بین‌المللی

بودجه ۵۰ میلیارد دلاری دفاعی ژاپن در سال جدید

دولت ژاپن به دنبال افزایش هزینه‌های دفاعی به ۵.۳ تریلیون ین (۴۸.۸ میلیارد دلار) برای سال مالی ۲۰۲۰ میلادی است.

روزنامه نیککی ژاپن روز شنبه گزارش کرد بودجه دفاعی پیشنهادی ژاپن با هدف تأمین هزینه‌های مربوط به نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور و توسعه یک جنگنده نسل جدید، برای هشتمین سال پیاپی افزایش یافته است.

گزارش می‌افزاید ژاپن همچنین به دنبال افزایش توانایی‌های خود در حوزه‌های جدید مانند فضا، امنیت سایبری و حملات الکترومغناطیسی است.

گفته می‌شود ۱۰ میلیارد ین از این بودجه برای توسعه یک جت جنگنده به نام  F-۲ نیروی هوایی است. توکیو همچنین مدت‌ها است که به دنبال توسعه هواپیماهای رادار گریز شینشین است قرار است این جنگنده‌ها در اواسط دهه ۲۰۳۰ به‌کارگیری شوند دولت قصد دارد با همکاری ایالات‌متحده آمریکا و پیمانکاران اروپایی، این هواپیمای جدید جنگنده را با تلاش و هدایت صنعت دفاع داخلی توسعه دهد کشورهای شریک اوایل سال آینده انتخاب می‌شوند.

پیش‌بینی می‌شود هزینه‌های این پروژه حدود ۳۰ میلیارد ین شامل بودجه تحقیق در مورد سیستم‌های هسته‌ای و هواپیماهای پشتیبانی از راه دور باشد وقتی وزارت دفاع ژاپن در تابستان سال جاری درخواست اولیه بودجه را ارائه داد هیچ‌رقم مشخصی از هزینه‌ها را به این برنامه اختصاص نداده بود. انتظار می‌رود کابینه نخست وزیر شینزو آبه، بودجه کامل سال مالی ۲۰۲۰ را در این ماه تصویب کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا