از هر دری سخنی

زیستن در عصر حجر!

براساس گفته‌های رییس‌جمهور کشورمان، احتمال می‌رود سال آینده شبکه ملی اطلاعات جایگزین اینترنت بین‌المللی شود.

«جهان‌صنعت»؛ حسن روحانی روز گذشته در هنگام ارائه لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی گفت: قدرت پهن‌باند و شرایط ارتباطی ما نسبت به آغاز دولت دوازدهم به طور تقریبی ۲۰ برابر شده است و شبکه ملی اطلاعات را به‌گونه‌ای تقویت می‌کنیم که مردم برای رفع نیازهای خود احتیاجی به خارج نداشته باشند. اخیرا رهبری دستوری را در این زمینه دادند که شورای‌عالی فضای مجازی آن را دنبال می‌کند.

اینترنت کشورمان از ۲۶ آبان‌ماه قطع شد. یک هفته اینترنت ثابت و ۱۰ روز اینترنت موبایل در ایران قطع بود. دلیل این امر نیز درگیری‌ها و اعتراضات بر سر قیمت بنزین بوده است. در این مدت شبکه ملی اطلاعات جایگزین اینترنت بین‌المللی شده بود.

براساس بررسی‌های سایت نت‌بلاکس در زمان قطعی کامل اینترنت بین‌الملل در ایران، روزانه ۶۵ میلیون دلار خسارت وارد می‌شده است.

همچنین دبیر کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با استناد به گزارش شاپرک اعلام کرد که حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دوره قطعی روزانه تقریبا دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ضرر کرده‌ است.

با توجه به داده‌های فوق کاهش پرداخت‌های اینترنتی و موبایلی در ۱۰ روز گذشته بیش از ۲۹۵۰ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. بسیاری بر این باور هستند که منظور دقیق حسن روحانی، رییس‌جمهوری کشورمان قطع اینترنت بین‌الملل و جایگزینی اینترنت ملی بوده است. با این حال برخی از طرفداران وی معتقدند که منظور او انتقال سرورهای سایت‌ها و کسب‌وکارهای مجازی به داخل کشور بوده است. با این همه حتی انتقال سرورها نیز برای برخی از کسب‌وکارهای مجازی امکان‌پذیر نیست. در شرایطی که تمام دنیا از دولت ایران به دلیل قطع ۱۰ روزه اینترنت انتقاد می‌کنند، رییس‌جمهور همچنان وعده می‌دهد که شبکه ملی اطلاعات را ارتقا داده و مردم را از اینترنت بین‌الملل بی‌نیاز خواهد کرد. اگر ایران توانایی این اقدام را داشت ماجرا متفاوت بود اما ایران حتی یک موتور جست‌وجوی مناسب نیز موفق نشده است راه‌اندازی کند. هریک از نرم‌افزارهای بومی که از سوی شرکت‌های خصولتی راه‌اندازی شده‌اند مبالغ کلانی بودجه دریافت کرده‌اند و نتیجه یک محصول بی‌کیفیت با ظرفیت پایین بوده است. اگر دولت بخواهد مردم را به سوی استفاده از نرم‌افزارهای بومی سوق دهد راهی به‌جز بستن اینترنت بین‌الملل ندارد چراکه مردم اگر مجبور نباشند از پیام رسان‌های بومی و موتورهای جست‌وجوی داخلی استفاده نمی‌کنند. حسن روحانی که خود از طریق شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی در انتخابات ریاست‌جمهوری موفق شده است، قصد دارد تمامی آنها را به یک‌باره مسدود کند.

توجیه معاون رییس‌جمهور

در توجیه اعتراضات صنف‌های مختلف، کاربران و بخش خصوصی به صحبت‌های رییس‌جمهور در رابطه با شبکه ملی اطلاعات؛ معاون ارتباطات دفتر رییس‌جمهور در واکنش به برداشت‌های صورت گرفته از صحبت رییس‌جمهور درباره شبکه ملی اطلاعات در توئیتر نوشت که توسعه شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت نیست.

علیرضا معزی در توئیتر نوشت: صحبت از توسعه‌ شبکه‌ ملی اطلاعات و استقلال در فضای مجازی، هرگز و هرگز به معنای قطع اینترنت و زیستن در عصر حجر نیست؛ این دو مکمل یکدیگرند. تعبیر قطع ارتباط با جهان، نشان از فقدان درک زیستن در جهان شبکه‌ای است.

از نظر فنی امکان‌پذیر نیست

کارشناسان بر این باور هستند که مسدود کردن اینترنت بین‌المللی از نظر فنی امکان‌پذیر نیست.

سینا تقوی، کارشناس فناوری اطلاعات به «جهان‌صنعت» گفت: اگر اینترنت بین‌المللی قطع شود و شبکه ملی اطلاعات جایگزین آن شود، وضعیت کشور مشابه همان روزهای قعطی اینترنت می‌شود و همانگونه متضرر خواهیم شد. دلیل این امر نیز آن است که ما زیرساخت‌های مورد نیاز برای این اقدام را نداریم.

وی افزود: به نظر می‌رسد تصمیم دولت آن است که یا اینترنت بین‌المللی را ببندد یا اینکه بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را محدود کند.

زیرساخت‌ها تا سال آینده تکمیل نمی‌شوند

محمود محمدی، مشاور کسب‌وکارهای مجازی نیز به «جهان‌صنعت» گفت: دولت از نظر فنی نمی‌تواند اینترنت بین‌المللی را قطع کرده و شبکه ملی اطلاعات را جایگزین آن کند.

وی افزود: ۱۰ روز قطعی اینترنت بین‌الملل ثابت کرد که زیرساخت‌های موردنیاز برای جایگزینی اینترنت ملی را نداریم و بعید است طی سال‌های آینده نیز زیرساخت‌های لازم تامین شوند.

روحانی خلاف وعده‌های انتخاباتی‌اش عمل می‌کند

کارشناسان بر این باور هستند که هیچ سوءتعبیر و سوتفاهمی در کار نبوده و روحانی به راستی قصد دارد اینترنت بین‌المللی را قطع کند، حال اینکه توانایی این کار را دارد یا خیر، بحث دیگری است.

عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی نیز به «جهان‌صنعت» گفت: روحانی خلاف تمامی وعده‌های انتخاباتی‌اش عمل می‌کند و نه‌تنها هیچ‌یک را تاکنون عملی نکرده است بلکه برعکس همه آنها اقدام کرده است.

وی افزود: روحانی که وعده داده بود هرگز دست کابینه دولت به روی دکمه فیلترینگ نمی‌رود اکنون قصد دارد شبکه ملی اطلاعات را جایگزین اینترنت بین‌المللی کند.

طالبی تاکید کرد: استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی نیز کاری از دست‌شان برنمی‌آید. هر میزان هم که اعتراض کنیم برای کسی اهمیتی ندارد و مسوولان تصمیم‌گیرنده در این مورد نیز هیچ درکی از کسب‌وکارهای اینترنتی ندارند.

وی گفت: استارت‌آپ‌ها همواره در شرایط دشواری به سر می‌بردند تا اینکه جواد جاویدنیا به‌عنوان معاون دادستان کل در فضای مجازی منصوب شد. او به استارت‌آپ‌ها بسیار کمک کرده است و همواره حامی کسب‌وکارهای اینترنتی بوده است. با اقدامات او اکوسیستم استارت‌آپی کشور به ادامه راه امیدوار شد اما اکنون روحانی اگر اینترنت بین‌المللی را مسدود کند به صورت دومینووار تمامی کسب‌وکارهای اینترنتی را نابود خواهد کرد.

این کارآفرین در زمینه کسب‌وکارهای اینترنتی افزود: در کشوری زندگی می‌کنیم که رییس‌جمهور می‌گوید از زمان افزایش قیمت بنزین خبر نداشتم و مجلس نیز در تعیین و اجرای افزایش قیمت بنزین نه‌تنها نقشی ندارد بلکه کاملا بی‌خبر است. در این کشور مسدود شدن اینترنت بین‌المللی دور از ذهن نیست.

طالبی درباره اینکه گفته می‌شود از صحبت‌های روحانی سوءتعبیر شده است، گفت: زمانی که روحانی به مردم وعده می‌داد، به آنها عمل نکرد. اکنون که صراحتا گفته است که مردم را از اینترنت بین‌الملل بی‌نیاز خواهد کرد. حتی از وعده‌های او نیز تعابیر دیگری صورت گرفته است. حتی قوانین نیز در رابطه با کسب‌وکارهای اینترنتی اشتباه تفسیر می‌شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا