بین‌المللی

تظاهرات میلیونی فرانسوی‌ها؛ کریسمسی ناآرام در راه است

پافشاری مردم و اتحادیه‌های معترض به اصلاح نظام بازنشستگی در فرانسه بر ادامه اعتصاب گسترده تا پایان سال میلادی، جشن‌های پایان سال و آیین‌های کریسمس را در این کشور تحت‌الشعاع قرار داده به گونه‌ای که روز گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار معترض در سراسر فرانسه به خیابان‌ها آمدند.

ایرنا؛ گزارش رسانه ها حاکی است اعتصاب های گسترده در بخش حمل و نقل و حضور معترضان در خیابان‌های شهرهای فرانسه امروز(چهارشنبه ۲۷ آذر) برای چهارهمین روز متوالی ادامه دارد. بسیاری از گردشگران در برنامه سفر به فرانسه در روزهای پایان سال و تعطیلات کریسمس تجدیدنظر کرده اند.

اصلاح نظام بازنشستگی، از وعده‌های انتخاباتی امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور بوده و بر تحقق آن اصرار دارد.

ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه چهارشنبه هفته گذشته(۲۰ آذر)، طرح اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور شامل ۴۲ برنامه مجزا را رونمایی و از اصلاحات جزئی در بازنگری این طرح اولیه خبر داد. براساس این طرح، فرانسوی‌های متولد پیش از سال ۱۹۷۵ مشمول این طرح نمی‌شوند و سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش می‌یابد.

با این حال، معترضان به این طرح،‌ از خواسته خود عقب‌نشینی نکرده و حذف کامل آن را خواستارند. اما دولت معتقد است به تعویق افتادن این طرح، هزینه‌ اجرای آن در دولت‌های آینده را دوچندان می‌کند.

براساس گزارش رسانه های فرانسه، روز گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از مردم معترض در تظاهرات علیه اصلاح نظام بازنشستگی در سراسر این کشور،‌ از جمله صدها هزار نفر در پاریس، شرکت کردند. دست کم یک نیروی پلیس مجروح شد و تعدادی از معترضان هم دستگیر شدند.

در حالی که تنها چند روز بیشتر به جشن‌های پایان سال میلادی باقی نمانده و مردم فرانسه انتظار دارند امسال نیز مثل هرسال از جشن های کریسمس لذت ببرند، اما شرایط جاری در این کشور به گونه ای است که جشن های پایان سال را بطور قابل توجهی تحت الشعاع قرار خواهد داد.

اتحادیه‌ها ضمن تاکید بر تداوم اعتصاب‌ها تا پایان ماه دسامبر، در صورت متوقف نشدن روند جنجالی اصلاحات، حتی به ادامه اعتراض ها در سال نو میلادی هم می‌اندیشند.

نخست وزیر فرانسه روز گذشته بار دیگر تاکید کرد که “به طور کامل” و با جدیت، اصلاحات نظام بازنشستگی را اجرا می‌کند؛ «ادوارد فیلیپ» خطاب به نمایندگان پارلمان فرانسه گفت که اراده من، اراده دولت و  اکثریت نمایندگان است.

نه مردم و اتحادیه های معترض و نه دولت، هیچ یک قصد کوتاه آمدن ندارند و چنانچه این روند ادامه یابد، شاید در سال آینده هم فرانسه با مسئله تظاهرات ها و اعتصاب ها دست به گریبان باشد.

به دنبال استعفای «ژان پل دلووآ» از سمت کمیسر عالی حقوق بازنشستگی فرانسه، «لوران پیتراشوسکی» جایگزین او شد تا برنامه دولت را پیش ببرد. این انتصاب از سوی دولت، نشان دهنده عزم بالای آن برای پیشبرد اصلاحات است.

به گزارش روز چهارشنبه شبکه تلویزیونی «ب.اف.ام»، انجمن اتحادیه‌ای «همبستگی» فرانسه، خواستار بسیج محلی تا پایان سال شده و پیگیری‌ها برای اعتصاب‌ها حتی فراتر از ماه دسامبر را هم برنامه‌ریزی می‌کند.

این درخواست در شرایطی اعلام شده که طبق نظرسنجی روز سه‌شنبه «هریس»، اگرچه ۶۲ درصد فرانسوی‌ها از این اعتصاب‌ها حمایت می‌کنند، ۶۹ درصد نیز خواهان برخورداری از تعطیلات کریسمس هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا