بین‌المللی

بازداشت ۱۳ نفر در اعتراضات سراسری فرانسه

با ورود اعتصاب سراسری به روز چهارم، پلیس فرانسه اعلام کرد که تا کنون ۱۳ نفر در اعتراضات اخیر بازداشت شده‌اند.

به گزارش شبکه تلویزیونی بی‌اف‌ام فرانسه، پلیس معترضان را در ادامه اعتصاب سراسری در برابر اصلاحات گسترده حقوق بازنشستگی بازداشت کرده است.

براساس این گزارش، پلیس می‌گوید، بازداشت شدگان دارای کوکتل مولوتف، بسته‌هایی با میخ و همچنین ظروف دارای اسید بودند که در هنگام اعتصاب و اعتراضات استفاده می‌کردند.

به گفته شبکه تلویزیونی بی‌اف‌ام، بیش از یک هزار و پانصد نفر در تظاهرات در شهر مارسی شرکت کرده و خواستار لغو اصلاحات در بازنشستگی هستند. در همین زمان، تظاهرات در شهر نانت حدود ۲ هزار و ۸۰۰ نفر را درگیر کرد و با مأموران اجرای قانون وارد تنش‌های شدید شدند.

نخستین درگیری بین معترضان و افسران پلیس در حوالی میدان کاتالونیا در پاریس فوران کرد، جایی که پلیس برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور استفاده کرد.

طبق اعلام وزارت کشور فرانسه، بیش از هشتصد هزار نفر تنها در روز اول به خیابان‌ها آمدند.

تعدادی از کامیون‌داران متعلق به سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای اروپا (OTRE) در ادامه اعتراض‌ها به افزایش مالیات بر سوخت از سوی دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، روز گذشته چند بزرگراه و جاده اصلی در سراسر این کشور را مسدود کردند.

«ژان مارک ریورا» نماینده عمومی سازمان حمل‌ و نقل جاده‌ای اروپا به خبرگزاری فرانسه گفته، این اعتراض به افزایش برنامه‌ریزی شده دولت بر مالیات بر سوخت دیزلی، با هدف بستن ۱۵ نقطه در مسیرهای دارای ترافیک سنگین کالاهای خارجی صورت گرفته است.

۱۰ روز پیش از این، کشاورزان فرانسوی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت با تراکتورهای خود بزرگراه‌های منتهی به پاریس را بستند و موجب ایجاد ۳۲۵ کیلومتر ترافیک پرحجم شدند.

اعتراض‌های مردمی نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت موسوم به جنبش جلیقه زردها که از ۲۶ آبان سال گذشته در سراسر فرانسه آغاز شده بود، یک سالگی خود را پشت سر گذاشته و پاریس و حومه آن از روز پنجشنبه گذشته شاهد اعتراش‌های گسترده نسبت به برنامه اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا