بین‌المللی

اعتصاب‌های سراسری، فرانسه را فلج کرد

با تداوم اعتصاب‌ها و اعتراضات در سراسر فرانسه علیه طرح جنجالی «تغییر نظام بازنشستگی» و اصرار اتحادیه‌های کارگری برای ادامه اعتصاب‌ها، بیشتر بخش‌های این کشور اروپایی در آستانه کریسمس تعطیل شده است.

آرمان ملی؛ در سیزدهمین روز از اعتصاب‌های سراسری و اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف فرانسه علیه طرح تغییر نظام بازنشستگی، کارکنان بخش حمل‌و‌نقل همچنان بر ادامه اعتصاب‌ها و اعتراضات اصرار دارند.

بنا به گزارش شبکه «ای بی سی نیوز»، در آستانه تعطیلات کریسمس، تداوم اعتصاب‌ها به تعطیلی بیشتر بخش‌های کشور فرانسه منجر شده است.

اعتراضات در فرانسه در تاریخ پنجم دسامبر (۱۴ آذرماه) در واکنش به برنامه دولت امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای تغییر نظام بازنشستگی این کشور آغاز شده و روز سه‌شنبه وارد سیزدهمین روز خود شده است و در پی آن هزاران مسافر در سراسر این کشور اروپایی همچنان سرگردان مانده‌اند.

از طرف دیگر، بزرگ‌ترین اتحادیه صنفی فرانسه (CFDT) برای نخستین‌بار از زمان شروع اعتراضات‌، از اعضای خود خواست به اعتصاب‌های سراسری این کشور بپیوندند.

طرح پیشنهادی دولت ماکرون، قصد دارد نظام بازنشستگی فعلی را که حدود ۴۲ نظام است، یکسان‌سازی کند و معترضان می‌گویند این طرح موجب می‌شود بسیاری از کارکنان بخش‌های مختلف از مزایای فعلی بازنشستگی محروم شوند.

کارکنان بخش‌های مختلف از جمله وکلا، کارکنان بخش ریلی، معلمان و موسیقیدان‌های اپرا در روزهای اخیر به اعتصاب‌کنندگان پیوسته‌اند.

بر اساس این گزارش، در بخش‌ خصوصی، کارکنان بخش پالایش نفت نیز از تداوم اعتصاب‌ها نگران شده‌‌اند زیرا ادامه اعتصاب‌ها در فرانسه، اختلالاتی را در بخش‌های مختلف این کشور به وجود خواهد آورد.

طبق برآوردها، ۷۵ درصد قطارهای ملی فرانسه غیرفعال شده و مدارس نیز به واسطه اعتصاب یک‌چهارم از معلمان این کشور، تعطیل شده است.

ای‌بی‌سی نیوز ادامه داد، برج ایفل روز گذشته تعطیل شده و در شهر «لیون»، برق ۴۰ هزار خانه برای مدت نیم ساعت به واسطه تظاهرات‌ها قطع شده است.

گروه برق «RTE» اعلام کرده که قطعی برق داوطلبانه و مرتبط با جنبش اجتماعی فعلی بوده است.

بر اساس این گزارش، بیشترین پیامد و تاثیر اعتصاب‌ها در پاریس حس شده زیرا در پی اعتصاب‌های سراسری، هشت خط از ۱۴ خط مترو پاریس در حال حاضر غیرفعال شده است و بسیاری نمی‌توانند به محل‌ کار خود بروند.

یکی از ایستگاه‌های اصلی مترو پاریس به واسطه هجوم جمعیت بسیار زیاد، تعطیل شده است.

بنا به گفته سازمانده‌ندگان اعتصاب‌‌ها و اعتراضات، روز گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سراسر فرانسه تظاهرات برپا کرده‌اند که ۳۵۰ هزار نفر آنها در پاریس بوده‌اند.

نیروهای پلیس، روز سه‌شنبه، ۲۷ نفر را دستگیر کرده‌اند.

وزارت کشور فرانسه با این حال، تعداد معترضانی را که روز گذشته در خیابان‌های سراسر فرانسه تظاهرات برپا کرده بودند ، ۶۱۵ هزار نفر برآورد کرده و گفته که از این تعداد، ۷۶ هزار نفر در پاریس بوده‌اند.

ادوارد فیلیپه، نخست‌وزیر فرانسه که اصرار دارد همچنان مقابل اعتصاب‌کنندگان ایستادگی کند و حاضر به عقب‌نشینی از طرح تغییر بازنشستگی نشده، از معترضان خواسته به اعتصاب‌ها پایان دهند.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد که تضمین‌هایی که به اکثر مردم نگران داده شده است، توجیهی برای از سرگیری گفت‌وگوها و توقف اعتصاب‌هایی است که میلیون‌ها فرانسوی را متحمل آسیب کرده است.

اتحادیه‌های کارگری و تجاری فرانسه به سرعت، محتوای طرح اصلاحات بازنشتسگی را رد کرده و خواستار ادامه اعتصاب‌های سراسری و اعتراضات شده‌اند. اتحادیه‌های کارگری مخالف افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال هستند و طرفداران جنبش موسوم به «جلیقه‌ زردها» نیز در اعتراضات روز گذشته شرکت کرده بودند.

علی‌رغم اعتراضات گسترده، ماکرون هفته گذشته تصریح کرد که خواستار ادامه پیشروی این طرح است و این طرح را «تاریخی» توصیف کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا