زحمتکشان

چوب حراج به دارایی زحمتکشان ؛ فروش اموال شستا برای تامین کسری بودجه

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در حالی به فروش شرکت‌های شستا برای تامین کسری منابع مالی می‌اندیشد که هیچ اشاره به بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی که به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده، نمی‌کند.

فروش اموال شستا باید متوقف شود !

«ناصر چمنی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به گفته‌های جدید «مصطفی سالاری» مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره رعایت سه‌جانبه‌گرایی در سازمان تامین اجتماعی، گفت: با وجود اینکه شخصا با دفتر آقای سالاری تماس گرفتم و خواهان برگزاری جلسه‌ای در مورد مسائل حول شستا و بدهی دولت به تامین اجتماعی شدم، از سوی ایشان هیچ تمایلی برای برگزاری جلسه‌ای با کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری ندیدم…

هم از آقای روحانی و هم از آقای سالاری بارها خواسته‌ایم که سه‌جانبه‌گرایی را در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ کنند، نه اینکه آقای سالاری تصمیمی بگیرد با نمایندگان یکی از تشکل‌های کارگری جلسه بگذارد و تصمیم‌های خود و رئیس جمهوری را در مورد شستا بیان کنند. رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری، افزود: بنابراین نمی‌توانیم هیچ تصمیمی را بدون در نظر گرفتن نظر تشکل‌های کارگری لحاظ کنیم؛ چراکه از ابتدای مطرح شدن واگذاری شستا با آن مخالفت کرده بودیم و تاکید داشتیم که اگر از سودآوری شرکت‌ها راضی نیستند، مدیریت شرکت‌ها را علمی و فنی کنند، نه اینکه آنها را واگذار کنند.چمنی در ادامه، گفت: متاسفم که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نظر رئیس‌جمهور در مورد شستا را اجرایی می‌کند بدون اینکه استقلال سازمان تامین اجتماعی را درنظر داشته باشد. این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی است و از بودجه عمومی ارتزاق نمی‌کند؛ با این حال مکلف است که نظر دولت را اجرایی کند.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری با اشاره به بخش دیگری از گفته‌های سالاری، افزود: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت که شرکتی در تامین اجتماعی داریم که ۶۰ میلیارد تومان سودآوری دارد؛ درحالی‌که شرکت‌های مشابه آن هزار میلیارد تومان سودآوری دارند. بعد هم نتیجه گرفته‌اند که اداره مستقیم بنگاه‌ها توسط سازمان به زیان آن است. اداره ضعیف بنگاه‌ها به معنی آن است که به اموال بیمه‌شدگان در سازمان تامین اجتماعی چوب حراج زده‌ایم بنابراین به نظر می‌رسد که آقای سالاری به جای حل مسئله در حال کمرنگ کردن آن است.

وی افزود: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در حالی به فروش شرکت‌های شستا برای تامین کسری منابع سازمان تامین اجتماعی می‌اندیشد که هیچ اشاره به بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی که به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده، نمی‌کند.چمنی افزود: این در حالی است که قانون‌گذار در ماده ۱۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه تاکید کرده است که دولت مکلف است سالانه ۱۰ درصد از بدهی‌های خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند. در نتیجه دولت در عمل دست سازمان تامین اجتماعی را خالی گذاشته و سازمان تامین اجتماعی هم در همراهی با دولت چشم‌های خود را بر خواسته‌های شرکای اجتماعی بسته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا