اخبار

بُن‌ بست سیاست‌های حاکمیت و انتخابات نمایشی

اصلاح‌طلبان روی گزینه حضور ، اما مشروط در انتخابات مجلس تاکید دارند. تا چندی پیش از حضور مستقیم مردم در صحنهٔ اعتراض‌ها و ممکن کردن تحول‌ها و تغییرهایی در جریان امور کشورمان و همچنین اوج گرفتن اعتراض‌های صنفی در خلال سال گذشته و سال جاری،‌ نظریه‌ پردازان دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب به تولید و نشر انواع نظریه‌ها و توصیه‌ها به مردم، یعنی صدور نظریه‌ها، توصیه‌ها و اندرزهایی که هیچ‌ کدام‌شان با واقعیت‌های کشورمان منطبق نبودند و همگی بی‌ارزش از آب درآمدند با فراغ بال و خاطری آسوده مشغول بودند…

کرباسچی معترف است که باید صادقانه پذیرفت که حمایت از لیست امید در مجلس شورای اسلامی و شورای شهر تهران، اشتباه بوده است و این اشتباه، هزینه‌ها و لطماتی را به اعتبار اصلاح‌طلبان وارد کرده است.
به گزارش رویداد۲۴، ” نبود انسجام در درون  اصلاح طلبان،در مجموع ناهماهنگ که از لحاظ فکری با هم فاصله‌های زیادی دارند و فقط در رابطه با یک مسئله، مثل انتخابات، آمدند یک جبهه درست کردن، شدنی نیست.” در این ارتباط، غلامحسین کرباسچی می گوید: “معتقد هستم فعلا جبهه اصلاحات، فقط در مسئله انتخابات می‌توانند با هم یک هماهنگی و همراهی داشته باشند.” آنچه در ادامه می‌آید، بخشی از گفتگوی غلامحسین کرباسچی است.

چرا غیر از انتخابات امکان هماهنگی ندارند؟

نتوانستند هنوز با هم به کلیاتی برسند. چون این بحث خیلی زیاد شده که ما باید تعریفی از اهداف اصلاحات داشته باشیم و روش‌های اصلاحی که پیشنهاد می‌کنیم. یک وقتی، زمان محمدخاتمی این را می‌گفتند که اصلاح‌طلبان یا اصلاحات بین العباسین است، از عباس دوزدوزانی تا عباس عبدی. الان عباس عبدی هم تقریباً با عباس دوزدوزانی یکی شده، بنظرم باید گفت بین عباس وابوالفضل! بین عباس دوزدوزانی تا ابوالفضل قدیانی.

می‌خواهم بگویم اختلاف نظرها، آنکه فرضاً یک بیانیه و اطلاعیه‌ای، یک نوع قضاوتی راجع به مسئله‌ای می‌شود در بین اصلاح طلبان، حتی راجع به اشخاص، مثلاً یک کسانی را ممکن است بنده صالح بدانم و برای کاری مناسب بدانم [اما]بقیه اصلاح طلبان این را قبول نداشته باشند. این به دلیل آن است که اصلاح طلبی در واقع یک طیف گسترده است، این نظرسنجی در مورد آن خیلی معنایی ندارد، ممکن است یک مجموعه‌ای در اینجا انتخاب شوند و مورد نظر قرار بگیرند که طیف زیادی از اصلاح طلبان اصلاً قبول نداشته باشند.

از احتمال مهندسی آراء نگران هستند؟

غلامعلی رجایی فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه در گفت‌وگویی تفصیلی با رویداد۲۴، به انتخابات مجلس یازدهم و شرایط اصلاح طلبان در این انتخابات اشاره کرده است. او بر این عقیده است که هیچ علائمی از تغییر رویه شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها مشاهده نشده و این امکان وجود دارد به بهانه‌هایی همچون عدم التزام به نظام، باز هم موجب رد صلاحیت  اصلاح طلبان باشد.

اما کرباسچی معتقد است: مهندسی و این‌ها مرحله بعدی آن است که در آن هم بحث است. اصل نظرسنجی در یک مجموعه نسبتاً یک نواخت، که در مرامنامه لااقل با همدیگر یکی باشند.

رجایی همچنین به رویه نادرستی اشاره می‌کند و می‌گوید تا زمانی که همین رویه در پیش باشد و نظام متوجه نباشد که نسل جدید به ویژه در شعارهایی که مطرح می شود، اعتراضات و نارضایتی‌ها در کشور ادامه‌دار خواهد بود و مردم تغییرات را از مسیر دیگری به جز صندوق رای جستجو می‌کنند.

کرباسچی همچنین بین بد و بدتر ، بد را به جامعه معرفی می کند و می گوید: ” ما فقط می‌توانیم در انتخابات بیاییم بگوییم مثلاً ما بین آقای روحانی و جلیلی و آقای قالیباف، باز آقای روحانی نزدیکتر است. در این جا‌ها نمی‌توان چنین سامانه‌ای را [تعریف کرد]. بعد این سامانه اصلاً شکل نمی‌گیرد. سامانه‌ای که شما، چون لیستی از افراد اصلاح طلب ندارید، می‌خواهید مجموعه‌ای را در دوره اصلاحات انتخاب کنید. اما تا آنجایی که من فهمیدم دوستان هم به این نتیجه رسیدند که خیلی این کار عملی نیست.”

واقعیت‌ انکارناپذیر دیگر، نامتعادل شدن موقعیت “نظام” و روند شدیدتر شدن تضاد مردم با حاکمیت و رأس آن یعنی ولی فقیه است به‌دلیل بی‌پاسخ ماندن خواست‌های مردم در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی کشور،شواهد زیادی نشانگر این واقعیت‌اند که لایه‌های گونه‌گون زحمتکشان مزدبگیر و حقوق‌بگیر جایگاه و موقعیت‌شان‌ در اقتصاد سیاسی کشور را دارند به‌سرعت تشخیص می‌دهند، اقتصاد سیاسی‌ای که رویکردش به این لایه‌ها بغایت ناعادلانه بوده است. با وجود برقرار بودن وضعیت بحرانی و خطرناک در کشور و پدید آمدن مشکل‌هایی روزافزون و دائم که بار‌شان اساساً بر دوش مردم میهن‌مان سنگینی می‌کند و نیز با بودن “ولی فقیه” هرنوع بازنگری در ساختار سیاسی و نظام تصمیم‌گیری، و درکل، تغییر در سیستم حکومت ولایی امکان‌ناپذیر است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا