گوناگون

اینترنت در میهن ما مختل شد

ابتدا اینترنت تلفن‌های همراه در سراسر ایران مختل شد و علاوه بر آن به طور همزمان تقریباً تمام فیلترشکن‌ها نیز غیر فعال شدند و بعد از حدود دو ساعت سطح دسترسی به شبکه جهانی اینترنت در همه نقاط کشور به ۵۰ درصد رسید…

به گزارش سایت زمانه، ظاهراً اختلال در اتصال ایران به شبکه جهانی اینترنت یک امر برون‌مرزی است. سجاد بنابی، نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد قطعی ارتباطات در دو نقطه، یکی قبل از بخارست و دیگری قبل از مونیخ روی مسیر فیبر تامین‌کنندگان ارتباطات اتفاق افتاده است. بنایی گفت:

«در حال حاضر جابه جایی اینترنت کابران به مسیرهای سالم باقی مانده غرب و جنوب هستیم.»

شرکت ارتباطات زیرساخت ایران هم اختلال در اتصال ایران به شبکه اینترنت را تأیید کرده است:

 «در ساعت ١١:١۵ صبح روز پنجشنبه ۶۵٠ گیگابیت بر ثانیه از ظرفیت اینترنت ورودی کشور به دلیل قطعی در بخش اروپایی قطع شده است. اکثر کاربران کشورهای همسایه هم این مشکل را دارند و شرکت ارتباطات زیرساخت در تلاش برای برطرف کردن مشکل است.»

 نت‌بلاکز دیده‌بان اینترنت در جهان با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که  شبکه اینترنت در ایران مختل شده و از ساعت ۱۱پنجشنبه ۲۸ آذر سطح دسترسی به اینترنت به زیر ۵۰ درصد رسیده است.

دیده‌بان اینترنت در جهان در پیام جداگانه‌ای در توییتر اعلام کرد خدمات یوتیوب، جی‌میل و گوگل در چند کشور جهان از جمله در ترکیه و در شرق اروپا ساعت ۷:۳۰‌ صبح کاهش یافته و این موضوع مربوط به فیلتر کردن دولت‌ها و یا سانسور نیست.

اواخر آبان سال جاری با وقوع اعتراضات سراسری در ایران اتصال به شبکه جهانی اینترنت به مدت دست‌کم شش روز قطع شد. خسارت اقتصادی ناشی از قطع اینترنت در ایران روزانه ۲۵۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی یکشنبه ۱۷ آذر همراه با ارائه لایحه بودجه ۹۹ به مجلس شورای اسلامی، خبر از دستور مستقیم علی خامنه‌ای برای داخلی‌کردن شبکه اینترنت در ایران  داد. روحانی گفت:

«از آغاز دولت یازدهم قدرت پهنای باند تقریبا ۲۰ برابر شده است و این روند را ادامه می‌دهیم تا بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را آنچنان تقویت کنیم که مردم برای رفع نیازمندی های خود نیازی به خارج نداشته باشند. اخیرا مقام معظم رهبری نیز دستوری در این زمینه دادند که ان‌شاءالله در شورای عالی فضای مجازی آن را دنبال می کنیم و مردم ما شرایط بهتری را در این حوزه لمس خواهند کرد.»

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور صبح پنجشنبه در سخنانی در انتقاد از تعلل در قطع اتصال ایران به شبکه اینترنت جهانی گفته بود: چرا باید با ۴۸ ساعت تأخیر فضای مجازی بسته شود؟

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا