از هر دری سخنی

یلدا با طعم تلخ گرانی

کمتر از سه روز به آغاز جشن شب یلدا طولانی ترین شب سال باقی مانده اما گرانی بازار آجیل، میوه و شیرینی طعم این شب به یادماندنی را برای مردم تلخ کرده است….

کمتر از سه روز به آغاز جشن شب یلدا طولانی ترین شب سال باقی مانده اما گرانی بازار آجیل، میوه و شیرینی طعم این شب به یادماندنی را برای مردم تلخ کرده است….

به گزارش مهر، سکینه اسمی- به رسم دیرین هر سال ایرانیان آخرین روز پاییز طولانی‌ترین شب سال را بهانه‌ای می دانند برای دورهمی و فرصت ارزشمندی که سردترین شب سال را به گرمای محبت یکدیگر وصله زده و با برگزاری جشن و صله ارحام پشت سر می گذارند.

این رسم پیشینیان آداب و رسومی دارد که هر کدام در دل خود قصه ها و حکایت های ماندگاری نهفته دارند، هندانه، آجیل، شیرینی و حافظ خوانی به همراه صله ارحام از مهمترین آداب و رسوم شب یلداست که سالیان سال در بین ایرانیان نسل به نسل منتقل شده است.

اما چند سالی به خصوص امسال گرانی بازار شب یلدا طعم این جشن و دورهمی برای به مذاق بیشتر مردم تلخ کرده و به بارسنگینی بر روی دوش خانواده تبدیل کرده است باری که هر سال سنگین تر از سالهای گذشته کمر خانواده را خم می کند.

هر چند مسئولان طی روزهای گذشته از تشدید نظارت بر بازار و کاهش قیمت های آجیل و میوه خبر بدهند اما بازار بر مدار حرف های مسئولان نمی چرخد و قیمت ها خودسرانه از سوی برخی فرصت طلبان و سودجویان اداره می شود.

با توجه به اینکه آذربایجان‌غربی به مهمان‌نوازی به‌خصوص در شب یلدا یا همان به قول آذری‌ها «چیلله گئجه‌سی» معروف اند، همه اقشار نیازمند و غنی در طولانی‌ترین شب سال به بهترین شکل ممکن به دنبال پذیرایی از میهمانان هستند.

اما برگزاری شب یلدا برای یک خانواده ارومیه ای چهار نفره چقدر هزینه در پی دارد؟ برای پاسخ این سوال سری به بازار آجیل، میوه و شیرینی در سطح شهر ارومیه می زنیم.

هزینه شب یلدا با نصف حقوق یک ماه یک کارگر برابری می کند

در حال حاضر  بر اساس اعلام رئیس اتحادیه آجیل فروشان و خشکبار ارومیه قیمت هر کیلو آجیل در ارومیه بین ۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است که نسبت به سال گذشته با وجود افزایش میزان آجیل نسبت به پارسال تفاوت چندانی نداشته است.

این در حالی که بررسی میدان خبرنگار مهر نشان می دهد قیمت های واقعی در بازار امروز تا ۲۰۰ و ۲۱۰ هزار تومان نیز می رسد، اگر شهروندی به دنبال کیفیت بهتر باشد باید حتی پول بیشتری هزینه کند.

رئیس اتحادیه بارفروشان ارومیه نیز  قیمت هندوانه و انار شب یلدا را در ارومیه هر کیلوگرم هندوانه میناب بندرعباس بین سه هزار تا سه هزار و ۵۰۰ تومان است و قیمت انار کیلویی بین چهار تا شش هزارتومان اعلام کرد.

بر اساس اعلام قاسم عزتی قیمت هر کیلو سیب سبز و قرمز در آستانه شب یلدا چهار هزار و ۵۰۰ تومان تا شش هزار تومان، سبزه دو هزار تا سه هزار، خیار دو هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان و پرتقال تامسون هر کیلو دو هزار ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ در بازار عرضه می‌شود، هر چند قیمت واقعی این میوه ها در بازار کمی متفاوت و گران تر است.

در حال حاضر قیمت هر کیلو شیرینی تر ۲۴ تا ۳۰ هزار تومان و قیمت هر کیلو حلوای گردو و هویچ که از ملزومات جدانشدنی سفره های شب یلدا در ارومیه است ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان اعلام شده است.

مردم از روی ناچاری با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند

حسین بایرامی یکی از شهروندان ارومیه که برای خرید آجیل به یکی از مغازه های آجیل فروشی مراجعه کرده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: چندی پیش همین آجیل با قیمت خیلی مناسب‌تر خریده‌ام اما با نزدیک‌شدن به شب یلدا قیمت‌ها از چند روز گذشته خیلی فرق کرده است در حالی که به دلیل بالا بودن قیمت ها همه توانایی خرید ندارند عده ای با هر مشقتی هست صورت خود را سرخ نگاه داشته و حفظ آبرو می‌کنند.

وی با بیان اینکه به دلیل داشتن مهمان و اصرار فرزندان خود برای خرید آجیل مراجعه کرده است ادامه داد: الان به دلیل شرایط اقتصادی مردم زمان و فرصت مناسبی برای دور هم بودن وصله ارحام ندارند و شب یلدا و مناسبت های اینچنینی تنها بهانه مردم برای فراموش کردن مشکلات معیشتی زندگی است اما گرانی این فرصت کوتاه را هم از مردم گرفته است.

بایرامی با بیان اینکه هزینه شب یلدا به صورت کاملا ساده بدون مهمان برای یک خانواده چهار نفره الان با نصف حقوق یک ماه کارگر برابری می کند گفت: مسئولان در طول روزهای گذشته از طریق صدا و سیما خبر از کنترل قیمت و نظارت و کاهش قیمت می دهند اما در واقعیت مردم کاملا با افزایش قیمت مواجه هستند.

سمیه قلیلو از دیگر شهروندانی که در بازار میوه به دنبال خرید میوه شب عید است نیز به خبرنگار مهر گفت: الان چندساعتی است به همراه همسرم برای خرید میوه شب یلدا به بازار آمده ایم اما برای هنوز موفق به خرید میوه با کیفیت و قیمت مناسب نشده ایم قیمت ها طی چند روز تفاوت خیلی زیادی کرده و کیفیت ها متاسفانه خیلی پایین است اگر میوه با کیفیت بخواهیم باید قیمت دوبرابری پرداخت کنیم.

وی با گلایه از بی توجهی مسئولان به بازار شب یلدا ادامه داد: شب یلدا نباشد سایر شب ها نیز خانواده ناچار به خرید میوه به دلیل داشتن فرزند و مهمان هستند، قشر متوسط و ضعیف جامعه مگر چه گناهی کردند قادر به برگزاری یک جشن ساده نیز نیستند. هر سال سفره های شب یلدا،عید و مناسبت های اینچنینی کوچکتر از سالهای قبل می شود.

قیمت آجیل امسال نسبت به سال گذشته کاهش دارد

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار ارومیه در خصوص آخرین قیمت آجیل شب یلدا به خبرنگار مهر گفت: از بابت آجیل شب یلدا کمبودی وجود ندارد و تولیدات داخلی مثل تخم کدو، نخود، کشمش ، انجیر، به فراوانی در بازار عرضه می‌شود.

حسین شرقی با بیان اینکه به دلیل فراوانی آجیل قیمت ها امسال تفاوت چندانی با سال گذشته ندارد و در برخی آجیل ها به خصوص پسته کاهش قیمت هم داریم افزود: تنها از بابت اجناس خارجی مثل فندق، بادام هندی، بادام درختی، با کمبود و افزایش قیمت رو به رو هستیم.

وی ادامه داد: نظارت بر نحوه عملکرد مراکز فعال در صنف آجیل و خشکبار توسط گروه بازرسی متشکل از بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت و مجمع امور صنفی و اتحادیه به صورت مستمر برای جلوگیری از تخلفات ناشی از گران‌فروشی و کم‌فروشی به صورت مستمر انجام می‌شود.

شرقی با اشاره به اینکه آجیل و خشکبار فروشان نیز جزو این مردم هستند و افزایش قیمت ها به دلیل افزایش هزینه هاست عنوان کرد: همیشه در مواقع مناسبت ها به خصوص شب یلدا و عید عده ای سودجو نیز در بازار وجود دارد که توسط بازرسی ها این افراد شناسایی و جریمه نیز می شوند.

امسال نمایشگاه فروش زمستانه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی پارک جنگلی ارومیه با هدف عرضه با قمیمت مناسب شب یلدا دایر شده  اما نگاهی به قیمت ها نشان می دهد چندان تفاوتی با بازار ندارد.

در این نمایشگاه ۱۰۵ شرکت و واحد تولیدی از استان های آذربایجان غربی و شرقی، تهران، زنجان، قم، اصفهان و کرمانشاه محصولاتشان را عرضه می کنند.

مواد غذایی آجیل و خشکبار، فراورده های پروتئینی و لبنی، پوشاک، شیرینی و شکلات و اقلام ویژه شب یلدا از جمله محصولاتی هستند که با تخفیف ویژه به فروش می رسند.

حکایت گرانی بازار در شب های یلدا و عید حکایت تکراری هر سالی است که نظارت ها و بازرسی های مسئولان نیز تاکنون برای پایان شیرین این حکایت چاره ساز نبوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا