گوناگون

هفته طوفانی در بازار بورس

بازار سرمایه که طی هفته‌های اخیر روزهای کم‌رمقی را پشت سر می‌گذاشت، این هفته را طوفانی آغاز کرد و روز گذشته رکورد تاریخی را به ثبت رساند. طوری‌که دیروز شاخص کل بورس با رشد ۴۹۴۲ واحدی نسبت به ابتدای هفته، به قله ۳۳۲ هزار و ۵۶۷ رسید….
در این روز سهام هیچ شرکتی قرمزپوش نشد تا بعدها از ۱۷ آذر ۹۸ به‌عنوان «یک‌شنبه‌ سفید» بورس یاد شود. البته بازی الاکلنگی دلار در کانال‌های ۱۲ هزار و ۱۳ هزار تومان، بر ارزش سهام شرکت‌های بورسی، به‌ویژه صادراتی‌ها، تاثیر مثبتی داشته و آنها را بالا کشیده است. البته در این میان نگرانی‌هایی در رابطه به بروز موج جدیدی از گرانی‌ها در جامعه به وجود آمده است. پس از افزایش نرخ ارز، رشد تورم، تثبیت نرخ سود سپرده‌های بانکی، تعمیق رکود در بازار مسکن، خروج متقاضیان از بازار خودرو و … حال بسیاری از فعالان بازار و صاحبان سرمایه به بازار سرمایه روی آورده‌اند تا از این طریق ارزش پول خود را حفظ کنند. شرکت‌های بورسی نیز از حدود دو سال گذشته پاسخ مثبتی به این روند رو به رشد تقاضا داده‌اند؛ چنان‌که اکنون کمتر کسی را می‌توان یافت که از ورود به تالار شیشه‌ای پشیمان باشد و از زیان‌دهی خود سخن بگوید. اخبار واصله نیز نشان می‌دهد که هر روز تعداد افراد بیشتری اقدام به دریافت کد بورسی می‌کنند تا آنها هم به جمع فعالان بازار سرمایه اضافه شوند.

در این میان برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که پس از مهر ماه دیگر شاخص بورس کشش بیشتری نخواهد داشت و رفته‌رفته تخلیه شاخص بورس استارت می‌خورد. روندی که در آبان و اوایل آذر در این بازار به وجود آمد نشان می‌داد که گویا این پیش‌بینی رنگ واقعیت به خود گرفته و ممکن است سرمایه‌گذاران وارد دوره زیان شوند. البته افزایش قیمت بنزین و قطع‌شدن اینترنت در این امر چندان بی‌تاثیر نبود. به هر حال به نظر نمی‌آمد که شاخص ۳۲۷ هزار و ۳۰۵ واحدی بورس که در روز ۱۳ مهر اتفاق افتاد بود، بار دیگر تکرار شود. اما درست ۶۴ روز بعد، یعنی در ۱۷ آذر، شاخص بورس نشان داد که کشش بیش از این را دارد و می‌تواند قله‌های جدیدی را فتح کند. چنان‌که روز گذشته رکوردی تازه در بورس بر جای گذاشته شد و شاخص کل بازار سرمایه با رشد ۴۹۴۲ واحدی نسبت به روز شنبه به ۳۳۲ هزار و ۵۶۷ رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد ۱۷۳۷ واحدی رقم ۱۰۲ هزار و ۷۹۹ واحد را تجربه کرد. ارزش بازار نیز به بیش از یک میلیون و ۲۱۳ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به ابتدای هفته با افزایش همراه است. گزارش بورس نشان می‌دهد که روز گذشته معامله‌گران ۵۴۴ هزار معامله به ارزش ۲۳۰۹ میلیارد تومان انجام دادند که این تعداد معامله و ارزش آن نسبت به معاملاتی که در روز شنبه انجام شده افزایش یافته است. در عین حال که دیروز سهام هیچ شرکتی رشد منفی نداشت، بانک ملت، فولادمبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گل‌گهر، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی چادرملو، س.نفت و گاز و پتروشیمی تامین و فولاد خراسان اصلی‌ترین سهامی بودند که شاخص بورس را بالا بردند.

بازی دلار با بورس

البته در این میان به نظر می‌رسد افزایش نرخ بنزین، بار دیگر نرخ دلار را به سمت بالا حرکت داده و دلالان را روانه بازار کرده است. اتفاقی که باعث شده مردم بار دیگر در حفظ ارزش پولشان بکوشند و سعی داشته باشند از طریق بورس سرمایه خود را حفظ کنند؛ زیرا تجربه نشان می‌دهد که با بالارفتن نرخ ارز، سایر بازارها نیز پتانسیل خود را برای رشد قیمت‌ها نمایان می‌سازند که این بار نیز جامعه به‌دنبال نگرانی از این اتفاقی به بازار سرمایه پناه آورده است. حال به‌رغم بدبینی‌هایی که برخی کارشناسان نسبت به نیمه دوم سال برای بورس در نظر گرفته بودند، اما شرایط به‌گونه‌ای پیش می‌رود که گروهی از فعالان بازار رسیدن به قله ۴۰۰ هزار واحد را در پایان فصل سرد چندان دور از ذهن نمی‌دانند.
آرمان ملی- امیر داداشی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا