بین‌المللی

سازمان ملل دوره فعالیت آنروا را تمدید کرد / فلسطین استقبال کرد

به رغم مخالفت آمریکا، سازمان ملل مدت فعالیت آژانس امداد و کاریابی برای آوارگان فلسطینی(آنروا) را تا ژوئن ۲۰۲۳ تمدید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مجمع عمومی سازمان ملل جمعه با وجود مخالفت آمریکا و اسرائیل مدت فعالیت آژانس امداد و کاریابی برای آوارگان فلسطینی را با ۱۶۹ رأی موافق تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۳ تمدید کرد.

آنروا سال ۱۹۴۹ تأسیس شد و خدمات آموزشی، بهداشت و مسکن و کمک‌های دیگر به بیش از پنج میلیون آواره فلسطینی در کرانه باختری، نوار غزه و قدس شرقی و آوارگان در لبنان، اردن و سوریه ارائه می‌کند.

از زمانی که آمریکا کمک‌های خود به آنروا را متوقف کرد این آژانس با کمبود بودجه مواجه است. آمریکا و اسرائیل این آژانس را به سوءمدیریت و تحریک علیه اسرائیل متهم می‌کنند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل استقبال کرد و گفت: این قطعنامه پیام واضحی از سوی جامعه جهانی است مبنی بر اینکه هیچ سازشی درباره قطعنامه‌های شورای امنیت صورت نمی‌گیرد.

عباس گفت: این مسئله نشان می‌دهد که جهان در کنار مردم فلسطین و مسئله عادلانه است. این قطعنامه پیروزی برای قوانین بین المللی و حقوق آوارگان فلسطینی است.

جنبش حماس نیز از تصویب این قطعنامه استقبال کرد و آن را شکستی برای آمریکا و تلاش‌هایش بر کشورهای عضو برای اعمال فشار علیه آنروا دانست.

حنان عشراوی، مسئول برجسته سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) نیز از این اقدام سازمان ملل استقبال کرد و گفت:‌ مسئولیت مقابله با حملات آمریکا و اسرائیل علیه آوارگان فلسطینی برعهده سازمان ملل است.

وی گفت: تمامی تلاش‌هایی که علیه آنروا صورت می‌گرفت شکست خورده است. ما امیدواریم جامعه جهانی به کمک‌های خود به این آژانس ادامه بدهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا