بین‌المللی

اعتراضات دهلی‌نو به سراسر هند کشیده شد

پس از وقوع درگیری های شدید میان دانشجویان دانشگاه جامیا ملیا اسلامیا با پلیس و حمله پلیس به داخل دانشگاه و بازداشت دانشجویان، اعتراضات مشابهی به در شهر های مختلف هند به وقوع پیوست.

ایرنا؛ شبکه خبری ” ان دی تی وی” روز دوشنبه گزارش داد: درگیری های شدید عصر روز گذشته میان معترضان و نیروی پلیس در اطراف دانشگاه جامیا ملیا اسلامیا واقع در جنوب دهلی نو به مجروح شدن بیش از ۱۰۰ نفر از جمله معترضان و نیروی پلیس منجر شد.

بر اساس اخبار منتشر شده، پلیس با یورش به محوطه داخلی دانشگاه بیش از ۱۰۰ دانشجو را بازداشت کرد. نیروی پلیس همچنین با حضور در کتابخانه اصلی دانشگاه، دانشجویانی که مشغول تدریس بودند را بازداشت کرده است.

در ادامه اعتراضات هزاران دانشجو از سایر دانشگاه های مرکزی در شهر دهلی نو و همچنین فعالان اجتماعی با حضور در اطراف سازمان مرکزی پلیس دهلی خواهان اقدام قطعی علیه پلیس به دلیل ضرب و شتم دانشجویان شدند.

در شهر علیگر واقع در ایالت اوتار پرادش نیز دانشجویان دانشگاه اسلامی علیگر شب گذشته در حمایت از دانشجویان دهلی نو اقدام به راهپیمایی کردند که این راهپیمایی نیز با حضور پلیس به خشونت کشیده شد.

بر اساس گزارش های منتشر شده در درگیری میان پلیس و معترضان حداقل ۲۰ دانشجو و ۱۰ نیروی پلیس مجروح شده اند.

در سایر دانشگاه های هند مانند مولانا آزاد اردو در شهر حیدر آباد و دانشگاه هندو بنارس نیز اعتراضات مشابهی به وقوع پیوسته است.

در شمال شرق هند که در یک هفته گذشته مرکز اعتراضات به لایحه جنجالی هند بوده است، اعتصاب ها همچنان ادامه دارد. به گفته پلیس آرامش به شهر گواهاتی پایتخت ایالت آسام بازگشته است و محدودیت های رفت و آمد در بخش هایی از این شهر لغو شده اند.

روز شنبه، کشور های آمریکا، کانادا، سنگاپور و همچنین انگلیس به شهروندان خود در مورد سفر به شمال شرق هند اخطار دادند.

اعتراضات به لایحه شهروندی هند  در شمال شرق این کشور تاکنون ۴ کشته برجای گذاشته است.

لایحه جنجالی شهروندی هند به دنبال اعطای حقوق شهروندی به اقلیت های غیر مسلمان از کشور های بنگلادش، پاکستان و افغانستان است که قبل از سال ۲۰۱۵ وارد هند شده اند.

این لایحه ابتدا در سال ۲۰۱۶ در پارلمان هند مطرح شد اما به دلیل اعتراضات گسترده، رسیدگی به آن به زمان دیگری انتقال یافت.  این لایحه اکنون بار دیگر توسط آمیت شاه وزیر کشور هند در پارلمان این کشور مطرح شد و توانست در مجلس لوک سابها(مجلس پایین) ۳۱۱ رای موافق کسب کند.

این لایحه روز  پنجشنبه در مجلس علیای هند نیز تصویب نهایی را به دست آورد تا مسیر ورود آن به قانون اساسی هند هموار شود.
 

چرا مسلمانان هند به لایحه شهروندی این کشور معترض هستند؟

منتقدان به این لایحه اعلام کرده اند که لایحه شهروندی هند بخشی از هدف حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) برای به حاشیه کشاندن بیشتر مسلمانان این کشور و نقض اصول سکولار در جامعه هند است.

به گفته معترضان، مسلمانان هم اکنون در هند مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و گروه های هندو چندین فرد مسلمان را به اتهام های ثابت نشده به قتل رسانده اند و این لایحه مسلمانان هند را آسیب پذیر تر می کند.

منتقدان این طرح همچنین معتقدند که به نظر می رسد دولت “قصد دارد تا تغییرات بزرگی را در جامعه هند ایجاد کند.

بسیاری از افراد این سوال را مطرح کرده اند که چرا دولت هند تنها اقلیت ها متعلق به سه کشور افغانستان، بنگلادش و پاکستان را مطرح کرده است در صورتی که اقلیت ها در سایر کشور های همسایه هند مانند تامیل در سریلانکا نیز با آزار و اذیت مواجه هستند.

اسد الدین اویسی یک نماینده پارلمان هند گفت: این لایحه بدتر از قوانین هیتلر است و قصد دارد تا مسلمانان هند را بی هویت و بی کشور سازد.

کارشناسان حقوقی معتقدند که این لایحه بند ۱۴ قانون اساسی هند را نقض می کند. این بند  حق برخورداری از حقوق مساوی و عدالت برای همه را تضمین می کند.

فیضان مصطفی یک کارشناس قانون اساسی هند این لایحه را بسیار محدود کننده خواند و گفت: ما تابعیت خود را بر اساس مذهب دریافت نمی کنیم. قانون اساسی هند هرگونه تبعیض بر اساس مذهب را ممنوع کرده است. با تمایز مهاجران غیرقانونی بر اساس دین، لایحه  پیشنهادی ساختار اساسی قانون اساسی هند را نقض می کند.

وی افزود: اگر از طریق این لایحه دولت هند می خواهد به اقلیت های کشورهای همسایه که جانشان در خطر است تابعیت بدهد، چگونه می تواند مسلمانان روهینگیا در میانمار که بسیار مورد ظلم واقع شده اند را نادیده بگیرد. همچنین دولت هند چگونه می تواند مسلمانان شیعه در پاکستان را نادیده بگیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا