از هر دری سخنی

این صدای “شکست دشمن” نیست!

چرا «فشار اقتصادی دشمن» فقط دامن مردم را می‌گیرد؟ چرا دامن انبوهی از مراکز دینی را که در دهها سال گذشته کارکردی جز ویرانی دنیای مردم نداشته‌اند نمی‌گیرد؟ نگاهی به فهرست بودجه این مراکز بیندازید و حجم آن را با خاصیت‌شان مقایسه کنید….

فرمانده کل سپاه امروز گفت: «مردم ایران در شکستن دشمنان هنرمندند… هر چه فشار اقتصادی دشمن بیشتر شود مردم مصمم‎تر از پیش ایستادگی می‌کنند». سردار سلامی در سخنرانی قبلی‌اش هم گفته بود: «از دشمنان‌مان نمی‌خواهیم تحریم⁩ را لغو کنند بلکه آن را ادامه دهند! ما زنده‌ایم و هیچ تمنایی از آنها نداریم». (خبرگزاری تسنیم)

یک سؤال: چرا «فشار اقتصادی دشمن» فقط دامن مردم را می‌گیرد؟ چرا دامن انبوهی از مراکز دینی را که در دهها سال گذشته کارکردی جز ویرانی دنیای مردم نداشته‌اند نمی‌گیرد؟ نگاهی به فهرست بودجه این مراکز بیندازید و حجم آن را با خاصیت‌شان مقایسه کنید. ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر ۳۲ میلیارد بودجه دارد! ۳۲ میلیارد داده‌اند به یک ستاد برای دخالت در پوشیدن و نوشیدن و آزار مردم. از جیب و جان مردم می‌دزدند و خرج کاری می‌کنند که با ساده‌ترین تعاریف حقوقی «تجاوز به حق دیگری» محسوب می‌شود؛ یعنی کاری که در جاهای دیگر دنیا «مجازات» دارد در کشور ما نه تنها عیبی ندارد بلکه «بودجه» هم دارد!

ماجرای این ولخرجی‌ها اما غم‌انگیزتر از اینهاست. روز شنبه ۲۵ آبان ۹۸، درست وقتی مردم وسط خیابان بودند و در اعتراض به سفره‌های خالی‌شان کشته می‌دادند، خبرگزاری مهر از برگزاری نشست «سادات جهان اسلام» در هتل آزادی تهران خبر داد. قائم‌مقام معاونت بین‌الملل بیت رهبری در این نشست گفت: «طبق بررسی‌ها حدود ۷۰میلیون سیّد در دنیا داریم که در آینده رشد چشم‌گیری خواهند داشت…مجموعه سادات، بالقوّه یک حزب بزرگ‌اند و پیشنهاد می‌کنم ساختار مناسبی برای متحدکردن سادات در هر کشوری وجود داشته باشد». اگر چند روز دیگر شنیدید که بودجه‌ای بین‌المللی هم برای «حزب متحد سیّدها» تصویب کردند تعجب نکنید.

در بودجه سال ۹۹، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۱۵۰ میلیارد دریافت می‌کند در شهری که خبرگزاری ایسنا از «بحران اعتیاد» در آن خبر می‌دهد؛ استاندار قم دو هفته پیش دستور داد «شهر از صحنه‌های دور از شأن و جایگاه قم پاکسازی شود». ۲ماه پیش فرمانده سپاه علی‌بن‌ابیطالب قم گفته بود: «قرار شد اردوگاهی در قم متفاوت از کمپ‌های فعلی اعتیاد ایجاد شود». یعنی آنقدر فراگیر شده که مسئولان بیشتر نگران چهره‌ی شهرند تا علاج بحران اعتیاد!

نه سردار! این صدای «شکست دشمن» نیست، صدای شکستن ستون فقَرات مردمی است که سزاوار اینهمه فقر نبودند. فردا که نظام‌تان فرو ریخت در کتابها می‌نویسند قصه حکومتی را که دهان‌ها را بست تا بتواند آسوده بخوابد… و آنقدر خوابید که خواب به خواب رفت!
محمدجواد اکبرین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا