از هر دری سخنی

مدارس غیردولتی برخلاف اصل ۳۰ قانون اساسی

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش با تأکید بر اینکه معتقدم مدارس غیردولتی برخلاف عدالت و موازین اصل ۳۰ قانون اساسی است گفت: «درباره عدالت آموزشی داریم با یک جِرم بحرانی خطرناکی روبرو می‌شویم که ازجمله شواهد آن نتایج کنکور امسال بود و نشان می‌داد دانش‌آموزانی بالاترین رتبه‌ها را کسب کردند که در مدارس VIP درس‌خوانده‌اند.»

به گزارش ایسنا، محمد حسنی در میزگرد علمی ـ تخصصی «بررسی و نقد پدیده تنوع مدارس، در نظام آموزشی ایران» درباره نسبت مدارس غیردولتی با عدالت آموزشی سخن گفت و بر ضرورت اجرای عدالت آموزشی تأکید کرد و گفت: «نگاهی ناموزون، به‌هم‌ریخته، آشفته و نابسامان به عدالت را در دهه‌های گذشته شاهد بوده‌ایم.»

وی بابیان اینکه خیر اجتماعی تعلیم و تربیت رسمی عمومی از حساسیت بالایی برخوردار است گفت: «تعلیم و تربیت رسمی عمومی حق همگان است و حاکمیت باید بدون نقض بی‌طرفی، تعلیم و تربیتی عادلانه ارائه کند. از سال ۶۵ به این‌سو به‌تدریج زمزمه تأسیس مدارس غیردولتی شکل گرفت و درنهایت با توجه به شرایط آن زمان، حضرت امام به موضوع ورود کرده و اجازه مشارکت مردم را داد. این مدارس به‌سرعت گسترش پیدا کردند. تنها راه ارزیابی این مدارس، عدالت است. عدالت دو نوع کمی و کیفی است. ما پوشش تحصیلی خوبی داریم اما از آن‌سو بنگرید که هرروز شکاف طبقاتی در حال افزایش است. مدارس غیردولتی با اصل عدالت مغایرند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا