بین‌المللی

شورای امنیت از خشونت گروه‌های مسلح در عراق ابراز نگرانی کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه ای از اقدام گروه‌های مسلح در کشتار و خشونت علیه تظاهرکنندگان ابراز نگرانی کرد و از دولت بغداد خواست تا در این باره تحقیق کند.

ایرنا؛ به گزارش پایگاه خبری “راشاتودی”، این شورا جمعه شب در بیانیه ای از اقدام گروه هایی مسلح در کشتار و خشونت علیه تظاهرکنندگان ابراز نگرانی کرد و از مقامات عراقی خواست که پیرامون اقدامات خشونت آمیز علیه معترضان این کشور تحقیق کند.

مرحله نخست اعتراضات در عراق روز اول اکتبر (۹ مهر ماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد، بطوری که گروهی از معترضان خواستار اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور شدند و برخی دیگر شعار براندازی دولت را سر دادند.

اعتراضات بار دیگر از ۲۵ اکتبر (سوم آبان) با تشویق برخی عناصر داخلی و برخی بازیگران منطقه ای و بین المللی در عراق آغاز شد و با تشدید خشونت ها اجازه و فرصت کافی برای اصلاحات ساختاری و قانونی و حتی بسته‌های اقتصادی و صدور دستورالعمل‌های مختلف به دولت داده نشد که این امر باعث شد عادل عبدالمهدی از ریاست بر دولت استعفا دهد.

اگرچه بسیاری معتقد بودند که با استعفای عبدالمهدی شورش های خشونت بار در عراق پایان می یابد، اما همچنان گروه هایی سعی کرده اند از بازگشت آرامش و عادی سازی اوضاع اجتماعی در عراق به هر قیمت جلوگیری کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا