از هر دری سخنی

محمود صادقی: چرا از پاسخگویی هراس دارید؟

هفته گذشته پروانه سلحشوری نطق آتشینی ایراد کرد و داوطلبانه از کاندیداتوری مجلس یازدهم انصراف داد. روز گذشته هم محمود صادقی در نطقی وزیر کشور را موردحمله قرارداد و گفت: «آیا مسئولی که حاضر به عذرخواهی و قبول مسئولیت خود نیست، شایستگی سکان‌داری امور مختلف را دارد؟» او همچنین در گفت‌وگو با امتداد که در اعتماد آنلاین نقل‌شده گفت: «از رحمانی فضلی سؤال شد آیا امکان تیراندازی، دست‌کم به پا یا کمر به پائین وجود نداشته، وزیر کشور هم در پاسخ عنوان کرد که شلیک به پا هم انجام‌شده بود.»

ستاره صبح؛ محمود صادقی در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس عملکردها در نحوه تصمیم‌گیری و اجرای مصوبه سران سه قوا درباره اصلاح قیمت بنزین و مدیریت حوادث پس‌ازآن را ضعیف دانست و نسبت به نپذیرفتن عواقب تصمیمات از سوی تصمیم‌گیرندگان انتقاد کرد و گفت: «چه کسی مسئولیت پیامدهای زیان‌بار این تصمیم را می‌پذیرد؟»

نماینده فراکسیون امید ادامه داد: «از وزیر کشور می‌پرسیم چرا نتوانستید پیامدهای اجرای این تصمیم را پیش‌بینی و پیشگیری کنید می‌گوید قبلاً چندبار قیمت‌ها را اصلاح کرده بودیم و حادثه مهمی رخ نداده بود؛ آیا مسئولی که قادر به تغییر شرایط محیطی نیست و با قیاس گذشته و بدون در نظر گرفتن تغییر شرایط تصمیم می‌گیرد و همچنین حاضر به عذرخواهی و قبول مسئولیت خود نیست، شایستگی سکان‌داری امور مختلف را دارد؟» وی هم‌چنین در انتقاد از موضع‌گیری مسئولان و نحوه‌ اعمال آمار جان‌باختگان حوادث اخیر اظهار کرد: «آیا با این ادعا که ۸۵ درصد جان‌باختگان در اعتراضات حضور نداشتند و با سلاح غیرسازمانی کشته‌شده‌اند، می‌توانیم پاسخ خون‌های مظلوم ریخته شده را بدهیم؟ شگفتا که برخی مسئولین این حوادث تلخ را که خسارت فراوان جانی و مالی و جبران‌ناپذیری برای نظام و کشور داشت فرصتی برای خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان اعلام کرده و بر طبل پیروزی می‌کوبند. برخی فرومایگان هم از حوادث اخیر به‌عنوان «حجامت نظام» تعبیر می‌کنند. شرم بر ما و شما.»

عذرخواهی رئیس جمهور

نماینده مردم تهران، ری و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «چه کسی پاسخگوی مردم اسلامشهر، رباط‌کریم، شهریار و دیگر شهرهای حومه تهران است که از حمل‌ونقل عمومی و از آن محروم شده‌اند؟ این‌که مردم این نواحی بیشتر در اعتراضات شرکت کردند به آن علت است که نگران این هستند که باید بیشتری تأثیر مستقیم ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را تحمل کنند. چرا با نگاه امنیتی بروز اعتراضات را به سازمان‌دهی بیگانگان نسبت می‌دهید؟» صادقی از رئیس‌جمهور خواست که به تبعیت از سیره امیرالمؤمنین آشکارا از مردم عذرخواهی کند. وی همچنین از قوه قضاییه خواست که نظارت جدی‌تری به روند رسیدگی به پرونده‌های بازداشتی‌های اخیر داشته باشد.

هراس از پاسخگویی

صادقی افزود: «وقتی نمایندگان در اعمال اختیارات نظارتی خود تصمیم به استیضاح برخی وزرا می‌گیرند و باوجود پیگیری‌های فراوان هیئت‌رئیسه با لطایف‌الحیل اعلام وصول استیضاح را رد می‌کند، بیشترین آسیب را هم به دولت و هم به مجلس شورای اسلامی می‌زند. هم‌اکنون در رسانه‌ها می‌گویند که دولت و مجلس لابی و ساخت‌وپاخت کرده‌اند. بگذارید هرکسی کار خودش را کند. بگذارید وزیر کشور در این مجلس حاضر شود چرا از پاسخگویی مسئولان اجرایی به مردم و نمایندگان هراس دارید؟ …

بی‌خیالی وزیر

عضو فراکسیون امید مجلس در گفت‌وگو با سایت خبری امتداد تصریح کرد: «در جلسه با وزیر کشور، یکی از نمایندگان شهرستان‌ها اعلام کرد که دو نفر در حوزه انتخابیه من (محدوده کرج و شهرقدس) با اصابت گلوله به مغزشان جان‌باخته‌اند و از رحمانی فضلی سؤال کرد که آیا امکان تیراندازی، دست‌کم به پا یا کمر به پائین وجود نداشته که چنین شلیک‌هایی انجام‌شده است؟ وزیر کشور هم در پاسخ عنوان کرد که خب! شلیک به پا هم انجام‌شده بوده است. پاسخی که نمایندگان از آن شگفت‌زده شدند و متعجب از اینکه آقای وزیر، با بی‌خیالی چنین مسئله‌ای را عنوان کرده است. آیا چنین پاسخی، توجیه اقناعی خواهد بود؟ این‌طور گفته می‌شود که ما این ناآرامی را، ظرف ۴۸ ساعت جمع کردیم، مسئله من این بود که آیا جمع‌کردن به این معنی که این مقدار تیراندازی صورت گرفته و این‌همه جان‌باخته برجای بگذارد، هنر است؟ جمع‌کردن این است که شما در وهله اول اجازه بیان حرف را بدهید. آن‌هم معترضینی که در واکنش به یک تصمیم به‌شدت غیر کارشناسی و غافلگیرانه موضع گرفته و عکس‌العمل نشان داده‌اند.»

اصرار به استیضاح

صادقی افزود: «من به وزیر صراحتاً عنوان کردم که شما، یک مسئله اقتصادی و اجتماعی را با دید امنیتی، تحلیل می‌کنید. آقایان این‌گونه مطرح می‌کنند که چون در مرکز شهرها و تهران برخی امکان کاری نداشتند، دشمن این ناآرامی‌ها را به سمت حاشیه شهرها سوق داد. درحالی‌که، علت بروز این اتفاقات در آن مناطق، طراحی دشمن نبوده و نیاز مردم است. رحمانی فضلی، متأسفانه در جواب خود دچار کلی‌گویی‌هایی شدند که من به ایشان گفتم که این حرف‌ها را ما قبلاً شنیدیم و شما در کمیسیون باید پاسخگوی نمایندگان مردم باشید و درنهایت نیز، جلسه هم بدون اقناع استیضاح‌کنندگان به پایان رسید. ما فکر می‌کنیم که رحمانی فضلی به‌عنوان مسئول مستقیم شورای امنیت کشور و با توجه به اینکه رئیس‌جمهور نیز مسئولیت اجرای مصوبه را به این شورا واگذار کرده، مستقیماً باید پاسخگو باشد و به انجام این استیضاح مصر هستیم.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا