از هر دری سخنی

بنزین مادر و منشاء افزایش تمامی کالاهاست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه آثار تورمی بنزین نگران کننده است گفت: یکی از مشکلات اساسی ما با دولت یازدهم و دوازدهم این است که این دولت در پارادوکس های اقتصادی شدیدی گرفتار شده است….
پور ابراهیمی تصریح کرد: معتقدیم اگر سیستم های جبرانی(یارانه ای) منجر به افزایش نرخ رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی نشود و ما فقط بخواهیم از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی به خانواده ها کمک کنیم اشتباه است زیرا عملاً آثار تورمی افزایش قیمت حامل های انرژی بسیار بیشتر از کمکی ست که ما به خانوارها می کنیم.

وی گفت: ما نگران هستیم که آثار تورمی ناشی از افزایش قیمت بنزین موجب از بین رفتن آثار کمک های دولت به مردم شود، پرداخت یارانه موجب افزایش حجم نقدینگی و تورم می شود.

با افزایش نرخ بنزین تورم سه برابر می‌شود

یک عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس می گوید: رقمی که به عنوان کمک معیشت پرداخت می‌شود به فقرا کمکی نمی‌کند و تورمی که اکنون در بازار ایجاد شده از تورمی که دولت با نرخ ۴ درصد اعلام کرده بیشتر است.

مجتبی رضاخواه دکترای اقتصاد انرژی افزود: زمانی که تورم ۴۰ درصدی در جامعه وجود دارد و رشد اقتصادی منفی و رکود شدیدی در بازار حس می‌شود حتی نرخ ۴ درصد هم برای تورم زیاد است. اکنون هزینه یک خانواده ۴ نفره ماهانه حدود ۵ میلیون تومان است.

وی افزود: اعتراضاتی که برای افزایش قیمت بنزین اتفاق افتاد بیشتر در اطراف شهرهای بزرگ بود که فشار هزینه‌ای به این خانوارها باعث بروز این نارضایتی بزرگ شد. بهتر است آقای روحانی نام اقتصاددانانی که پیشنهاد بنزین ۳ هزار تومانی را مطرح کرده‌اند، منتشر کند.

بنزین مادر و منشاء افزایش تمامی کالاهاست

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز گفت: با افزایش نرخ سوخت طبیعی است که کرایه ماشین‌ها افزایش یابد و بالا رفتن کرایه‌ها به‌ صورت تصاعدی بر تمامی کالاها تسری پیدا می‌کند و به هیچ شکل نمی‌توانیم جلوی آن را بگیریم.

محمدرضا بادامچی، با اشاره به افزایش نرخ بنزین گفت: زمانی که بنزین را گران می‌کنیم راهی برای جلوگیری از افزایش نرخ کالاهای دیگر نداریم. بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد جمعیت در سن کار، یا شاغلان، مسافرکشی می‌کنند و افزایش نرخ بنزین بر زندگی آنها تاثیرگذار است.

نماینده رباط‌کریم نیز گفت: افزایش نرخ بنزین موجب گرانی سایر کالاها و جهش تورم می‌شود. با افزایش نرخ بنزین به نظر می‌رسد تورم سه برابر شود.

این نماینده مجلس با اشاره به گرانی‌ خدمات بعد از افزایش نرخ بنزین خاطرنشان کرد: در حال حاضر کامیون‌هایی که در خراسان چغندر جابه‌جا می‌کنند کرایه‌ها را ۲ برابر کرده‌اند.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر نیز گفت: متأسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. متأسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد.

خط فقر از ۸میلیون تومان عبور کرد

رسانه‌های حکومتی خبر دادند سبد معیشت یا همان خط فقر از ۸میلیون تومان گذشت. بر اساس این گزارش دستمزد پایه عموم کارگران ایران که در ابتدای سال ۹۸ شورایعالی کار ۱.۵ میلیون تومان تصویب کرده و مدعی بود که به یک دوم خط فقر رسانده است ظرف ۶ماه به کمتر از یک پنجم خط فقر تنزل کرد و قدرت خرید عموم مردم به همین میزان کاهش پیدا کرده است.

ایران از معدود کشورهایی است که شاخص فلاکت دو رقمی دارد

یک استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس گفته: میزان شاخص فلاکت برای ایران سال‌هاست که مناسب نیست. بیشتر کشورهایی که در دنیا هستند مجموعه تورم و بیکاری‌شان بسیار پایین‌تر از کشور ما هست. به عنوان نمونه باید اشاره کنم که شاخص فلاکت بیشتر کشورها یک رقمی است و به ندرت می‌بینیم که این شاخص برای کشوری بالای ۱۰ درصد باشد.

مرتضی عزتی افزود: در این میان باید توجه داشته باشیم که چند کشور وجود دارد که مجموع شاخص بیکاری و تورم‌شان بالای ۲۰ درصد است.

قشر متوسط توان خرید تُن ماهی را هم ندارد

عضو انجمن صنایع کنسرو در ایران، از فقر شدید اقتصادی در کشور خبرداد و گفت : تُن ماهی در سبد غذایی اقشار متوسط، ضعیف و دانشجویان قرار داشت اما حالا دیگر قادر به خرید کنسرو تُن به قیمت ۱۴ تا ۱۸ هزار تومان هم نیستند

صالح ادیب‌زاده، افزود:وضعیت زندگی مردم بسیار دشوار شده است خانواده ها قادر به تامین غذای روزانه فرزندانشان نیستند. طبقات متوسط و ضعیف دیگرحتی توان خرید تُن ماهی را هم ندارند.

وی گفت: این افزایش قیمت به علت تأثیر نوسان ارز بر روی صنایع کنسروسازی به خصوص تُن ماهی و همچنین تعلل و اتخاذ برخی سیاست‌های غلط است که باعث شده هزینه‌های تمام‌شده بالاتر رود و قیمت تُن ماهی بیش از این افزایش پیدا کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا