گوناگون

پافشاری در باتلاق وام ها

۲ میلیارد دلار وام ایران از روسیه نهایی و اجرایی شده است. وام گرفتن از دولت های بیگانه برای پر کردن جیب افرادی که در نهاد های انگلی به سرکوب مردم جان به لب رسیده مشغول اند و یا در مراکز دینی و غیر ضروری «کنگر خورده، لنگر انداخته» اند …

حسن روحانی، همراه با ارائه لایجه بودجه ۹۹ به مجلس، از «اجرایی شدن» ۲ میلیارد دلار از ۵ میلیارد وام روسیه به ایران خبر داد. وزیر نیرو پیشتر برای پیگیری این وام و رساندن سقف آن به ۵ میلیارددلار به مسکو سفر کرده بود.
حسن روحانی، رئیس دولت رژیم «فقها»، یکشنبه ۱۷ آذر همزمان با ارائه لایحه بودجه ۴۸۸ هزار میلیارد تومانی سال ۹۹ به مجلس شورای اسلامی، از «اجرایی شدن» ۲ میلیارد دلار از وام ۵ میلیارددلاری روسیه به ایران خبر داد.

حسن روحانی یکشنبه در مجلس بودجه سال ۹۹ را بودجه «ایستادگی و استقامت در برابر تحریم» نامید و در اظهاراتش از «اقتصاد منهای نفت» و  این‌ مسئله که «بودجه سال ۹۹ با شرایطی که پیش‌بینی شده،خیلی به نفت اتکا ندارد»، سخن گفت. اما اضافه کرد:

«به عنوان یک خبر خوشحال کننده خدمت نمایندگان و ملت عزیز عرض می کنم که روابط اقتصادی ما با کشورهای همسایه و چند کشور غیرهمسایه در ماه های اخیر روند بهتری را طی می کند و ما امیدواریم که شرایط بهتری با این کشورها داشته باشیم. آنچه که در سرمایه گذاری مدنظر ما بوده، از ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری روسیه در ایران بیش از دو میلیارد آن قبلا نهایی شده و در حال اجرایی شدن است و بقیه هم در سال ۲۰۲۰ اجرایی و عملیاتی خواهد شد و امیدواریم ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری چه طرح هایی که قبلا نهایی شده و چه طرح هایی که سال آینده نهایی خواهد شد ، وارد کشور شود. البته مشابه این را با کشورهای دیگر هم داریم».

به گزارش سایت زمانه، پیشتر رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز به وام ۵ میلیاردی روسیه به ایران اشاره کرده و گفته بود این وام در قالب طرح‌های بزرگ عمرانی در بخش انرژی به ایران تعلق خواهد گرفت. به گفته او اختصاص این وام چند سال پیش در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

خبرگزاری رویترز نیز پیشتر به نقل از الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نوشته بود:

«ایران به تازگی از روسیه تقاضای یک وام دو میلیارد دلاری دیگر برای پروژه‌هایی مانند ساخت نیروگاه‌های برق حرارتی، نیروگاه‌های برق هیدروالکتریک، خطوط راه‌آهن و تامین قطارهای مترو کرده است. ایران تقاضای حدود ۲ میلیارد دلار وام کرده است، ایرانی‌ها می‌گویند در ۲۰۱۵ قول وام ۵ میلیاردی به آنها داده شده است. ما وام‌هایی را برای آن‌ها در نظر گرفته‌ایم. اما آنها می‌خواهند مقدار کل این وام به ۵ میلیارد دلار برسد».

اردکانیان پنج شنبه ۳۰ آبان به همراه هیاتی ار دستگاه‌های مختلف به مسکو سفر کرد تا وام پنج میلیارد دلاری روسیه را «پیگیری» کند. اما از جزئیات دیدار او با مقامات خبری منتشر نشد. وزیر نیرو دو هفته بعد، پنجشنبه ۱۴ آذر درباره روند مذاکرات بین ایران و روسیه درباره وام مذکور گفت: در حال حاضر در حال مذاکره با طرف روسی برای طی کردن مراحل قانونی دریافت پنج میلیارد دلار وام برای انجام پروژه‌های ایران هستیم.

به گفته اردکانیان دو طرح مهم نیروگاه یک هزار و ۴۰۰ مگاواتی سیریک در استان هرمزگان به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار و برقی کردن راه آهن اینچه برون-گرمسار با اعتبار حدود یک میلیارد دلار بخشی از سرمایه‌گذاری روسیه در ایران را در بر می‌گیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا