گوناگون

منابع بودجه بدون نفت کجاست؟

روز گذشته حسن روحانی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را به مجلس ارائه داد تا نمایندگان بررسی آن را آغاز کنند….

در ارتباط با جزئیات این لایحه بحث‌های زیادی وجود دارد و با انتشار بخش‌هایی از این لایحه، بیشتر می‌توان دراین‌ارتباط بحث کرد. یکی از نکاتی که دراین‌ارتباط شنیده‌شده، جایگزینی منابع بانکی و درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده با توجه به کاهش درآمدهای نفتی کشور است.

باید در نظر گرفت که منابع بانکی نمی‌تواند جایگزین شود. درآمدهای مالیاتی نیز در شرایط رکود فعلی، افزایش چندانی نخواهد داشت و اگر فشار اخذ مالیات بر بخش‌های اقتصادی افزایش یابد، رکود افزایش بیشتر خواهد یافت. مشخص نیست که آیا مقامات دولتی مجوز و اختیار لازم رادارند که برخی نهادهای خاص را که تاکنون مالیات پرداخت نمی‌کرده‌اند، به پرداخت مالیات و حذف معافیت‌های مالیاتی وادار کنند یا خیر. همه اشخاص حقیقی و حقوقی باید مالیات بدهند. در این میان نهادهای قدرتمند اقتصادی که در کشور وجود دارند، اما اظهارنامه مالیاتی نمی‌دهند یا مالیاتشان به دولت پرداخت نمی‌شود، می‌توانند سهم عمده‌ای در درآمدهای مالیاتی دولت داشته باشند.

تصور من بر این است که با توجه به افت فروش نفت و درنتیجه آن، کاهش درآمدهای نفتی کشور، منابع بانکی توان آن را ندارند که جای خالی فروش نفت را جبران کنند؛ مگر آن‌که دولت تصمیم به استقراض از بانک مرکزی بگیرد که آن‌هم معادل چاپ اسکناس است که تورم‌زاست. با توجه به آن‌که تورم دو سال اخیر نسبتاً بالا بوده است، فشار زیادی روی طبقات فرودست جامعه واردشده و می‌شود؛ به دنبال آن قدرت خرید مردم روزبه‌روز کمتر می‌شود و فقرا، فقیرتر می‌شوند. بنابراین ضروری است که خود را مانند روزهای دفاع مقدس، در شرایط جنگ تصور کنیم و روزهایی را به یاد بیاوریم که همه مردم و مسئولان از جان‌ مایه می‌گذاشتند و هزینه‌های اضافی را صرف جنگ می‌کردند.

در شرایط فعلی نیز که تحریم‌های اقتصادی ظالمانه به کشور تحمیل‌شده و به معنای واقعی در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، لازم است مراجع ذی‌ربط اجازه دهند تا نهادها و بنیادهای خاص اقتصادی که میلیاردها دلار ثروت دارند، دارایی‌های خود را برای کمک به کشور و جبران بخشی از کسری بودجه دولت به میان آورند؛ پرسش این است که چرا این نهادها نباید در شرایط فعلی مالیات دارایی‌های خود، اعم از سهام، املاک، مستغلات، درآمدها، اموال مازاد و… را که احتمالاً رقمی هنگفت خواهد بود، به دولت بپردازند و به بودجه کشور کمک کنند؟

در شرایطی که دولت گفته قرار است ۷۴ هزار میلیارد تومان برای یارانه‌ نقدی و طرح حمایت معیشتی در سال آینده پرداخت کند، اگر منابع لازم برای پرداخت این رقم در نظر گرفته نشود، دولت راه دشواری برای تأمین بودجه سال آینده پیش رو خواهد داشت. در غیر این صورت تنها راه پیش روی دولت چاپ اسکناس خواهد بود که این اتفاق همان بلایی را بر کشور نازل می‌کند که دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد با تورم‌های بالای ۴۰ درصدی در پی داشت. این‌که گفته شود پرداخت این میزان یارانه، باعث افزایش نقدینگی می‌شود، در نوع خود ایراد چندانی ندارد و بستگی به منابع پرداختی دارد که آیا دولت می‌تواند آن را تأمین کند یا خیر. اگر منابع لازم برای پرداخت یارانه تأمین شود، این میزان نقدینگی موجب تحریک تقاضا شده و برای کالاهای کشاورزی و صنعتی کشور بازار ایجاد می‌شود.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا