حقوق بشر

ضرب و شتم دو زندانی سیاسی در ندامتگاه کرج

پوریا رسالتی و مهدی فراحی شاندیز دو زندانی سیاسی در ندامتگاه مرکزی کرج توسط ماموران زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. این ضرب و شتم در پی اعتراض مهدی فراحی شاندیز به بی عدالتی و وضعیت نامناسب زندان صورت گرفته است او چندی پیش نیز به همین دلیل به سلول انفرادی منتقل شده بود. آقای فراحی شاندیز از سال ۹۰ طی سه پرونده با اتهامات مختلفی که عمدتا در ارتباط با “توهین به رهبری” مطرح شده است جمعا به ۹ سال حبس محکوم شده است. پوریا رسالتی نیز زمستان سال گذشته توسط دادگاه انقلاب کرج به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده و این حکم در بهار سال جاری در مرحله تجدید نظر تائید و با تخفیف مجازات به ۹ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد…

به گزارش خبرگزاری هرانا، مهدی فراحی شاندیز و پوریا رسالتی از زندانیان سیاسی ندامتگاه مرکزی کرج توسط ماموران زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “آقای فراحی شاندیز مدتی قبل در اعتراض به وضعیت نامناسب زندان اعتراض کرده بود که به همین دلیل به سلول انفرادی منتقل شده و پس از بازگشت از سلول انفرادی نیز به اعتراض خود ادامه داد که همین امر موجب حمله ماموران زندان به نام های محمد قره حصنلو، مهرداد مولایی، مجتبی رضالو و تعدادی دیگر از آنان به او شد. همچنین پوریا رسالتی که برای حمایت از آقای فراحی شاندیز اعتراض کرده بود نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفت.”
گفتنی است که در این درگیری، مهدی فراحی شاندیز از ناحیه صورت دچار آسیب دیدگی شده است.

مهدی فراحی شاندیز تا کنون سه بار به اتهام توهین به رهبری در دادگاه های مختلف محاکمه و جمعا به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آقای فراحی، در آخرین مورد در تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۴ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام توهین به رهبری در ایام زندان و اخلال در نظم عمومی به ۳ سال حبس محکوم شده است، این در حالی است که تشکیل جلسه دادرسی به اطلاع وی نرسیده بود و حکم نیز به زندانی یا وکیل ابلاغ نشده و مستقیما در برگه صورت وضعیت زندانی قید شده بود.

این زندانی بهمن ماه سال ۱۳۹۳ نیز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام توهین به رهبری به ۳ سال حبس محکوم شد و پیشتر نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ به همین اتهام با مصادیقی متفاوت از سوی قاضی مقیسه به ۳ سال حبس محکوم شده بود.

مهدی فراحی شاندیز که سابقه بازداشت های متعددی دارد، در تاریخ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ در جریان مراسم روز جهانی کارگر در پارک لاله تهران بازداشت شد. ماموران در زمان بازداشت اقدام به تفتیش محل زندگی وی و ضبط مدارک، وسایل شخصی و کتاب‌های وی کرده بودند، آقای شاندیز در پی این دستگیری به ۹ ماه حبس محکوم شد که بیشتر آنرا در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ اوین گذراند و بهمن ماه ۸۸ از زندان آزاد شد.

پویا رسالتی در زمستان سال گذشته توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر استان البرز در بهار سال جاری حکم صادره در مرحله بدوی را تائید و با تخفیف در مجازات وی را از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد، یعنی ۶ ماه از دوران محکومیت وی از بابت اتهام “توهین به رهبری” قابل اجرا خواهد بود.

وی سال گذشته به دلیل “شعارنویسی” توسط مامورین اطلاعات سپاه بازداشت و پس از بازجویی همراه با ضرب و شتم شدید به زندان مرکزی کرج منتقل شده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا