بین‌المللی

کارکنان مترو و راه‌آهن پاریس به اعتصابات عمومی پیوستند

همزمان با چهارمین روز اعتصاب‌های عمومی در فرانسه، کارکنان راه‌آهن و متروی شهر پاریس و برخی شهرهای این کشور نیز به اعتصاب عمومی پیوستند.

به گزارش تارنمای « اکتوالیته پاریس »، امروز (یکشنبه ۱۷ آذر)، اعتصاب کارکنان خطوط ریلی پاریس موجب سرگردانی ده‌ها هزار فرانسوی شد. علاوه بر شهر پاریس، در برخی شهرهای فرانسه نیز کارکنان راه‌آهن و مترو دست از کار کشیدند و به اعتصاب عمومی این کشور ملحق شدند.

اعتصاب‌ها در فرانسه در حالی شدت یافته که این کشور در چند روز گذشته صحنه تظاهرات و اعتصاب‌های گسترده علیه اصلاحات در قانون بازنشستگی بوده است.

تشدید اعتراض‌ و اعتصاب مردم فرانسه به اصلاح نظام بازنشستگی دولت در روزهای اخیر که از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اعتصاب‌های عمومی این کشور در طول دهه‌های اخیر یاد می‌شود، کاخ الیزه را امروز ناچار به تشکیل جلسه فوق‌العاده کرد.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری به همراه اعضای کابینه امروز در جلسه‌ای فوق‌العاده مرتبط با برنامه اصلاح نظام بازنشستگی و پیامدهای آن از جمله اعتراض‌های گسترده در فرانسه، عصر یکشنبه در کاخ الیزه گردهم می‌آیند.

به دنبال تظاهرات پنجشنبه گذشته صاحبان مشاغل مختلف در پاریس و «ایل دو فرانس» که تا دیروز (شنبه ۱۶ آذر) نیز ادامه داشت و به درگیری شدید میان پلیس و معترضان منجر شد، اتحادیه‌های صنفی همچنین برگزاری تظاهرات در روز سه‌شنبه را خواستار شده‌اند. دولت مکرون اصرار بر اجرای طرح اصلاح نظام بازنشستگی دارد اما مردم فرانسه حاضر نیستند از اعتراض به این طرح عقب‌نشینی کنند.

نشست عصر یکشنبه مکرون با نخست‌وزیر و وزیران مربوطه، برای آماده‌سازی دولت با هدف کنترل اوضاع در ابتدا و اواسط هفته پیش روست.

نشست امروز در حالی قرار است برگزار شود که « ادوارد فیلیپ » نخست‌وزیر این کشور تاکید کرده است با وجود همه اعتراض‌ها به اصلاح نظام بازنشستگی، دولت آن را انجام خواهد داد زیرا در صورت صرفنظر از اجرای آن، کار برای دولت‌های آتی سخت‌تر خواهد شد.

دیروز نیز در شهر مارسی بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ نفر در تظاهرات شرکت کرده و خواستار لغو اصلاحات در بازنشستگی شدند. در همین زمان، تظاهرات در شهر نانت حدود ۲ هزار و ۸۰۰ نفر را درگیر کرد و با مأموران اجرای قانون وارد تنش‌های شدید شدند.

نخستین درگیری بین معترضان و افسران پلیس در حوالی میدان کاتالونیا در پاریس فوران کرد، جایی که پلیس برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

البته پیش از تظاهرات عصر دیروز در پاریس و مارسی، تعدادی از کامیون‌داران متعلق به سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای اروپا (OTRE) در ادامه اعتراض‌ها به افزایش مالیات بر سوخت از سوی دولت مکرون، دیروز چند بزرگراه و جاده اصلی در سراسر این کشور را مسدود کردند.

۱۰ روز پیش از آن نیز، کشاورزان فرانسوی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت با تراکتورهای خود بزرگراه‌های منتهی به پاریس را بستند و موجب ایجاد ۳۲۵ کیلومتر ترافیک پرحجم شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا