گوناگون

پشت کردن یک کشور دیگر به دلار

رئیس‌جمهور زیمباوه گفت اقتصاد کشورش دیگر دلاریزه نخواهد شد….

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، با وجود کاهش ارزش پول ملی جدید زیمباوه در برابر دلار و افزایش نرخ تورم، امرسون منانگاگوا، رئیس‌جمهور این کشور گفته است که اقتصاد زیمباوه دیگر دلاری نخواهد شد.

در ماه ژوئن دولت زیمباوه پس از یک دهه واحد پولی جدیدی را برگزید و به سلطه دلار بر نظام پولی این کشور پایان داد. به گفته برخی اقتصاددانان، نرخ تورم زیمباوه در حال حاض به ۴۴۰ درصد رسیده است و مخالفان، دولت را متهم کرده اند که بدون ایجاد پشتوانه لازم و کافی برای معرفی یک ارز نیرومند اقدام به چاپ پول جدید کرده است.

منانگاگوا در جمع خبرنگاران گفت: هیچ ملتی بدون پول ملی خود پیشرفت نخواهد کرد. با وجود مخالفت‌هایی که در خصوص پایان استفاده از دلار شاهد بودیم از تصمیم خود برای کنار گذاشتن دلار کوتاه نخواهیم آمد. هرگز، هرگز، هرگز!

در حال حاضر زیمباوه با یکی از بدترین بحران های اقتصادی خود در طول یک دهه اخیر دست به گریبان است و میزان درآمدهای صادراتی و ورودی های ارزی کاهش پیدا کرده است. به دلیل کمبود دلار، روند واردات به ویژه سوخت با اختلالات گسترده مواجه شده است و برخی از کسب و کارهای بزرگ در این کشور در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند. هر چند استفاده از دلار برای انجام مبادلات روزمره در زیمباوه ممنوع شده است اما مردم به طور گسترده ای در حال استفاده از دلار در امور روزمره هستند.

از زمان معرفی واحد پولی جدید، پول ملی زیمباوه ۶۱ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است و این مساله باعث کاهش امیدواری ها به توانمندی دولت در حل و فصل سریع بحران اقتصادی این کشور شده است. با این حال رئیس جمهور زیمباوه وعده داده است که دولت اصلاحات اقتصادی را با وجود دشواری‌های زیاد دنبال خواهد کرد.

رئیس جمهور زیمباوه هم‌چنین اعتراضات و اعتصابات اخیر در این کشور را غیر قانونی و دارای انگیزه های سیاسی خواند و از مردم کشورش خواست تا از تفرقه و خشونت پرهیز کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا