بین‌المللی

هفتمین روز اعتصاب در فرانسه؛ دولت برنامه اصلاحات را تشریح می‌کند

یک هفته از شروع موج گسترده اعتصاب در فرانسه در اعتراض به برنامه اصلاحات نظام بازنشستگی می‌گذرد و قرار است نخست‌وزیر این کشور امروز رئوس و محورهای اصلی این اصلاحات را اعلام کند.

ایرنا؛ روزنامه فرانسوی لوپاریزین روز چهارشنبه نوشت: به دلیل ادامه اعتصاب ها در بخش حمل و نقل عمومی که مشکلات زیادی را برای مردم پاریس ایجاد کرده، ساکنان پایتخت فرانسه امروز زودتر از روزهای پیش از خواب بیدار شدند تا بتوانند به موقع خود را به محل کار یا مدارس و دانشگاه ها برسانند. حمل و نقل عمومی همچنان تحت تأثیر این اعتصاب‌ها قرار دارد؛ رویدادی که از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اعتصاب‌های عمومی این کشور در طول دهه‌های اخیر یاد می‌شود.

امروز و همزمان با هفتمین روز از اعتصاب‌ها علیه اصلاحات حقوق بازنشستگی، قرار است «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه رئوس و محورهای اصلی این اصلاحات را اعلام کند.

دولت فرانسه اعلام کرده به رغم اعتراض ها، در تصمیم خود برای عملی کردن اصلاحات یاد شده مصمم است و روند اصلاحات را به تدریج به پیش خواهد برد تا مشکلات زیادی متوجه مردم نشود. وزیر دارایی این کشور گفته است اگر دولت کنونی، امروز این کار را انجام ندهد، فردا کسانی دیگر اقدام به انجام این اصلاحات اما با شدت بیشتری خواهند کرد.

ادامه معضل ترافیک در بزرگراه‌ها

به دنبال اعتصاب‌ها که در روز گذشته منجر به ایجاد ترافیک شدید در خطوط اصلی و بزرگراه‌های منطقه « ایل دو فرانس» از جمله مناطقی از حومه پاریس شد، امروز هم نزدیک به ۵۰۰کیلومتر از مسیرها را درگیر کرده است. اعتصاب‌ها از پنجشنبه گذشته در اعتراض به برنامه اصلاح نظام بازنشستگی در پاریس و ایل دو فرانس و برخی نقاط دیگر فرانسه آغاز شد و در حالی که قرار بود اعتصاب رانندگان وسایل حمل‌ونقل عمومی و متروی پاریس روز دوشنبه گذشته به پایان برسد، اعتصاب‌کنندگان، این اقدام را تا روز جمعه تمدید کرده‌اند.

امروز همچنین در نزدیکی «روئن»، ۲۰۰تا ۳۰۰ نفر اعم از جلیقه‌زردها اقدام به انسداد مسیر تردد و وسایط نقلیه سنگین کرده‌اند.

در روز نخست اعتصاب‌ها (پنجشنبه) جمعیت معترضانی که به خیابان‌ها آمده بودند، بین ۸۰۰ تا یک میلیون نفر اعلام شد که به گزارش امروز فرانس ۲۴ و بنا به اعلام وزارت کشور فرانسه،  ۳۳۹ هزار نفر روز سه‌شنبه در سراسر فرانسه تظاهرات کردند. این در حالی است که کنفدراسیون عمومی کار شمار تظاهرکنندگان را یک میلیون نفر اعلام می‌کند.

به دنبال اعتصاب‌های ۶ روز گذشته، علاوه بر ایجاد اختلال شدید در حمل و نقل عمومی، ۲۰درصد پروازهای شرکت های هواپیمایی لغو شد وهم‌اینک تنها ۲۰درصد قطارهای پرسرعت شهری فعال هستند. در زمان حاضر بار اصلی جابجایی مسافران بر دوش اتوبوس‌های درون شهری است.

اتحادیه‌های فرانسه که از اعتراض‌های خود حتی قدمی کوتاه نیامده‌اند، اعلام کرده‌اند در صورتی که دولت از برنامه اصلاح نظام بازنشستگی خود عقب‌نشینی نکند ، اعتصاب‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

موج گسترده اعتصاب‌ها در یک هفته اخیر باعث شده که بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها از فعالیت خود بازبمانند و برخی از بانک ها هم تعطیل شوند.

روز گذشته از سوی کنفدراسیون عمومی کار فرانسه اعلام شد که به دلیل اعتصاب کارکنان، ۷ پالایشگاه از مجموع ۸ پالایشگاه این کشور تعطیل شده است.

امانوئل مکرون، نظام فعلی مستمری بازنشستگان در فرانسه را بسیار پرهزینه و ناعادلانه می‌داند و می‌گوید قصد دارد سیستمی ساده طراحی کند که در آن همه مستمری‌ بگیران از حقوق برابر برخوردار باشند.

هیات دولت معتقد است که سیستم بازنشستگی فعلی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

مکرون روز یکشنبه نخست وزیر و وزرای مرتبط با برنامه اصلاح نظام بازشستگی را به کاخ الیزه فراخواند تا ضمن بررسی برنامه دولت در این خصوص، در مورد راه‌های کنترل اعتراض‌ها چاره‌اندیشی کنند. تاکنون از مفاد این جلسه خبری رسانه‌ای و یا از سوی دولت اعلام نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا