردان مسلح ناشناس به تجمع معترضان در شامگاه جمعه در بغداد دستکم ۲۳ نفر کشته شدند. ..

مهاجمان به ساختمانی در نزدیکی تجمع اصلی معترضان در میدان تحریر بغداد حمله کردند. منابع بیمارستانی و پلیس همچنین می‌گویند، ۷۰ نفر نیز در جریان این حمله مجروح شده‌اند.طبق این گزارش، این خونین ترین حادثه در بغداد از زمان اعلام کناره‌گیری عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری عراق است. مردان مسلح سوار بر یک وانت به یک ساختمان در نزدیکی پل «سنک» در اطراف میدان تحریر و محل استقرار معترضان حمله کردند.

به دنبال ورود مردان مسلح به این ساختمان، معترضان کوشیدند به بیرون این ساختمان فرار کنند. این افراد مسلح این ساختمان چند طبقه را به آتش کشیدند.تلویزیون دولتی عراق هم می‌گوید، این ساختمان چند طبقه به طور کامل در آتش سوخته است.اعتراضات در عراق از دو ماه پیش با شعارهایی علیه فساد، بیکاری، ناکارآمدی دولت و نفوذ ایران در عراق و درخواست استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر کشور آغاز شد و گفته می‌شود دستکم ۴۶۰ نفر در این اعتراضات کشته و بیش ۲۰ هزار نفر زحمی شده‌اند. در همین حال وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی بر استفاده مقامات این کشور از اختیارات قانونی خود برای مجازات فاسدان  در عراق تأکید کرد

. مایک پامپئو،  با انتشار پیامی در صفحه خود در توییتر پس از تحریم چهار شخصیت عراقی؛ از جمله قیس الخزعلی، دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق نوشت:  ما امروز در حال انجام اقدامات برای استفاده از اختیارات قانونی‌مان به منظور مجازات فاسدان عراقی هستیم که ثروت عمومی این کشور را ربوده و معترضان صلح جو را هدف قرار می‌دهند.وی افزود: رهبران سیاسی و مقامات دولتی باید عراق را در اولویت نخست قرار دهند.وزارت خزانه داری آمریکا جمعه چهار شخصیت عراقی به نام‌های خمیس فرحان الخنجر العیساوی، لیث الخزعلی، برادرش قیس الخزعلی و حسین فلاح اللامی را به بهانه نقض حقوق بشر و فساد در لیست تحریم‌های خود قرار داد.در همین راستا، دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه با اعلام این تحریم‌ها اظهار کرد، این روند ادامه دارد و تحریم‌ها مسئولان دیگر را نیز شامل خواهد شد.
بهار نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا