حقوق بشر

محکومیت علی نجاتی عضو سابق سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به ۵ سال زندان

«فرزانه زیلابی»، وکیل مدافع کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» از محکومیت پنج ساله «علی نجاتی»، کارگر اخراجی این شرکت خبر داد….

خبرگزاری هرانا – روز گذشته جلسه رسیدگی به اتهامات علی نجاتی، از اعضای سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد. کیفرخواست پرونده آقای نجاتی در تیرماه سال جاری پس از حضور در دادگاه انقلاب به وی ابلاغ شده بود. علی نجاتی در تاریخ ۸ آذرماه ۹۷، در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بازداشت و در تاریخ ۸ بهمن‌ماه همان سال با تودیع قرار آزاد شده بود.

«کانال تلگرام نیشکر هفت‌تپه» به نقل از فرزانه زیلابی، وکیل کارگران این شرکت نوشت: «علی نجاتی، کارگر اخراجی و عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه روز ۱۹ آبان‌ ماه سال جاری به اتهام اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه ۲۸ دادگاه‌ انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه و با حضور نماینده دادستان محاکمه و به پنج سال حبس محکوم شده است.»

به گفته این وکیل دادگستری، نجاتی از متهمان پرونده هفت تپه در دوازدهم مرداد ۱۳۹۸ به همراه «اسماعیل بخشی»، «محمد خنیفر» و هیات تحریریه نشریه «گام» احضار شده بود. با این حال، مشخص نیست چرا محاکمه وی به صورت جداگانه در ۱۹ آبان‌ برگزار شد. این در حالی است که ماهیت اتهام انتسابی مشترک که اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی بوده، رسیدگی توامان و هم‌زمان را ایجاب می‌کرد.»

زیلابی اظهار داشت: «مراجع قضایی برخی گزارش‌های غیر مستند مراجع امنیتی را پشت واژه‌های مبهم و کلی، مانند “رصد اطلاعاتی”، بدون بررسی درستی یا نادرستی آن‌ها، مبنای صدور احکام سنگین و ناعادلانه برای کارگران قرار داده‌اند.»

به گفته این وکیل دادگستری، برخی از کارگران هفت‌تپه از جمله «یوسف بهمئی»، «ابراهیم عباسی منجزی»، «محمد خنیفر»، «مسلم چشم‌خاور» و «ایمان اخضری» برای رسیدگی به پرونده اتهامی اخلال در نظم عمومی، در تاریخ ۲۷ آذرماه توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه‌های کیفری دو شهرستان شوش احضار شده‌اند: «پرونده‌های متعدد دیگری در شعب دوم بازپرسی و پنجم دادیاری شهرستان شوش علیه کارگران مطرح است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا