بین‌المللی

پاریس ناتوان در حل بحران؛ تمدید اعتصاب حمل‌ونقل عمومی تا جمعه

رانندگان وسایل نقلیه عمومی و راهبران متروی پاریس اعلام کردند تا روز جمعه(۲۲ آذر) اعتصاب خود را تمدید خواهند کرد.

ایرنا؛ به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالی که قرار بود اعتصاب رانندگان وسایل حمل‌ونقل عمومی و متروی پاریس امروز (دوشنبه ۱۸ آذر) به پایان برسد، با موافقت اعتصاب‌کنندگان، این روند تا روز جمعه تمدید شد.

همزمان با چهارمین روز اعتصاب‌های عمومی در فرانسه، کارکنان راه‌آهن و متروی شهر پاریس و برخی شهرهای این کشور نیز از دیروز (یکشنبه) به اعتصاب عمومی پیوستند.

به دنبال این اعتصاب، ده‌ها هزار مسافر فرانسوی و گردشگر خارجی سرگردان شدند. علاوه بر شهر پاریس، در برخی شهرهای فرانسه نیز کارکنان راه‌آهن و مترو دست از کار کشیدند و به اعتصاب عمومی این کشور ملحق شدند.

ادامه اعتصاب‌ها در بخش حمل‌ونقل عمومی، زندگی صدها فرانسوی را مختل کرده است.

براساس گزارش شبکه تلویزیونی فرانس۲۴، فرانسه در حالی سومین روز اعتصاب عمومی را پشت سر می‌گذارد که اتحادیه‌های شغلی، خواستار تشدید این اعتراض‌ها شده‌اند. این اعتصاب‌ها سبب شده فرانسوی‌ها برای مسافرت‌های درون شهری به خطوط اتوبوسرانی هجوم ببرند.

اعتصاب بخش مترو و قطار نیز سبب شده هیچ مسافری در ایستگاه‌های قطار نباشد. این وضعیت مشکلات زیادی را برای گردشگران خارجی به وجود آورده است.

تردد قطارها همچنان با اختلال فراوان همراه شده به گونه‌ای که به طور متوسط از هر ۶۰ قطار تندرو، فقط یک قطار و از هر ۱۰ قطار عادی، یک قطار مسافران را جابجا می‌کند.

این اعتصاب در مارسی نیز موجب کاهش شدید حرکت قطارها و در نتیجه نارضایتی مسافران شده است.

اعتصاب‌ها در فرانسه در حالی شدت یافته که این کشور در چند روز گذشته صحنه تظاهرات و اعتصاب‌های گسترده علیه اصلاحات در قانون بازنشستگی بوده است.

تشدید اعتراض‌ و اعتصاب مردم فرانسه به اصلاح نظام بازنشستگی دولت در روزهای اخیر که از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اعتصاب‌های عمومی این کشور در طول دهه‌های اخیر یاد می‌شود، کاخ الیزه را دیروز ناچار به تشکیل جلسه فوق‌العاده کرد.

با وجود آنکه گفته شد امانوئل مکرون رئیس جمهوری به همراه اعضای کابینه در جلسه‌ای فوق‌العاده مرتبط با برنامه اصلاح نظام بازنشستگی و پیامدهای آن از جمله اعتراض‌های گسترده در فرانسه، گردهم آمدند تا شاید بتوانند راه کاری برای خروج از بن بست بوجود آمده بیابند، اما تاکنون هیچ خبری از نتایج این جلسه منتشر نشده است.

اعتصاب رانندگان وسایل نقلیه عمومی در پاریس در حالی تا روز جمعه تمدید شده که « ادوارد فیلیپ » نخست‌وزیر فرانسه تاکید کرده است با وجود همه اعتراض‌ها به اصلاح نظام بازنشستگی، دولت آن را انجام خواهد داد زیرا در صورت صرفنظر از اجرای آن، کار برای دولت‌های آتی سخت‌تر خواهد شد.

دیروز نیز در شهر مارسی بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ نفر در تظاهرات شرکت کرده و خواستار لغو اصلاحات در بازنشستگی شدند. در همین زمان، تظاهرات در شهر نانت حدود ۲ هزار و ۸۰۰ نفر را درگیر کرد و با مأموران اجرای قانون وارد تنش‌های شدید شدند.
نخستین درگیری بین معترضان و افسران پلیس در حوالی میدان کاتالونیا در پاریس فوران کرد، جایی که پلیس برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

روز شنبه نیز تعدادی از کامیون‌داران متعلق به سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای اروپا (OTRE) در ادامه اعتراض‌ها به افزایش مالیات بر سوخت از سوی دولت مکرون، دیروز چند بزرگراه و جاده اصلی در سراسر این کشور را مسدود کردند.

۱۰ روز پیش از آن نیز، کشاورزان فرانسوی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت با تراکتورهای خود بزرگراه‌های منتهی به پاریس را بستند و موجب ایجاد ۳۲۵ کیلومتر ترافیک پرحجم شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا