ورزشی

ردپای پولشویی در وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران

موضوع پرداخت دستمزد بازیکنان و مربیان داخلی و خارجی در فوتبال ایران به یک معضل جدی بدل شده است. وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران متهم به فساد مالی ،اخذ مبلغی به نام “مزد دلالی ” هنگام عقد قرارداد با مربیان و پولشویی هستند. 

به گزارش ایسنا، به گفته وکلای آندره‌آ استراماچونی، واریز دستمزد این مربی از حسابی به غیر از حساب ارزی باشگاه استقلال، منجر به مسدود شدن حساب این سرمربی ایتالیای در ایتالیا شده و به همین دلیل استراماچونی قادر به ادامه همکاری نیست.رسانه‌های ایتالیایی در توضیحات بیشتر اعلام کردند که این مربی به علت واریز مبالغی از طریق حساب شخص سوم و وجود اسناد مبنی بر پولشویی، بلوکه شده است.ایراد اتهام پولشویی و طرح آن توسط استراماچونی در وهله نخست با تعجب و در عین حال بی‌توجهی اهالی فوتبال و هواداران استقلال همراه شد، چرا که مساله پولشویی در ایران به علت عدم اجرای کنوانسیون‌های جهانی برای مقابله با این پدیده، با سخت‌گیری همراه نیست اما در کشورهای عضو این کنوانسیون بسیار سخت‌گیرانه دنبال می‌شود.

مشکل استراماچونی چه بود؟

با توجه به تحریم‌های سنگین آمریکا علیه نظام بانکی ایران و قطع ارتباط شبکه‌ بانکی داخل کشور با خارج از کشور، امکان انتقال وجه به صورت مستقیم وجود ندارد و هر بانکی که در این زمینه با ایران همکاری کند، به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا مجازات می‌شود.با همین علت استقلالی‌ها برای حل مشکل پرداخت دستمزد استراماچونی راه‌های جایگزین مانند پرداخت پول از طریق صرافی‌های داخل و خارج از کشور و یا انتقال از حساب شخصی افراد نامعلوم را انتخاب کرد. در همین رابطه رئیس هیات مدیره استقلال گفت: “در قرارداد قید شده که پول به حساب او در میلان پرداخت شود. آخرین بار این پول را از طریق یکی از صرافی‌ها واریز کردیم که او گفت مشکل‌ساز شده است. بعدها او حسابی از کشور چک اعلام کرد که پول ارسالی ما برگشت خورد”.

پولشویی چیست؟

تبدیل سود حاصل از خلافکاری و فساد به دارایی‌های به ظاهر مشروع، پولشویی نامیده می‌شود که در این فرایند، پول حاصل از اقدامات غیرقانونی تبدیل به پول یا ثروتی می‌شود که در ظاهر از راه‌های قانونی بدست آمده‌ و به این طریق «پول شسته شده» وارد اقتصاد می‌شود.اما به جز مسائل خلافکاری و مرتبط با قاچاق و فساد، در برخی از کشورها پولشویی را تحت عنوان مبهم کردن منشأ منابع مالی تعریف می‌کنند که این مورد درباره قرارداد سرمربی ایتالیایی استقلال صدق می‌کند چرا که مسئولان استقلال به دنبال دور زدن تحریم‌ها و مبهم کردن پرداختی‌ها به سرمربی خود بودند که مسئولان بانکی در ایتالیا نیز نسبت به واریز مبالغی از طریق حساب شخص سوم و ارائه نشدن اسناد و مدارک کافی، استراماچونی را متهم به پولشویی کردند.

 ارتباط FATF با موضوع فوتبال ایران چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی یا FATF، یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی۷ با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی بنیاد شده‌ است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست.اتحادیه FATF دارای یک دستورالعمل ۴۰ ماده‌ای است که کلیه جنبه‌های مبارزه با پول‌شویی را دربرمی‌گیرد. دستورالعمل اجرایی اتحادیه FATF به صورتی نوشته شده‌ است که هم قابل اجرا توسط کلیه اعضا باشد و هم اینکه مبادلات پولی قانونی کشورهای عضو را محدود نکند و مانع توسعه اقتصادی کشورها نشود.

طی سالیان گذشته کشورهای توسعه یافته و دارای سازوکار اقتصادی و بانکی مشخص به این کنوانسیون پیوستند اما همچنان کشورهای متعددی مانند ایران نیز در آستانه الحاق به این کنوانسیون هستند.بر این اساس از آنجایی که ایتالیا و بلژیک عضو FATF هستند، پرداخت‌های فدراسیون فوتبال و باشگاه استقلال با منشاء نامعلوم به ویلموتس و استروماچونی از نگاه بانک‌های اروپایی در زمره پولشویی تلقی و با آنها برخورد شده است. دقیقا همان موضوعی که باعث بلوکه شدن حساب‌های استراماچونی در ایتالیا شد.این مورد برای مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی ایران هم صدق می‌کند. او علی‌رغم فراهم شدن پول از سوی فدراسیون فوتبال حاضر به دریافت دستمزدش از سوی حساب شخص سوم یا صرافی نشد و برای دور زدن تحریم‌ها با ایران همکاری نکرد چرا که بلژیک نیز همانند ایران عضوی از کنوانسیون FATF است.کشوری مانند کرواسی که باشگاه پرسپولیس قبلا مبالغی را به حساب برانکو ریخته بود، عضو این کنوانسیون نیست…

وزارت ورزش یا وزارت دلالی و پولشویی

همچنین کاپیتان استقلال  با بیان اینکه مدیران این تیم در ماجرای استراماچونی بد عمل کرده‌اند، گفت که سرمربی ایتالیایی باید تا نیم فصل در جمع آبی‌پوشان باقی می‌ماند.به گزارش ایسنا، وریا غفوری بعد از تساوی ۲ بر ۲ تیمش مقابل استقلال، درباره اتفاقات این تیم و رفتن استراماچونی گفت: الان بهترین موقع است که افتضاح مدیریت باشگاه را برایتان توضیح بدهم. در این مدت خیلی اذیت شدیم. استراماچونی بارها با ما جلسه گذاشت مشکلات را گفت و فکر می‌کرد مدیریت او را دست انداخته است. این همان حسی است که به ما هم دست داده بود.وی ادامه داد: به قدری این شرایط را تکرار کردند و او جدی گرفته نشد و وعده‌های الکی شنید که کار به اینجا کشید. الان واضح است که مشکل چه بود. روز اول قرارداد باید با او طی می کردند که چطور پولش را می‌دهند. باید پول این مربی را می‌دادند و نمی‌توانند از زیر این افتضاح در بروند.

کاپیتان استقلال خطاب به وزارت ورزش و جوانان گفت: هواداران مالک اصلی این تیم هستند و شش ماه است که می‌گویند آقای فتحی حیا کن، رها کن اما وزارت خانه صدای آن‌ها را نمی‌شنود؟ شما (وزارت ورزش) چه کاره هستید که برای مردم تصمیم می‌گیرید. ما زجر کشیدیم و تیم را بالا آوردیم. در بهترین شرایط صدرنشین شدیم اما سرمربی را از ما گرفتند اما این شرایط قابل قبول نیست. وزیر ورزش باید پاسخگو باشد. مدیرعامل که در استقلال تعطیل است. همه بدانند که در این شرایط اذیت شدیم….

وریا غفوری خطاب به مدیران استقلال تاکید کرد: به خاطر تحریم پول استراماچونی را نتوانستید بدهید، چرا پول بازیکنان را نمی‌دهید؟ فقط بهانه می‌آورند. وزیر باید پاسخگوی این سومدیریت باشد. هواداری که شش ماه گفت مدیریت حیا کن و رها کن، چرا همچنان باید او را تحمل کند؟…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا