زحمتکشان

رکود واحدهای تولیدی و نابودی امنیت شغلی کارگران

مطابق آمارهای منتشره از ۱۲۸۱ بنگاه شناسایی شده در سطح کشور بیش  از ۵۰ درصد این واحد ها یا تعطیل شده یا نیمه فعال هستند. قرارداد ۷۸ درصد کارگران این واحدها نیز موقت است. آیا علت این وضعیت را نباید در اجرای سیاست های نو لیبرالی جستجو کرد؟

پیامد اجرای سیاست های نو لیبرالی

به گزارش خبرنگار مهر، آمار بنگاه های مشکل‌دار در دوره های سه ماه یکبار توسط ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به روز رسانی می شود که بر اساس آخرین آمار مربوط به پایان شهریورماه، ۱۲۸۱ بنگاه مشکل دار در کشور شناسایی شده است.آمار این بنگاه‌ها «از نظر تعداد» به تفکیک ۳۱ استان کشور حاکی از آن است که استان هرمزگان با ۹۸ بنگاه مشکل‌دار در صدر بیشترین بنگاه‌های دارای مشکل قرار دارد.طبق اطلاعات و آمار به دست آمده، از مجموع بنگاه های مشکل دار ۹۰ درصد بخش خصوصی، ۷ درصد بخش تعاونی، ۲۰۵ درصد دولتی و مابقی مربوط به سایر نهادها و دستگاه ها هستند.از نظر نوع فعالیت نیز، ۸۸ درصد از بنگاه های مشکل دار در حوزه صنعت، ۶ درصد در حوزه کشاورزی و ۶ درصد در حوزه خدمات فعالیت می کنند.

در بنگاه‌های اقتصادی مشکل دار که عمدتا در سه فعالیت‌ اقتصادی صنعتی، کشاورزی و خدماتی فعالیت می‌کنند، ۱۴۶ هزار نیروی کار مشغول به کار هستند در حالی که این تعداد در بنگاه‌های مشکل دار تا پایان خرداد ماه ۱۴۱ هزار و ۷۴ نفر بود.اشتغال ۷۸ درصد کارگران بنگاه های مشکل دار با قرارداد موقت است.از نظر نوع قرارداد نیروی کار مشغول در بنگاه های مشکل دار، آمار نشان دهد ۷۸ درصد کارگران شاغل در این ۱۲۸۱ بنگاه شناسایی شده به صورت قرارداد موقت مشغول به کار هستند.

همچنین به لحاظ فعال یا راکد بودن بنگاه ها، بر اساس آمار استخراج شده ۵۰ درصد بنگاه های مشکل دار فعال هستند؛ ۳۷ درصد بنگاه های مشکل دار به صورت نیمه فعال به کار خود ادامه می دهند. در عین حال ۱۳ درصد از این بنگاه ها تعطیل شدند.بر اساس این گزارش، در بین بنگاه های مشکل دار، فهرست بنگاه هایی مشاهده می شود که طی سال های گذشته واگذار شدند. طبق آمار به دست آمده حدود ۴۰ واحد از بنگاه های مشکل دار، آن دسته از بنگاه هایی هستند که پس از واگذاری… دچار مشکل شدند.

هپکو یک نمونه از بنگاه های مشکل دار

به گزارش خبرنگار مهر، پس از بروز مشکلات متعدد برای شرکت تولید تجهیزات سنگین، هپکو به عنوان بزرگترین تولیدکننده ماشین آلات راهسازی و معدنی در خاورمیانه و تعویق چندماهه حقوق کارگران این شرکت، مالکیت هپکو از مالک قبلی به دلیل فقدان صلاحیت سلب و به صورت بلاعزل به سازمان خصوصی واگذار شد.بعد از بلاتکلیفی مالکیت هپکو، مشکلاتی از قبیل عدم فروش محصولات راه‌سازی هپکو، واردات ماشین‌آلات دست دوم مشابه و رکود در تولید کارخانه هپکو به وجود آمده که گریبان کارگران این شرکت را گرفته است، کارگران هپکو تا کنون در نوبت‌های مختلف تجمع و اعتراض کرده‌اند که آخرین تجمع آنان دو روز قبل در مقابل سازمان خصوصی‌سازی در اعتراض به عدم دریافت حقوقشان برگزار شد.

در این بین برای بررسی مشکلات کارگران هپکو، مقرر شد… نشستی با نمایندگان شورای اسلامی کار هپکو در سازمان خصوصی سازی با حضور رئیس سازمان برگزار شود… متولیان سازمان خصوصی سازی اعلام کردند که جزئیات جلسه به انضمام نتیجه حاصله، بعدا اعلام خواهد شد.گفتنی است؛ شرکت هپکو طی ۱۱ سال گذشته سالانه میلیاردها تومان سودآوری داشت اما اوایل امسال بدهی این شرکت حدود ۶۰۰ میلیارد تومان برآورد شد… حدود هزار کارگر این شرکت بارها در اعتراضات صنفی خود خواستار تعیین تکلیف این شرکت شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا